DEBİMETRE Yapımı

Başlatan yusufburak, 03 Kasım 2012, 20:34:35

yusufburak

Arkadaşlar iyi akşamlar...
Bi debimetre yapmam gerekiyor ancak internette hiç benzer bi kaynak bulamadım.Aslında çarklı bir debimetre yapmayı düşünüyorum ancak forumda okuduğuma göre çamaşır makinasının su tahliye motoruna bi hall effect sensörü ile yapılabildiğini öğrendim.
Yardımcı olabilir misiniz ?
Öğretici aranıyor :)

z

Tamam işte çarka minik bir mıknatıs yapıştırırsın. Bunu da hall efect sensor ile izlersin. Elde edeceğin palsler debi ile orantılı olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yusufburak

mıknatıs çarkın dönme hızını etkilemez mi ? ve mesela çark plastik olacak o plastiğin içine yerleştirsem yine de sensör algılar mı ?

EGE

Hall sensörler için kullanacagınız Neodium Mıknatıs kullanacaksınız 5mmx5mm ebadında ufacık bir şey ancak diğer mıknatıslara göre çok kuvetlidir hallsensör algılama mesafesini ayarladığınızda süper çalışır,

kolaygelsin

yusufburak

Bu gayet güzel bi fikir oldu şimdi :) bu hesaplamalara da muhtemelen datasheet üzerinden kavuşabilirim

ankyra

kombim bozuldu gecenlerde, plastik debimetre aksami kirilmis, yenisine 80 tl (!) verdim, carkli ve hall efect sensorlu... arcelik marka... haziri lazim olursa:)

yusufburak

ya güzel diyosunuz da mesela ben bunu 16F877A ile kontrol etcem hani direk bana hızı dijital olarak vericek mi ?

ankyra

boyle bir duzenek ancak size tur sayisini okumaniz icin olanak saglar... tur sayisi da suyun debisi ile alakali olacagindan, debideki degisimler tur sayisi olarak devrenize iletilecek. siz de tur sayisi ile debi arasinda bir iliski kurup amaciniza gore kullanacaksiniz...

yusufburak

Anladım forumda formüllerle alakalı bilgi bulmuştum ona bakayım artık yardımlarınız için teşekkür ederim

yusufburak

Arkadaşlar ben şimdi tur sayısını değilde bir tur için geçen zamanı bulmaya çalışıyorum gerekli değerleri yaptım ancak bu hall sensörü çeşitleri bi sürü :S ve adam akıllı bi bilgi bulamadım bunlardan hangisini sipariş etmeliyim ? kontrolümü 16F877a ile yapıcam.

EGE

Ugn 3130 işinizi görür ,mıknatısı yaklaştırdıgınızda Low verir mıknatıs yok iken Hıgh bekler Sizde bu Lowu alıp işleyeceksiniz hepis bu kadar.

her palste  programa zaman saydıracaksınız.

kolaygelsin

yusufburak

Bu UGN 3130 sensörünü nerden bulabilirim ? Veya eşdeğeri olarak hangisini kullanabilirim ? Hiç bilgi bulamadım da :S

Edit: Bulup sipariş ettim teşekkürler :)

yusufburak

UGN 3130'un eş değeri olarak 3119 sensörünü kullanıyorum ancak çıkışta aldığım gerilim 0,45 V civarlarında ve bu benim PIC'e okutmam için çok ama çok düşük bi gerilim bu çıkışla bir transistörü beslesem mi daha iyi ? yoksa başka bir sensörde çıkışta 2.5 veya üzeri bir gerilim elde edebilir miyim ?

yusufburak

Ya abilerim kardeşlerim ben bu aleti  bitirdim sayılır ama bunun kalibrasyonunu nasıl yapabilirim ? Yani doğru değeri ölçümü ne kadar doğru hata varsa % kaç hata var nasıl öğrenebilirim ? :S ?