Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

16f877 bozuk mu?

Başlatan engineer42, 08 Ekim 2012, 17:42:47

engineer42

herkese iyi çalışmalar... bi kaç gündür kod yazdığım 16f877 bir türlü çalışmıyor... acaba yazdığım kod mu sorunlu diye düşündüm ama internetten indirdiğim kodları da çalıştırmadı. devreyi breadboard a kuruyorum 5v çıkışı ölçtüm picin beslemesinde de sıkıntı yok mclr de 10k lık direnç. kıristali de değiştirdim kıristale bağlı kondansatörleri de... programlayıcı da program atarken görüyor 16f877 yi...  :o

mustafa_cmbz

* 16f877 nin 2 şer tane besleme ucu var bunları kontrol et...
* kristali değiştirdim diyorsun peki hangi kristala hangi kondansatörlerden takıyorsun
* 7805 çok ısınıyorsa sıkıntı olabilir
* mclr ucuna 10k değilde direkt +5v a verebilirsiniz

deneme amaclı sadece portd.0 bitine led yakıp söndürecek bir program yazıp çalışıp çalışmadığını deneyebilirsiniz...board da denemeler yapıyorsanız bağlantılarınızı gözden geçiriniz. veyahutta programda kısır boş bir döngüye giriyorsa sıkıntı olabilir. isiste çalışırken döngülerde sıkıntı varmı ? hata veriyormu ?

olmadı basit bir pcb çizip deneyim genellikle bordda denemeler yapanların böyle sıkıntıları oluyor...

son olarak ta güzelde bi banyo yapıp abdest alıp işin başına öyle otur..derli toplu çalış acele etme telaş yapma amacınıza ulaşacaksınız..

ben bugün  iplik makinesine yaptığım kartığı değiştireyim derken telaş yaptım acele ettim karttın altına elim temas etti (haberleşme vs. sanırım) koca 300 iğ bir anda durdu ve tüm kafalar ip koparttı...sonuç rezillik :D abdest desen sabah aldıydım :D sadece maneviyatını değilde alel acele yapılan iştende hayır gelimiyor şeytan türktekliyor sanki...

engineer42

--besleme uçlarını birleştirip öyle veriyorum + - yi..
--4 mhz e 22pf
--7805 buz gibi duruyor :)
--reset butonu koymuştum o yüzden 10k direnç attım
   portb.0 ı yakıp söndüren bir program yazdım yine çalışmadı. pcb çizebilirim fakat yurtta kaldığım için basabileceğimi sanmıyorum... ayrıca abdestte de sıkıntı yok :)

mustafa_cmbz

bak şimdik hocam az önce bir lcd ile ugraşıyordum çalışmıyor çalışmıyor diye kafayı yedim RW uçlarına 1-0 vermem gerekiyor belli aralıklar ile ama tık yok tris yazmaçlarını atayınca düzeldi...bu tarz bir sıkıntı olabilir..portb.0 bazen config yapmaz isen sıkıntı çıkartıyor portd.0 ile dene olmadıysa sıkıntı olabilir...

serhat1990

Alıntı yapılan: engineer42 - 08 Ekim 2012, 18:02:37
--besleme uçlarını birleştirip öyle veriyorum + - yi..
--4 mhz e 22pf
--7805 buz gibi duruyor :)
--reset butonu koymuştum o yüzden 10k direnç attım
   portb.0 ı yakıp söndüren bir program yazdım yine çalışmadı. pcb çizebilirim fakat yurtta kaldığım için basabileceğimi sanmıyorum... ayrıca abdestte de sıkıntı yok :)

Sigorta ayarlarını yaptınmı ?

#fuses ayarlarını ;

Devre şeması ve kod koyarsan daha iyi yardımcı olabiliriz . Ayrıca board'lar üzerinde bazen levhaların arası açılıyor temas etmiyor bundan kaynaklı problemler olabiliyor. Osc , reset , vcc , gnd bağlantılarını yani temel bağlantıları kontrol edin tekrar . Board ' u hafif esneterek tekrar kontrol edin :)

Ne alaka demeyin demek ki bir durum yaşamışız yazıyoruz :) :)

Bir daha board'a devre kurmak mı hayır ? :)

polleme

5V besleme uçlarına paralel bir 100 nF kapasite bağlamakta fayda var. Beslemede parazit varsa onu aşmayı sağlar.

Bir de başıma gelen farklı bir olayı ifade edeyim. Breadboard üzerinde devreyi kurdum ve besleme için 7805 kullandım. Ancak 7805'in orta bacağı breadboard üzerinde girdiği delikte temas etmiyor olunca 7805 çıkışı 5V üzerine çıktı ve bir anda 16F877 yandı. Çöpe atıp başka bir 16F877 ile devam ettim.

engineer42

enteresan bir şekilde pici resetleyip dururken bir anda ledler yanıverdi... boardu eğip bükmüştüm galiba aklı başına geldi :) şükürler olsun

serhat1990

Alıntı yapılan: engineer42 - 08 Ekim 2012, 18:16:23
enteresan bir şekilde pici resetleyip dururken bir anda ledler yanıverdi... boardu eğip bükmüştüm galiba aklı başına geldi :) şükürler olsun

Alıntı yapılan: serhat1990 - 08 Ekim 2012, 18:06:18
Board ' u hafif esneterek tekrar kontrol edin :)

Ne alaka demeyin demek ki bir durum yaşamışız yazıyoruz :) :)

Bir daha board'a devre kurmak mı hayır ? :)

Board :)