ekmek içerisinde metali hissedebilmek

Başlatan efsanepoldem, 02 Kasım 2012, 16:04:05

efsanepoldem

Arkadaşlar merhaba. Fırıncı bir dostum var. Ekmek bantdan geçerken içerisinde eğer metal parça  varsa bunu hissedebilirmiyiz diye bir soru sordu. Ben bugüne  kadar o kadar küçük parçayı hissedebilecek bir sensör ile karşılaşmadım. Eğer böyle bir ürün varsa bildirirseniz sevinirim. Sonuçta ekmek içerizine karışmış çok büyük parçalar olamayacağını düşünüyorum. Biraz gülesim geldi valla.

Klein

Bu tür işlerde yüksek güçlü elektromıknatıslar kullanılıyor. Ayıklama işinin daha ekmek olmadan, un halinde iken yapılması gerekiyor. Ekmek olduktan sonra mıknatısın işe yarayacağını sanmam.

http://www.dizaynmiknatis.com.tr/manyetik_sistemler/15/manyetik_tambur_separator

z

Eğer hamur yada pişmiş ekmek, yürüyen banddan ilerliyorsa bir bobin içinden geçmesi sağlanabilir. Bobin endüktansıdaki ani değişimden yararlanarak pnomatik bir kol metal olan ekmeği yada hamuru banddan itebilir.

Hemencecik yapılabilecek bir şey değil. Metal dedektörlerinde kullanılan tekniklere gözatmak gerekiyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

efsanepoldem

Cevaplar teşekkür ediyorum. Bu işi için seperatör şeklinde neodyum mıknatıslar varmış. Un daha hamur şekline dönüşmeden bu elekten geçirilerek metal parçalar ayıklanıyormuş. İşi bu  şekilde çözeceğiz. hem daha kolay hem de pratik

Tagli

Merak ettim, ekmek ununa metal nasıl karışabiliyor?
Gökçe Tağlıoğlu

malpaslan1979

Makinenin içinden vida, somun düşebilir. Örnekler arttırılabilir.

İçecek sanayinde çalışıyordum. Yarım saatte bir numune alınır artı olarak üretimin başından sonundan da numune alınır. Neyse uzatmayalım üretim başında numune aldım koydum vardiyayı teslim ettim. Serviste aradılar: Murat şişede sinekler var. Özellikle mi ayırdın yoksa normal numune mi dediler. Vallahi farkında bile değildim dedim. Arada elektrik kesilmişti ve havadan giden şişe bandında beklerken kuvvetle muhtemel sinekler şişelere girmişlerdi. Gıda sanayi vb herşey mümkün. Yine birgün soğutma sisteminde meydana gelen arıza sonrası gazlı içecek berbat bir tad almıştı şükür kalite sorumlusu arkadaş erken farkedip hattı temizledi o şişeler de imha edildi. Siz ne kadar kapalı sistemde üretim yapsanız şişe çuval kavanoz kullansanız da üretimin bir noktasında çuvallar şişeler yada kapların ağzı açık oluyor...

erolca

Merhabalar,

Genelde gıda fabrikalarında akan bandın üzerinde metal dedektörü kullanılır ve en ufak metali algılayabilecek kabiliyette. Ürün içinde metal bulunuyorsa ürün grubunu banddan dışarı alır.
eroool

gtekdemir

Arkadaşlar ben altın madeninde çalışıyorum, tesis yer üstü madenciliği olduğu için taşıyıcı konveyörler çok fazla kullanılmakta . Saatte 2500t/h kapasite ile kırılmış kaya taşıyan bu konveyörlerin bir kısmında Thermo Ramsey marka metal dedektörü kullanıyoruz. Oldukça yoğun miktardaki kaya parçalarının içindeki minnacık somunu bile yakalıyor bu dedektörler ama kullanım amacı genelde madencilik sektörü ve fiyatları oldukça pahalı, Elektronik ünite ve bobinler yaklaşık 14,000€ olması lazım. Ama gıda için kullanılan profesyonel ürünler vardır eminim, araştırmak lazım.