pnp transistör akım hesabı

Başlatan f628, 07 Ekim 2012, 20:25:38

OG

Alıntı Yapoluşan fark ihmal edilebilir düzeyde kalıyor, %5 seviyelerini geçmiyor.
%5 e denk gelmiş.
Ancak mesela R3 ün değerini kaydırın fark artacaktır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

asma

Alıntı yapılan: polleme - 08 Ekim 2012, 08:14:48
Aynı şeyi ifade ettim, transistör doyumda olduğundan Ic=hfe.IB eşitliği geçerli değildir ve VLED de 2,9V ise Ic=Icmax=6,2 mA olur. Transistörün doyumdan çıkması için R2 direnci azaltılmalı veya IB akımı düşürülmelidir.
Evet
Bana diyorsanız aynı şeyleri yazdık.  :) Fazladan yazmış gibi hissettim kendimi.
Aynı yöntemle aynı çözümü tarif ettik, dördüncü mesajınızla hesap değerleri olmadan aynı.

@OG
Okullarda halen transistör polarma hesapları bu şekilde çözülüyor.
R1 ve R3 direncini farklı verirseniz sizin hesabınızda yanlış sonuca varılır ama theveninde sorun çıkmaz.
Siz R3 ün değerini kaydırınca fark artacağını yazmışsınız ya işte onun için sizden isteğim buyrun deneyin.
Vth= 0,7V tan az olduğunda biz transistör iletime geçmez deriz, siz nasıl hesaplıyorsunuz?
R1=33k   R3=1k5  olsun.  ;)

Kolay gelsin.

polleme

Kusura bakmayınız, bir rahatsızlık yaratmak istemedim, sadece aynı şeyleri düşündüğümüzü ifade etmek istemiştim.

R1=33K, R3=1,5K olduğu durumu da incelemek isterim, daha önceki hesaplardan

VB = IB.RB + VBE, VB = R3.Vcc / (R1+R3) ve RB = R1//R3

Buradan VB = 0,5 V bulunur, RB ise 1,45K çıkar. VB 0,7V'tan küçük çıktığından transistör iletime geçemez.

OG

Ancak Bu tip basit hesaplarda
"Buradan VB = 0,5 V bulunur"
değil de
VBE=0,6V VBE=0,7V kabul edilir gibi denir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

polleme

Tamamen haklısınız. Düzeltme için teşekkürler.

f628

arkadaşlar öncelikle herkese teşekkür ederim bu devre için anladım pnp transistörler hesaplamalarını lakin şimdi bir soru daha takıldı aklıma;  aşağıda ki devrede de ilk devre için kullanılan formüllerle hesaplama yaparız değil mi??? yoksa r1 üzerinden geçen akım -0,67r1 olarak mı hesaplanır?

polleme

Aynı devre? Birşey değişmemiş gördüğüm kadarıyla.

f628

peki teşekkür ederim, hata yapma korkusundan dolayı paranoyaklaştım da biraz :) ne olur ne olmaz sorayım dedim.

tekrardan teşekkürler herkese arkadaşlar.

polleme

Proteus'ta analiz yaparak hesapların kurulu devre ile ne derece örtüştüğünü test edebilirsin. Bence iyi bir tecrübe olur. Eleman değerlerini değiştirerek IB ve Ic'nin değişimi izlemek mümkün.

mehmet

Led direncini düşürmek gerekli, 1K için düzgün ölçüm yapılamıyor...

Saygılar...

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

polleme

Devre protoboard üzerinde kurulursa 6,2 mA akımda LED'lerin az da olsa yanmaları lazım. Ancak LED'lere seri direncin düşürülmesi gerektiği açık, 6,2 mA LED besleme için düşük bir akım seviyesi.

asma

Alıntı yapılan: polleme - 09 Ekim 2012, 10:03:03
Devre protoboard üzerinde kurulursa 6,2 mA akımda LED'lerin az da olsa yanmaları lazım. Ancak LED'lere seri direncin düşürülmesi gerektiği açık, 6,2 mA LED besleme için düşük bir akım seviyesi.
Aslında 6mA çok düşük sayılmaz, ne için kullandığınıza bağlı.  ;)
Ancak simulasyonda Vled 1,85V olduğu görülüyor, son şemada da kırmızı led olark değiştirilmiş.
Bu durumda (1k için) akım artar. 8mA i geçen akım 3mm led için gayet güzel bir parlaklıkta yanmasını sağlar.
Ayrıca ledler beyaz ve 2,9V olarak düşünülse 330 ohm bile fazla gelecektir. Çünkü hfe 100 alınmıştır, en fazla 18mA akacağına göre yine transistör doyumdadır.  :-\ 
Sonuç: bu devre çok uyuz  :P

Bir de mehmet arkadaşımız dışında hiç akımın yönünü belirtmek için polarite kullanmamıştık. Soru pnp transistör için sorulduğu halde genel cevap yazmıştık. Tabiki akım yönünü biliyoruz, yazmaya gerek duymadık ama kitabına göre gidersek Vbe yi beyzin emitere göre potansiyelini -V olarak belirtmek daha doğru.  ;)

Kolay gelsin.

f628

teşekkürler arkadaşlar tekrardan :)

hesaplamalarımı yapıp isis'te ayrıca circuit similator programında sağlamasını yapacağım artık.

resimde kullandığım devre aslında hesaplama yapmak istediğim devre değil, amacım size hesabı yaptırıp hazıra konmaktan ziyade nasıl hesap yapıldığını öğrenmekti. o sebeple asıl devremi koymadım, onu kendim hesaplayacağım. ledlerden önce kullandığım direncin değeri de 1k değil 200 ohm civarında olacak hülasa daha sağlıklı sonuçlar alacağım inşallah.

herkese hayırlı akşamlar.

polleme

12V beslemede transistör doyumda olursa ve LED gerilimleri de 2,9V ise hesaplanacak LED akımı 30 mA mertebesinde olur, normal LED'ler için yüksek bir akım olur, 20 mA seviyesini geçmeniz tavsiye edilmez. Direnci 200 ohm değil de 330 ohm (hatta 390 veya 470 ohm) seçmeniz daha doğru olur.

mehmet

Burada 330 Ohm vermemin sebebi ornek oluşturmak, sıfır
bile olabilir bu devrede. Akım sınırlamasını transistor
yapmakta zaten...

Saygılar...

Not: Led direnci sıfır olursa bu değerler için akım 20.7 mA
olmakta, düşürebilmek için 33K lık direnç uygun şekilde yükseltilebilir...

Not2: Benim yaptığım devrede transistor hfe=100 olarak hesaplı,
farklı transistorlerde Ic değeri değişecektir. Hfe = 200 olursa
aynı akımı alabilmek için 33k direnç yerine ~47-50K değeri
seçilmeli...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr