motor kontrol

Başlatan ieee, 03 Ekim 2012, 02:17:17

ieee

merhabalar,
elimde bir adet ısı kontrol cihazı, bir adet 0.37 kW asenkron motor, bir de driver var. termocouple kullanarak, bu motoru sıcaklık arttığında yüksek devirde, sıcaklık azaldığında düşük devirde çalıştırabiliyorum. yalnız bunun tam tersini yapmam gerekiyor, yani, sıcaklık azaldığında motor yüksek devirde, sıcaklık arttığında düşük devirde çalıştırmak istiyorum.
sormak istediğim;
- yine termocouple kullanarak yapılabilir mi? devrede ne gibi değişiklik yapmam gerekir? ya da driver' a giden sinyali ters çevirmek mi gerekir? Nasıl çevrilir?
- ptc-ntc kullanarak yapılabilir mi? eğer olursa hangisini kullanmalıyım? 
- veya başka bir yol mu izlemek gerekir?

mustafa_cmbz

Donanımın bize şemasını resmini kartını entegresinin adını vs vermeden bu kısıtlı bilgiyle birsey söylemek yanlış olur..

diot

Ben bunun bir benzerini 1 adet lm35 bir adet pic16f877 3 adet role ve bir display ile yapmıştım. 1. ısı bölgesi fanlar kapalı. 2. ısı bölgesi 1 fan devrede .3 ısı bölgesinde 2. fan devrede. 4. ısı bölgesinde 3. fan devrede. Ayrıca fan devir sayısı kontrolü de yapmıştım.  devir düştüğünde  veya fan durduğunda alarm vermek için.
pic basiç ile basitce yapabilirsiniz.  Benim ısı bölgesi 0-100 derece arasıydı. sizinkini bilemem . ona göre ısı sensörü seçeceksiniz.

cann

bu konu vesilesi il öğrenmek istiyorum
motor kontrol ünitesinde NTC nereye yerleştirilmesi ve kaç dereceye kadar müsade edilmeli?

ieee

soruyu şöyle değiştireyim, söylediğim gibi termocouple ile yaptığım denemede istediğimin tam tersi bir çalışma oldu. kullandığım ısı kontrol cihazı enda et4410. 4-20 mA olarak çıkış aldım. galiba 4-20 mA' i 20-4mA ' e çevirmek gerekecek. bunu nasıl yaparım?

pisayisi

Bahsettiğin cihaz bilgilerinde,

Seçilebilir 0-20mA ve 4-20mA analog kontrol çıkışı.
* Seçilebilir 0-20mA ve 4-20mA retransmisyon çıkışı.

iki alternatif çıkış seçeneği olduğundan bahsediliyor. Elindeki cihazı bu özelliklerini etkinleştirecek şekilde  kullanmayı  öğrenmen gerekir. Harici bir  komponent seviye kaydırma işlemi için gerekmiyor ...

Datasheeta bak aşağıdaki programlanma modunu aktif etmen gerekecek...

http://www.enda.com.tr/tr/urunler/Urunler.aspx?UrunID=330
C.o.sE = Control çıkışı seçimi.
C-A2= C/A2 (Röle) çıkışı seçimi
SSR = SSR çıkışı seçimi
0-20 = 0-20mA analog çıkış seçimi
4-20 = 4-20 mA analog çıkışı seçimi

Murat