Hızlı Isıtma ve Kurutma Sistemi

Başlatan picmanya, 14 Ekim 2012, 13:53:25

picmanya

yürüyen bir konveyor bant düşünelim. bant iki tarafından da sabit bir yere eksenlenmiş ve hız kontrollü bir motor tahriki ile, ayarlanan bir hızda sürekli dönebiliyor.
bant üzerine ne koyarsak koyalım diğer tarafa doğru ilerleyip, bant sonunda serbest düşüşe geçip yer çekimi ile kendiliğinden yere düşüyor.
bantın ilerleme uzunluğunuda makul bir düzeyde istediğimiz gibi uzatabiliriz.
buraya kadar anlaşılmayan bir kısım kalmadığını umarım.

şimdi sorumu soruyorum.

bant üzerine koyduğumuz nesneler hızlı ve etkin bir şekilde ısınıp kuruyacak.
bantın bir tarafından koyduğumuz, içindeki su oranı yüksek, metal olmayan, yiyecek, çerez ve tekstil türü maddeler, bantın diğer tarafından su oranını büyük ölçüde kaybetmiş halde, ısınarak ve kuruyarak çıkacaklar.

bu tip bir sistemde katı yakıtlı, sıvı gazlı ve elektrik resistanslı kılasik eski sistem ısıtıcıları kullanmak istemiyorum.

elektrik kullanılarak yapılan bir sistemi kullanayım istiyorum.

bu şekilde tek yöntem mikrodalga prensibi ile çalışan sistemlermi olmak zorunda. elektrikli bilmediğim farklı bir sitemde mevcutmudur?
yada şu anda bir fikrim olmayan, daha farklı bir prensipde çalışan sistemler varmıdır?

amacım şimdilik yalnızca genel bir bilgi elde etmek.

z

Kapasitif (dielektrik) ısıtma tekniği kullanılabilir. Bu yöntemde iki metal plakaya yüksek voltaj ve frekansda gerilim uygulanıyor. ısıtılacak nesne levhalar arasında bulunuyor. Mikrodalgaya kıyasla daha uzun dalga boylu frekanslar kullanılıyor.

En büyük kullanım alanı ıslanmış dinamitlerin ve keresterin kurutulması.

Nette bu konu mikrodalga ile aynı sınıfa sokulmuş.

Eğer ısıtılacak nesne ince ise IR lamba da kullanılabilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

ıslanmış saman ve ot tarzı bitkileri kurutacaktım.
elektrik resistanslı ve brülör tarzı sıcak hava üflemeli ısıtma yöntemlerini kullanmaya devam ediyoruz.
bu tür bitkiler için daha uygun ve makul bir kurutma yöntemi önerilebilirmi?