osc pini

Başlatan demirkan1, 14 Ekim 2012, 16:13:55

demirkan1

Selam Arkadaşlar,
XC3S500E ile kendi tasarımımı yapıyorum.Araştırdığım diğer tasarımlarda OSC yi, GCLK_0 ile GCLK_15 arasında kullanmışlar. osc yi herhangi bir pine bağlarsak sorun çıkmaz diye düşünüyorum çünkü tasarım aşamasında clk'yı tanımladığımız pin önemli.Acaba yanlışmı düşünüyorum.Bu konuda bilgisi olan arkadaşların fikrini alabilirmiyim.
Saygılarımla.

Ersin

GCLK ( Global Clock  ) pinlerinden herhangi birine bağlayabilirsin.

demirkan1

2 tane osc baglasam biri 50mhz diğeri 100mhz her ikisinide ayrı ayrı proseslerde farklı hızlarda kullanma imkanımda olur o zaman diye düşünüyorum

cann

konu dışına çıkmak istemiyorum ama
kullanılan osc ile örneklem sayısı arasında bir ilişki var mı?
yani 4Mhz osc ile 100 örneklem alıyorsak, 20 Mhz Osc ile 500 örneklem alsak değer kararlılığı daha mı iyi olur

Ersin

O GCLK ların amacı odur zaten farklı frekanslar kullanmak. Kaç tane GCLK varsa o kadar farklı osc bağlayabilirsin.

pic365

Clock'u GCLK pinlerinden beslemek zorunda değilsiniz, FPGA'in herhangi bir input pinini de kullanabilirsiniz. GCLK pinlerinin farkı, sıcaklık ve voltajdaki değişime karşı daha korumalı olması. Bu nedenle bu pinler daha güvenilir. Fakat ben daha önceki projelerimde diğer pinleri de kullandım, clock'ta herhangi bir soruna şahit olmadım.

mesaj birleştirme:: 15 Ekim 2012, 18:03:33

Alıntı yapılan: cann - 14 Ekim 2012, 19:37:27
konu dışına çıkmak istemiyorum ama
kullanılan osc ile örneklem sayısı arasında bir ilişki var mı?
yani 4Mhz osc ile 100 örneklem alıyorsak, 20 Mhz Osc ile 500 örneklem alsak değer kararlılığı daha mı iyi olur
Sorunun cevabı uygulamaya göre değişebilir ama diyelim ki analog bir veriyi örnekliyoruz. Clock frekansı yükseldikçe verideki değişimleri kaçırma olasılığımız azalır. Örneğin clock 4MHz iken periyodumuz 250ns oluyor. 250ns'den daha kısa süreli pulse'ları kaçırabiliriz ama 20MHz clock'ta 50ns-250ns aralığındaki pulse'ları da kaçırmayız.

cann

anladım yani ufak değişimler değil ortalama bizim için önemliyse 4 Mhz de 100 örneklemi; 20Mhz de 500 örneklem yaparsak aynı performans olur, aksi durumda çok sık ölçüm yapmış oluruz ve değerler fazla değişken olur.
teşekkürler