brushless motor tamiri

Başlatan gambit1244, 28 Eylül 2012, 23:48:01

gambit1244

merhaba arkadaşlar brushless motorlarla çok içli dışlı oldum bu aralar

motoru bozup yeni motor alcak para bulamayınca tamir işlerine girdim ve bikaç şey öğrendim sayılır

elinde bozuk hurda motoru olan varsa (sadece brushless) yollarsanız kendimi geliştirmeme faydası olur tamir edersemde para istemeden geri yollarım.

değişik özellikteki motorların içlerindeki sargıları hesaplayıp yenilerini sarıp tecrübe etmeye çalışıyorum
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

mustafa_cmbz

tornamız olsa sıfırdan yapar üretirdik...

gambit1244

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 29 Eylül 2012, 09:11:02
tornamız olsa sıfırdan yapar üretirdik...

evet biraz tecrübe edinme aşamasındayım şuanda daha sonra yapılamıcak bişey değil cok basit gorunuyor iyi bi tasarım yaptıktan sonra
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

pisayisi

Bir kasnak üzerinde demir çekirdeksiz sarım kolayca yapılabilir. Gerektiğinde slotsuz fırçasız motorlar var çekirdek malzemesi kullanmadan da motor çalıştırılabilir, böyle slotsuz motor uygulamaları daha çok medikal elektronikte çok kullanılmakta. Bakır sargı yoğunluğu yüksek olduğu için çekirdek malzemenin kullanılmamasının manyetik alanı azaltan etkisi ortadan kaldırılmakta...

Murat

muhittin_kaplan

Tufan ın deneyecekleri genelde Outrunner olanlardır. Mıknatıs Dışta Sarım içte ve dönen kısım mıknatıslı dış bölme.
Delta bağlantı daha verimli oluyor muş Tufan

esensoy

arkadaşlar torna freze malzeme
ne isterseniz ben size tedarik ederim,
çalışma ortamı da sağlarım, yeter ki üretin
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

anladinmi

Alıntı yapılan: esensoy - 29 Eylül 2012, 19:18:37
arkadaşlar torna freze malzeme
ne isterseniz ben size tedarik ederim,
çalışma ortamı da sağlarım, yeter ki üretin
Bir nevi hacker space 'mi kuruyorsunuz yani ?

BLDC motor aslinda senkron motor degil midir ?  Aradaki fark sürme yöntemi degil midir ?
Senkron motor sinuzoidal gerilim ve akim ile döner, BLDC is gerilim PWM ile bölünüp akim sinusoidal yapilmaya çalisilir (kontrol).
Ben de köpükten orta boy model uçak yapiyorum, kamerali linkli. Onun motoru BLDC, sürücüsünü hazir taktim.
Bundan 8 yil önce sürücüyü kendim yapmak istemistim, pek bi hevesliydim o zamanlar.

gambit1244

ben suan düşük kv li ve 9 volt destekleyen bi motoru cok yüksek kv li ve yüksek volt destekleyen hale getirip sorunsuz çalıştırdım bikaç denemeden sonra

emre abi bu iş güzel iş aslında torna freze 2 rulman biraz bobin teli ve magnet ile 50 dolarlık motor yapılabilinir aslında bikaç tane deneyip bu konuda geliştirmek lazım kendimizi

ben çok tarzanca yapıyorum güzel motorların sargılarını inceleyip onları karşılaştırıyorum nette bazı örnekler var ama hesabını hiç bilmiyorum tabi...

ama şu gerçek 100 dolarlık bi motor alıp bunu kopyalamak gayet kolay bence

mesaj birleştirme:: 01 Ekim 2012, 01:48:32

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 29 Eylül 2012, 17:11:43
Tufan ın deneyecekleri genelde Outrunner olanlardır. Mıknatıs Dışta Sarım içte ve dönen kısım mıknatıslı dış bölme.
Delta bağlantı daha verimli oluyor muş Tufan

aynen oyle abi :)

esensoy

magnetler bozuluyor mu zamanla?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

mcn

motor ve dolayısıyla magnetlerde ısındıkça manyetik özelliklerinde kayıplar yaşanmaya başlıyor diye biliyorum, ancak kullanılmadan yani durduk yerde sanırım özelliklerinden birşey kaybetmezler.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: mcn - 01 Ekim 2012, 13:45:12
motor ve dolayısıyla magnetlerde ısındıkça manyetik özelliklerinde kayıplar yaşanmaya başlıyor diye biliyorum, ancak kullanılmadan yani durduk yerde sanırım özelliklerinden birşey kaybetmezler.

durduk yere birşey olmaz sanırım...sadece mesela neoların 80 dereceden sonra özelliklerini yitirdikleri yazıyor satıcı sitelerinde...bunun yerine kara olanlar daha yüksek ısılarda çalışıyorlar...