Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

AT komutları serout2

Başlatan vale9, 01 Ekim 2012, 10:20:24

vale9

Merhabalar,

Aşağıdaki örneğini verdiğim AT komutları PBP'de çok yer tutuyor, bunları kısaltmanın bir yolu var mıdır acaba?

SEROUT2 TX, BAUD, ["AT+CMGF=1", 13]             ' SET SMS TO TEXT MODE
    GOSUB PAUSE_250

SEROUT2 TX, BAUD, ["AT+CSMP=17,167,0,0", 13]    ' SET SMS TEXT FORMAT
    GOSUB PAUSE_250

SEROUT2 TX, BAUD, ["AT#SMSMODE=1", 13]	        ' ENABLE IMPROVED SMS COMMANDS
    GOSUB PAUSE_1000

SEROUT2 TX, BAUD, ["AT+CPMS=SM", 13]        	' SELECT SIM STORAGE
    GOSUB PAUSE_1000

SerOut2 TX, Baud, ["AT+CNMI=1,1,0,0,1",13]      ' SET NEW MESSAGE INDICATION
    GOSUB PAUSE_250

SEROUT2 TX, BAUD, ["AT+CLIP=1",13]              ' ENABLE CALLER ID
    GOSUB PAUSE_250
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

Eren Eraslan

hocam nedir bu at kodları tam olarak?
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

serhat1990

Alıntı yapılan: ereneraslan7 - 01 Ekim 2012, 14:07:17
hocam nedir bu at kodları tam olarak?

GSM, GPRS Modüller genelde at komutları ile haberleşir . Onunla alakalı ...

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: serhat1990 - 01 Ekim 2012, 14:17:34
GSM, GPRS Modüller genelde at komutları ile haberleşir . Onunla alakalı ...
bluetooth modülü de dahil dimi hocam?

dealextreme den hc-05 modülleri aldım fakat kaldı bir proje yüzünden ilgilenemedim. at bir protokol mu , c de kütüphanesi var mı bu yolun başındayım henüz

vale9

Aynen öyle Serhat'ın dediği gibi.

Sorunum şu: yazdığım kodlar kullanmak istediğim pic serisine (16F628A) ucu ucuna sığıyor, yarın birşey eklemek istersem pek yer kalmıyor.

Serout2'de string gönderirken aşağıdaki örnekteki gibi gönderirsem derleme sırasında her bir kodun ortalama 30 word tuttuğunu görüyorum. 30-40 tane komut gönderirsem (ki hepsi birbirinden farklı) sırf 1K word (hafızanın yarısı) bu gönderme işlemleri için harcanmış oluyor. Yok mudur string göndermenin kısayolu???

serhat1990

Alıntı yapılan: vale9 - 01 Ekim 2012, 14:24:04

Sorunum şu: yazdığım kodlar kullanmak istediğim pic serisine (16F628A) ucu ucuna sığıyor, yarın birşey eklemek istersem pek yer kalmıyor.

Serout2'de string gönderirken aşağıdaki örnekteki gibi gönderirsem derleme sırasında her bir kodun ortalama 30 word tuttuğunu görüyorum. 30-40 tane komut gönderirsem (ki hepsi birbirinden farklı) sırf 1K word (hafızanın yarısı) bu gönderme işlemleri için harcanmış oluyor. Yok mudur string göndermenin kısayolu???

Bende bir projede kod hafızasında çok sıkıntı çektim . Ben Hi-tech kullanıyorum. Basic ' te bu işlere ilk başladığımda program yazıyordum . Kod hafızasında yer kaplama konusunda açıkçası benim görüşüm ( kullanıcıdan kullanıcıya değişebilir ) biraz acımasız davranıyor. Ben pic c dillerinde yazmanızı öneririm. Daha az yer kaplar düşüncesindeyim . Yada basic ' te çok yer kaplayan fonksiyonlar nedir bilmiyorum ama bu rutinleri registerlara direk erişerek yapmak kod hafızası açısından biraz rahatlatabilir düşüncesindeyim ...

Alıntı yapılan: ereneraslan7 - 01 Ekim 2012, 14:23:39
bluetooth modülü de dahil dimi hocam?
dealextreme den hc-05 modülleri aldım fakat kaldı bir proje yüzünden ilgilenemedim. at bir protokol mu , c de kütüphanesi var mı bu yolun başındayım henüz

Benim gördüğüm çoğu bluetooth modül at komutlarıyla haberleşiyor. Usart üzerinden haberleşiyorsun . Bir kütüphaneye gerek yok direk olarak veriyi usarttan gönder. Kendine fonksiyonlarını oluşturursun biraz daha işin rahatlar . O fonksiyonu çağırırsın işlemcin at komutuyla kendi uğraşır . İyi çalışmalar.

Murat Mert

Alıntı yapılan: vale9 - 01 Ekim 2012, 14:24:04

S.A.
Devren 16f628 göre ise 16f88 geç hafıza olarak ve hız olarak ondan daha güçlü. kolay gelsin.
mert07

vale9

Alıntı yapılan: mert07 - 02 Ekim 2012, 11:46:02
S.A.
Devren 16f628 göre ise 16f88 geç hafıza olarak ve hız olarak ondan daha güçlü. kolay gelsin.

A.S.
haklısın, pin-to-pin olduğu için işimi görür.

muhittin_kaplan

Yani TX ile belirtilmiş pinden veri gönderiyor değil mi ? donanımsal olark usartı neden kullanmıyorsunuz daha az yer kaplar.

OG

Alıntı YapYani TX ile belirtilmiş pinden veri gönderiyor değil mi ? donanımsal olark usartı neden kullanmıyorsunuz daha az yer kaplar.

Artı olarak,

Tekrarlı komutları tek sefer yazıp çok sefer çağırabilirsin,

SEROUT2 TX, BAUD, ["AT

gibi.

628A nın abisi 648A dır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

vale9

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 02 Ekim 2012, 13:18:10
Yani TX ile belirtilmiş pinden veri gönderiyor değil mi ? donanımsal olark usartı neden kullanmıyorsunuz daha az yer kaplar.

Usart denedim ama çalıştıramadım, o yüzden SEROUT2 kullandım. Mesela:

SEROUT2 TX, BAUD, ["AT+CMGF=1", 13] çalışırken
HSEROUT ["AT+CMGF=1", 13] komutuna yanıt gelmiyor. Donanımsal bir problemmidir bilmiyorum. Devrede Max232 entegresi yok, onun yerine TTL seviyelerini direnç/transistörle değiştirerek iletişim kuruyorum. Aşağıdaki define'ları da yapıyorum:

DEFINE HSER_RCSTA 90h
DEFINE HSER_TXSTA 20h
DEFINE HSER_BAUD 2400

Alıntı yapılan: OG - 02 Ekim 2012, 13:32:54
Artı olarak,

Tekrarlı komutları tek sefer yazıp çok sefer çağırabilirsin,

SEROUT2 TX, BAUD, ["AT

gibi.

628A nın abisi 648A dır.

Sanırım AT'ye kadar olan kısmını çağırmamı öneriyorsunuz, peki kodun geri kalanını nasıl yazacağız  ???

Eren Eraslan

at komutlarının listesi var mı neye göre seriden at kodu gönderiyorsunuz

vale9

muhittin_kaplan

vale9
tx ile tanımlı olan pin hangisidir ?

vale9

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 02 Ekim 2012, 17:59:13
vale9