iki pic arasında döngüden bağımsız iletişim sağlanabilir mi ?

Başlatan elektroacemi, 13 Ekim 2012, 12:29:11

muhittin_kaplan

serhat1990

Alıntı yapılan: elektroakif - 13 Ekim 2012, 14:12:28
yaptığım da o şekilde zaten, sonuç olarak 4 port kullanılıyor, ben port sayısını azaltmak istiyorum.

Yazdığımız mesajları dikkate alırsan sorununu çözeceksin ... Verdiğim linki bir oku istersen . Kesmelerin ne işe yaradığını hangi amaçla kullanıldığını programını nasıl etkilediğini tam olarak gör ...

Andromeda

Alıntı yapılan: elek - 13 Ekim 2012, 14:23:34
Usart modülünü bir ara kullanmıştım f628 deki...
programdan bağımsız bilgi gelebiliyor..çünkü ayrı bir devre.
sadece bilginin gelip gelmediği kontrol ediliyor..oda  birkaç mikro saniye sürüyor..
yeni bilgi geldi ise gerekli komutlar ile bilgiyi alıp istediğin değişkene atıyorsun.

Yukarıda yaptığım yöntem ve kesme ile yapılan yöntemi karşılaştırırsak...?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

dijital74

Alıntı yapılan: pwm.c - 14 Ekim 2012, 11:40:26
MM74C922
Biraz pahalı bir malzeme ama işini görebilir.

Evet pahalı ve de zor bulunuyor. Daha önce forumda konuşulmuştu. Ayrıca çok kolay bozulabilin bir malzeme olduğunu söylemişti arkadaşlar.

elektroacemi

Alıntı yapılan: serhat1990 - 13 Ekim 2012, 14:33:56
Yazdığımız mesajları dikkate alırsan sorununu çözeceksin ... Verdiğim linki bir oku istersen . Kesmelerin ne işe yaradığını hangi amaçla kullanıldığını programını nasıl etkilediğini tam olarak gör ...

Verdiğin linki inceledim. Kesme ile ilgili daha önce işlem yapmıştım, kesme de veri alıp gönderme süresi işleyişimi bozmaz ise sorun yok. denemem lazım. Eğer bu şekilde yapabilirsem en az 4 port boşa çıkmış olacak :))

serhat1990

Alıntı yapılan: elektroakif - 14 Ekim 2012, 23:19:04
Verdiğin linki inceledim. Kesme ile ilgili daha önce işlem yapmıştım, kesme de veri alıp gönderme süresi işleyişimi bozmaz ise sorun yok. denemem lazım. Eğer bu şekilde yapabilirsem en az 4 port boşa çıkmış olacak :))

Döngü kısmını güzel yazarsan hiç bir sıkıntı olmaz . Zamanlarını iyi ayarla .

Pyrodigy

Alıntı yapılan: elektroakif - 13 Ekim 2012, 12:29:11
Merhaba arkadaşlar, pic18f4520 ile 8 tuşlu bir devre yapmak istedim, ama port sayım yetmediği için 8 tuşu önce 16f628a ile kontrol edip 4 porta çıkış verdim. basılan tuşa göre port çıkışları değişiyor, hiç tuşa basılmadığında 4 port da lojik 1 de. Bu 4 port pic18f4520 nin 4 portuna bağlı. Bu sayede pic18f4520 deki 4 poru kontrol ederek hangi tuşa basıldığını anlıyorum. Bu şekilde tek yönlü şekilde işimi görüyorum. Ama daha fazla port kullana bilmek için,daha kolay bir şekilde karşılıklı iletişim sağlanabiilr mi ? Yani iki pici birbirine bağlayıp, port genişletme yapılmış gibi kullanılabilir mi ?
Üffff 2. bir PIC felan zor işe girmişsin tek çip ile 3 pin SPI ile istediğin kadar tuş tarayabilirdin. HC165 ile 8 kanallı HC165 sayısı x 8 kadar tuş bağlayıp tuşa basıldığında ( PORTB intterupt) ile kesme içinde tarayabilirdin. Böylece sadece tuşa basıldığında kesmeye dallanacağı için sürekli vay efendim basıldımı diye döngü kullanmazsın!
Ben tuşları öyle yapıyorum ilgilenirsen örnek çizim ve kod gönderebilirim.
Not: kodlar ASM dir.
Persistance is the name of the game in this business....

elektroacemi

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 15 Ekim 2012, 11:18:15
Üffff 2. bir PIC felan zor işe girmişsin tek çip ile 3 pin SPI ile istediğin kadar tuş tarayabilirdin. HC165 ile 8 kanallı HC165 sayısı x 8 kadar tuş bağlayıp tuşa basıldığında ( PORTB intterupt) ile kesme içinde tarayabilirdin. Böylece sadece tuşa basıldığında kesmeye dallanacağı için sürekli vay efendim basıldımı diye döngü kullanmazsın!
Ben tuşları öyle yapıyorum ilgilenirsen örnek çizim ve kod gönderebilirim.
Not: kodlar ASM dir.

HC 165 in çıkışını okumak için protokolu siz mi yazdınız yoksa picin özelliğini mi kullandınız ?

Pyrodigy

Alıntı yapılan: elektroakif - 15 Ekim 2012, 14:33:19
HC 165 in çıkışını okumak için protokolu siz mi yazdınız yoksa picin özelliğini mi kullandınız ?
Protokol yok. SPI ile haberleşiyorsun.
Evet programı kendin yazıyorsun.
Persistance is the name of the game in this business....