18V- 12V 100A regülatör öneriniz varmı ?

Başlatan emrah, 03 Kasım 2012, 23:21:02

emrah

selam,

12V sabit ve 80-100A alabilecegim bir regülatör devresi yapacagım yada hazırları varmıdır bu degerlere yakın ?

OG

220/12 ise (böyle anladım)
SMPS hazır satılıyor piyasada
100A 1200VA yapar.

RSP-1500-12  (1500VA)
http://www.koctasteknoloji.com/tr/kutulu-tip-tek-cikis-delikli-sac

http://www.meanwell.com/search/rsp-1500/default.htm
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emrah

yok hocam şöyle olacak işin aslı,

250A 12V çıkışlı trafo var ve dogrultmadan sonraki görünen gerilim 18V seviyesinde.

12V anfi sürecegim fakat 18V tan zarar görmesi riskine giremiyorum o yüzden 18 V - 12 V ta sabit tutacak bir regülatör arayışındayım. anfıde 80A yuksek ses duzeyi ve 100A e kadarda ani çıkışlar için 100A lik arıyorum.

gevv

anfinin 15v kadar  giriş gerilimi vardır   ya da 14.8v  vb..  arkasında yada kılavuzunda yazar    şimdi  regüle yapsaız  zaten doğrultulan voltaj yüksek sesde çökecek pek kararlı olamayacak  dcdc  yapsanız  büyük masraf, uğraş zaten anfinin  toleransı yüksek     bence   + çıkışa 2 tane  seri diyot bağlayın  1.2v kayıp olur  şaseye karşıda  100 ohm 10w   direnç  bağlayın    yeter   

emrah

Alıntı yapılan: gevv - 04 Kasım 2012, 11:42:53
anfinin 15v kadar  giriş gerilimi vardır   ya da 14.8v  vb..  arkasında yada kılavuzunda yazar    şimdi  regüle yapsaız  zaten doğrultulan voltaj yüksek sesde çökecek pek kararlı olamayacak  dcdc  yapsanız  büyük masraf, uğraş zaten anfinin  toleransı yüksek     bence   4 çıkışa 2 tane  seri diyot bağlayın  1.2v kayıp olur  şaseye karşıda  100 ohm 10w   direnç  bağlayın    yeter

dc-dc arıyorum zaten hocam.  çıkışa diyot demışsiniz, bu diyotlar 100A olacak yani ?

malisert32

Trafoyu modifiye etme ustalığınız yada bilginiz var ise en ideal ve kayıpsız olanı 12V sekonder çıkış sargılarından uygun sayıda sökmek ideal olandır.Ör;mevcut hali 15 spir siz 12/1,4=8,6 VAC çıkışlı yapmanız için yaklaşık 4 spir eksik sekonder sarımlı trafo yapmış olacaksınız.
Akım çok yüksek olduğundan converter devreleri bilhassa step down yöntemi ile çok fazla kayıp olacaktır.Hem yapım maliyeti çok yüksek olacağı gibi bu amperaj da hazırını da zor bulursunuz.
Vel hasıl;sayın gevv'in seri diyotla regüle fikrine aynen katılıyorum.Diyot kapasitesi çekilen akımın üstünde olmalı,kolay gelsin.