i2c de herzaman eeprom mu okuyoruz?

Başlatan Eren Eraslan, 15 Ekim 2012, 21:47:58

Eren Eraslan

arkadaşlar i2c hiç kullanmadım ama anladığım kadarıyla i2c ile haberleşen hemen hemen herşeyin data eeproma yazılıp ordan okunuyor ?
yanlış mı eksik mi bilen bir arkadaşımız yardım edebilir mi?
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

FEHMİ_ASM

I2C ile sadece eeprom okunmuyor, sıcaklık entegreleri, harici ramler, gerçek zamanlayıcılar, rotary encoderler... ve daha birçok arayüz okunabilir, yazılabilir.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !

esensoy

iki ve daha fazla pic i de i2c ile haberleştirebilirsin mesela,
bir master, kalanlar slave olarak çalışmalı,
kullanmaya kalkarsan pull up dirençlerini unutma sakın
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

camby

i2c haberleşme protokolüdür , istediğin yerde kullanabilirsin , her yerde de karşına çıkabilir. Ama tercihim SPI oluyor benim.

OtacoN

Alıntı yapılan: esensoy - 15 Ekim 2012, 22:39:42
iki ve daha fazla pic i de i2c ile haberleştirebilirsin mesela,
bir master, kalanlar slave olarak çalışmalı,
kullanmaya kalkarsan pull up dirençlerini unutma sakın

Sn.Esensoy
18f4550 ile 16f877A arasında i2c haberleşmesini gerçekleştiremiyorum,master olan 18f4550 sadece veri gönderecek,slave olan ise sadece veri alacak ve ona göre işlem yapacak,üzerinde uğraşabileceğim kod varmı elinizde

Teşekkürler
"Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz."Gazi Mustafa Kemal Atatürk

esensoy

şema ve kod eklersen neden haberleşemediğin üzerine fikir yürütebiliriz.
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

bayelektronik

i2c tek taraflı çalışmaz karşılıklı olarak çalışır.tek taraflı istiyorsan uart veya spı kullanmalısın(spi danda pek emin değilim çok uzun zamandır kullanmadım)

OtacoN

En kısa sürede kod ve şemayı paylaşacağım,ilginize teşekkür ederim

Alıntı yapılan: esensoy - 03 Aralık 2012, 12:19:40
şema ve kod eklersen neden haberleşemediğin üzerine fikir yürütebiliriz.
"Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz."Gazi Mustafa Kemal Atatürk