tsop ile 8m ilerdeki hareketi algılamak

Başlatan XX_CİHAN_XX, 17 Ekim 2012, 22:24:13

XX_CİHAN_XX

Bir nevi PIR dedektörü gibi düşündüğümüz de ve mesafenin 8-10m olduğunu düşündüğümüz de Tsop kullanmak ne kadar iş görür sizce?
Sağdan soldan Ir ışığın yansıma yaparak sürekli tsopu tıkaması bana muhtemel gibi geliyor.

Bu iş için var mı daha güzel ve basit bir fikir?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

forsa1975

Işık ve sensör karşılıklı olup, iyi odaklanırsa; çizgisel bir alan kontrol edilebilir, diye düşünüyorum.

OG

TSOP iyi fikir, verimli malzeme.

Cihan, gerçi biliyorsundur ama hatırlatayım. TSOP'a sürekli IR gönderilmez. Yani sürekli IR göndereyim aradan bir şey varsa çıkışı kesilsin şeklinde kullanamazsın. TSOP sürekli ışık görürse çıkışı keser.

Data göndereceksin datayı takip edeceksin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sezgin05

Eğer IR led kullanacaksanız çok zor olacaktır.Ama IR sinyali laser led ile taşırsanız 30-40 metre bile zor olmaz.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: OG - 18 Ekim 2012, 07:23:34
TSOP iyi fikir, verimli malzeme.

Cihan, gerçi biliyorsundur ama hatırlatayım. TSOP'a sürekli IR gönderilmez. Yani sürekli IR göndereyim aradan bir şey varsa çıkışı kesilsin şeklinde kullanamazsın. TSOP sürekli ışık görürse çıkışı keser.

Data göndereceksin datayı takip edeceksin.

Biliyorum Osman abi kesik kesik tone göndereceğim zaten ama Ir led ışıması bu mesafede baya geniş bi alana yayılma fırsatı bulacak diye düşündüğüm için tedirgin oldum. Sağda solda duran sabit nesnelerden yansıyıp tsopa gelirse 10 metre karışada algılaması gereken hareketi algılayamayabilir mi acaba diye düşündüm  :o

mesaj birleştirme:: 18 Ekim 2012, 09:00:33

Alıntı yapılan: sezgin05 - 18 Ekim 2012, 08:31:50
Eğer IR led kullanacaksanız çok zor olacaktır.Ama IR sinyali laser led ile taşırsanız 30-40 metre bile zor olmaz.

Laser gibi Infrared dalgaboyunda ışıma yapan ledler var mı ki?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

anladinmi

TSOP demekle kizil ötesi TSOP -xxx decoder entegresini kastediyorsunuz, package türü zannetmistim.
40 KHz,38 Khz modülasyonlu sinyali algilar. Hareketi algilamak için PIR ayri sekilde çalisiyor.

Soruyu tam anlayamadim.
Hareketli cismin üzerinde IR verici mi olacak ? TSOP xx bu veriyi mi alacak ? cisim hareket edip etmedigini böyle mi algilayacak ?
Yoksa alana bir sey girdigi anda mi algilanmasi gerekiyor ? verici ve alici arasina girip sinyali bozan ?

XX_CİHAN_XX

Marketlerdeki önüne gelince otomatik açılan kapılar gibi düşünün menzili 8 metre olacak şekilde. PIR gibi dedim ama tam anlamıyla PIR mantığında olmayacak.

sezgin05

Ben uzun mesafeli bir bariyer projesinde IR led yerine laser led takarak çalıştırmıştım.Laser ledi piyasadaki oyuncak pointer lardan sökmüştüm.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: sezgin05 - 18 Ekim 2012, 14:27:11
Ben uzun mesafeli bir bariyer projesinde IR led yerine laser led takarak çalıştırmıştım.Laser ledi piyasadaki oyuncak pointer lardan sökmüştüm.

Denemenizde Foto alıcıyı lazer ledin karşısına koyduysanız bu işimi görmüyor. Alıcı ve verici aynı noktada olması gerek (yan yana yada alt alta). Otomatik açılır kapı örneğinde olduğu gibi.

anladinmi

Sharp GP2XX  IR Ranger tarzinda birsey  mi ?
hareket algilanmasi gerekiyor mu ? var -yok yetiyor mu ?
Baska bir alternatif ufak bir camera (IR de olabilir) ve biraz görüntü isleme ile yapilabilir.

XX_CİHAN_XX

Var yada yok yetiyor işte hocam. Yani Sharp ın mesafe bilgisi vermeyeni gibi olması yetiyor.
Cameralık bir iş değil yaptığım ucuz, basit ve hızlı bir şekilde çözmek istiyorum.
Ir ledi lazer gibi gönderebilsem aslında sorun kalmayacak yada en azından çok dar bir açıyla.

anladinmi

IR laser Ebay'den aratinca çikiyor.
Farz edelim ki lazer gönderdik, mesafeyi nasil tayyin edecegiz ? 8-10M sonra bir yerden yansiyacak, arada cisim varsa (4-5 m )daha erkenden yansiyacak. Yansima noktasinin açisina bakacagiz, sinyal genligine  mi ?

XX_CİHAN_XX

@anladinmi bir türlü anlatamadım gitti  :)

Mesafe ölçümü yok dedim ya hocam önünde cisim var yada yok buna bakacak o kadar işte. 10 metreye kadar görebilmeli dedik sadece :)
Ben şu lazerlere bir bakayım teşekkürler.

polleme

Her TSOP'un kendi özel frekansı var, o frekansta bir data dizisi gönderilirse çıkış alınabilir. Aslında alınan datayı kontrol etmeye bile gerek yok bence, TSOP çıkışına gelen sinyalle röle çektiren basit bir devre yapmak bile yeter.

ipek

güvenlik kameralarında gece görüş üstünlüğünü artıran bilmem kaç dalgaboyunda infrared lel'ler var,bunlar epey yer aydınlatıyor oysa kameraya herhangi bir infrared uzaktan kumanda sıktığınız zaman azıcık bir ışık
gğrünebiliyor.birde bu ledlere direkt olarak yakından dikkatlice bakarsanız içinde azıcık kırmızı ışığın kaçtığını
görebilirsiniz .

youtube'de eleman eski bir hp laser printerin diyodunu kırtasiye lazerin diyodu ile değiştirip inrared jammer yapıyordu karşı komşular habire kumandayla oynuyorlar pil falan değiştiriyorlar nafile çabalar.ortalıkta lazer görünmüyor eleman gsm telefonun kamerasında spot olarak gösteriyordu.. ;D