12-5V DC Converter

Başlatan emertcan, 15 Ekim 2012, 15:54:51

emertcan

Merhabalar,

Tez için dc converter aramaktayım. İnternet üzerindeki hemen hemen tüm kaynaklarda analog entegrelerle hazırlanmış devre ve anlatımlar. var. 12-5v 1amper çıkışlı dc dc converter yapımında fikir verebilecek, önerilerde bulunabilecek arkadaşlar düşüncelerini paylaşabilirlerse çok sevinirim.

polleme

Analog entegreden kastınızı anlayamadım, lineer entegre mi demek istediniz? DC-DC converter derken anahtarlamalı devreden bahsediyorsanız en yaygınlardan biri LM2576-5'tir. Piyasada bolca bulunuyor ve direkt 5V çıkış veriyor. 3A çıkış akımı var.

mesaj birleştirme:: 15 Ekim 2012, 17:57:35

1A çıkış için aynı seriden LM2575 tercih edilebilir.

serhat1990

Alıntı yapılan: emertcan - 15 Ekim 2012, 15:54:51
Merhabalar,

Tez için dc converter aramaktayım. İnternet üzerindeki hemen hemen tüm kaynaklarda analog entegrelerle hazırlanmış devre ve anlatımlar. var. 12-5v 1amper çıkışlı dc dc converter yapımında fikir verebilecek, önerilerde bulunabilecek arkadaşlar düşüncelerini paylaşabilirlerse çok sevinirim.

@Polleme Hocanın dediği gibi LM2576-5V işini görecektir. Akımda sıkıntı yaşamazsın . 7805 ' de kullanabilirsin fakat akım konusunda sıkıntın olur. 7805'e devamlı akım çekiminde çok fazla ısınma olur iyi bir soğutma yapmalısın . Hiç uğraşmadan LM2576-5V kullanmalı .

İyi çalışmalar.

ErsinErce

izoleli mi olacak izolesiz mi? izolesiz ise lm2575 lm2576 işini görür

F.T

Ersin hocam bana izoleli lazım.izoleli olanı nasıl yapmak lazım?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ErsinErce

izole gereken yerlerde hep hazır satın aldım ama sıfırdan yapmak gerekirse smps benzeri bir yapı olacağı garanti, tabi feedback isteniyorsa

feedback istenmiyorsa direk yüksek güçlü bir pwm ile bir trafo sürülüp diğer kısım doğrultulup kullanılabilir

F.T

galiba hazır almak daha iyi olur.peki izoleli ve bağımsız 2 çıkışlı  24 volt  500ma nerden bulurum.bir bilgisi olan varmı acaba?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

polleme

2x24V ve 500 mA olunca lineer güç kaynağı almak veya yapmak daha mantıklı, böyle anahtarlamalı bulmak nispeten zor. 25W gücünde 2x24V çıkışlı bir trafo ile arkasına bağlayacağın LM317'li regülatörler iş görecektir.

F.T

:) evet ama giriş voltajım 24 volt dc.

Eren Eraslan

izoleden kastınız optokuplör mü hocam?
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

polleme

O zaman DC-DC anahtarlamalı devre şart.

F.T

yok hocam giriş ve çıkışın tamamen tr ile izole edilmesi izoleli dc-dc  Converter

polleme

Onun en basit ve kolay anlaşılır hali flyback anahtarlamalı devrelerdir.

tutay

hocam yalnızca tek bir entegreye bağlı kalmayın ti.com sitesinde step down dc-dc converter diye aratırsanız envai çeşit entegreye ulaşabilirisiniz.
http://www.ti.com/paramsearch/docs/parametricsearch.tsp?family=analog&familyId=751&uiTemplateId=NODE_STRY_PGE_T sitesinden arama yapabilirisin hatta okul gibi bir mail adresin varsa 1-2 adet örnek gönderirler.

polleme

Benim bugüne kadar incelediklerim içinde gerek uygulama, gerek döküman ve gerekse komponent çeşitliliği adına en çok hoşuma giden Powerint firmasının ürünleri oldu. TNY, LNK ve TOP serisinden amacınıza uygun bir çip mutlaka bulursunuz. Web sitesinden yapılmış uygulamalara bakabilirsiniz. Ayrıca bu firmanın dökümanlarını incelerseniz konuyu ders niteliğinde çok akıcı ve adım adım incelediği birçok güzel döküman da bulup çiplerini kullanmasanız bile çok şey öğrenebilirsiniz.