Florasanlarda kullanılan kondansatorler

Başlatan erkan614, 28 Eylül 2012, 17:34:00

erkan614

"mekanik" balastlı florasan armatürlerde storoskobik etkiden dolayı kondansator bağlanıyomuş 18W için 2.5 uF bunun bağlantı şekli hakkında bilgisi olan varmı
2x18W da faz farkı olması için konur diye birşeyde okudum ama tatmin edici bir bilgiye ulaşamadım
google dan da biyere ulaşamadım
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

mufitsozen

Alıntı Yapstoroskobik etki
nedir? biraz aciklayabilirmisiniz?

Eger ingilizce "Stroboscopic effect" deyiminin tercumesi ise, bir anlam karmasasi var! Cunku bu deyim gorsel bir yanilma icin kullanilir!
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

polleme

Fluoresant ampüllerde lambanın karşılıklı iki ucuna bir balast (mekanik dediğiniz bobinden yapılan bir balasttır aslında) üzerinden 220 V bağlanırken diğer karşılıklı iki uca starter dediğimiz ve içinde neon ampül ve ona paralel olarak dediğiniz değerde kondansatörden oluşan devre bağlanır. İlk şebeke verildiğinde balast ve fluoresant ampülün iki ucundaki flamanlar üzerinden geçen akım starter üzerine gelir ve starter kontağı üzerinden ateşleme yaparak lambanın ilk yanması için gerekli ortamı oluşturur ve fluoresant lamba yandıktan sonra starter bir daha devreye girmez, üzerinde o ölçüde gerilim artık oluşamaz. Bu yapıda kondansatör sadece starter içinde olur ve dediğiniz değerlerdedir.

Andromeda

Startere paralel olan parazitleri önlemek için.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

asma

Merhaba
Siz sorana kadar ne olduğunu bilmediğim (aynı şeyden bahsetmiyorsak yine bilmiyorum) yıllar önce bağzı armatürlerin içinde gördüğüm girişe paralel bağlanan kondansatörden bahsediyor olabilirsiniz.
Ayrıca startere paralel bir kondansatör daha var, sizin verdiğiniz değerlerle alakası yok onun.  :D
Çalıştığım yerde floranlar elektronik balastlı armatürlere dönülüyor ama eskilerinde hiç ilave kondansatör görmemiştim. (philipsin açık,kapalı,korumalı modellerinde yoktu) Demirperde üretimi metal (kübik yapıda) kondansatörler görmüştüm, değerini hatırlamıyorum ama 10uF/400V kutupsuz gibi bir şeydi.
Bir bilgiyi link olarak ekliyeyim: (güzel anlatılmış)
http://www.antrak.org.tr/gazete/052000/ali.htm
Kolay gelsin.

erkan614