220 V AC Ölçümü Bazen Saçmalıyor

Başlatan elektroacemi, 23 Ekim 2012, 10:44:38

elektroacemi

Merhaba arkadaşlar. Resimdeki devre ile AC yi doğrultup ölçüm yapıyorum. Devre bu durumda iken lineer değil. Belli aralıklarda belli çarpanlarla kalibre ediyorum. (örneğin ADC 400 den büyük ise 0,56 ile çarpıyorum, 400 ile 350 arası ise 0,53 ile çarparak ). Ama aynı devrede bazen kalibrasyon kayıyor. Bugün doğru gösteriyor, yarın bakıyorum yanlış göstermeye başlıyor. (2-3 volt düşük veya yüksek). Bazen 1 sn 220 diğer sanıyor 226 bile gösterdiği oluyor.
22k ları 10 k ya düşürerek denedim. Bu sefer çarpan yerine sabit bir sayı ile toplayınca doğru sonuç elde ettim. Ayrıca lineerdi de, adc nin ölçtüğü değere 17 ekleyince Multi metre ile ölçtüğüm değeri görebiliyordum. Ama ertesin gün baktığımda gene yanlış gösteriyor. (4-5 volt düşük veya yüksek).
Bu kadar kararsızlık normal mi ?

Klein

Önce 1M, 22K ikilisi ile gerilimi bölmüşsün.  gerilimi 46 kat düşürmüşsün. 220V olmuş  4.7V. Sonra doğrultmuşsun.  diyot üzerinde düşen gerilimde sıcaklığa bağlı olarak 0,2V oynasa  ölçümünde 9-10V sapmaya neden olur.  Önce doğrultup sonra bölersen diyottan kaynaklı hatayı 46 kat düşürürsün.  Eğer önce doğrultamıyorsan  diyotlu değil opamplı doğrultucu kullanmalısın. 

kemalguler

Adaptasyon devresindeki kondansatörler sistemde kararsızlık oluşturabilir.Opamp girişindeki yüksek direnç yük oluşturmaz.Şebekenin anlık değişimlerinde kondansatör max değere şarjlıdır.Ölçüm bu durumda bire bir uyum göstermez.Acizane omik yük üzerineden örnekleme alıp diyot ile doğrulmanız daha uygun olabilir.Şebeke gerilimini ölçüyorsunuz.Opampı kullanma gereği olmamalı diye düşünüyorum.

elektroacemi

Devre şuanda baskı devre halinde, devre bu halde iken parça değişikliği ile daha iyi hale getirilebilir mi ?

mesaj birleştirme:: 24 Ekim 2012, 10:26:16

Alıntı yapılan: Klein - 23 Ekim 2012, 11:10:12
Önce 1M, 22K ikilisi ile gerilimi bölmüşsün.  gerilimi 46 kat düşürmüşsün. 220V olmuş  4.7V. Sonra doğrultmuşsun.  diyot üzerinde düşen gerilimde sıcaklığa bağlı olarak 0,2V oynasa  ölçümünde 9-10V sapmaya neden olur.  Önce doğrultup sonra bölersen diyottan kaynaklı hatayı 46 kat düşürürsün.  Eğer önce doğrultamıyorsan  diyotlu değil opamplı doğrultucu kullanmalısın.

Diyotta düşen gerilim sabit 0,2 V değil mi? Yani sıcaklıkla 0.2 V oynaması benim aklıma yatmadı. Yani 0,2 V +- xV şeklinde olabilir diye düşünüyorum ama xV daha küçük değil midir ?