Çift Adc Mikrofon Okuma | Stellaris LM3S1751

Başlatan saucompeng, 02 Ekim 2012, 17:21:00

saucompeng

Merhaba Arkadaşlar;

Şu anda bir devre için programlama yapıyorum. Gördüğünüz MIC+ ve MIC- uçları mikrodenetleyicinin ADC0 ve ADC1 girişlerine gidiyor. Bana Diferansiyel okuma ile yapıcaksın dediler fakat bunun tam olarak ne olduğunu anlayamadım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

OG

Devre balance tip mikrofon preamplifikatoru.

Okuduktan sonra ne yapacaksın bilmiyorum ama bu tip devrelerde okumayı aynı anda yapman gerek. Çünkü anlık olarak her iki ucun fark gerilimi mikrofon cıkış gerilimidir. Birisini önce diğerini sonra okursan muhakkak hatalı deger alırsın. Hata miktarı yapacağın işe göre önemli olabilir veya olmayabilir onu bilemem.

Balance to unbalance bir devre yaparsan çıkış ucunu tek hatta indirebilirsin. O zaman tek adc ile okursun.

http://www.jensen-transformers.com/an/an003.pdf
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

saucompeng

Peki şöyle birşey sorayım. Bu çıkışlardan 1 tanesi kullandığımı varsayalım. Belli bir sinüs dalgası alacağım. Bu sinüs dalgasının genliğine göre hoparlörde volume değişikliği yapmak istesem nasıl bir yol izlemem gerek ? Yani gürültü varsa ses seviyesini artıracağım. Çıkış için yaptığım devrede 8 kademe ses seviyesi var. yani çıkış değerini 2 ila 256 arası (2 nin üsleri) ile çarparsam ses değerinin volume u değişiyor. Sizce adc den okumayı ne sıklıkta yapmalıyım ve sonuçları nasıl değerlendirmeliyim ?
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

anladinmi

Birkaç örnekte FFT yapip sinyalin enerjisini bulmalisin.
Buldugun enerjiye göre kontrol: kisitlama, otomatik gain, artik ne istersen.