havada saat

Başlatan eml581, 05 Kasım 2012, 21:53:53

eml581

merhaba arkadaşlar ben pıc16f84a ile havada saat projesini yapmak istiorum birkaç proje denedim ama yapamadım sizin yapmış olduğunuz veya bildiğiniz bu şekilde bir proje varmı

zafer

16f84a nın dahili osilatörü yok, 16f628a ile denesen bide nasıl olur? Bide yapamadım dediğin tam olarak nedir?

legolas

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/9.htm

bu sitedeki havada yazı devresi yapıldı çalışıyor, 'havada saat' için buradan ilham alınabilir.

mustafacan

dahili osilatörün olması şart değil.
bu iş için bir hdd motoru kullanmıştım. .
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

eml581

zafer: bnm bir tane deney seti var pıc programlamayla birleşik onda denedim bir sonuca ulaşamadım havada yazı uygulaması iyi bir şekilde çalışıyor
bazı saat hexlerini pıce yükledğimde ledler ya hep yanıo yada hiç yanmıyor

legolas:Aynen dedğin gibi bnimde burdaki yazıyı okuyup dememle başladı havada saat araştırdım ama tam istedğime daha ulaşamadım O devre bndede çalıştı

mustafacan:bnde hdd mooru ile yapmayı blanlıyorum bi hex kodu işini halledebilsem senin yaptığın projede havada saat miydi acaba

zafer

Ledler senin gözüne sürekli yanıyor görünebilir, sonuçta amaç zaten gözün algılayabileceğinde hızlı yakarak havada saat varmış gibi göstermek. Eğer öğrenmek istiyorumdersen tavsyem senin önce kendi devreni tasarlaman, emin ol çok kolay talkıldığın yeri de sorabilirsin zaten. Çok çabuk yapmam gerekiyor dersen parasını ver yaptır.
Uğraşacam dersen bi adet 16f628(osilatör için kondasatör bağlantıları ile uğraşma gerek yok can sıkar) ile 8 led paralel olan ince bir devre yap pervane gibi dönecek şekilde, aresde yapabilirsin, nasıl olacağına dair bir fikrin olması için yapılan projelere bakabilirsin. Bide pili tam motorun pervane yuvası üstüne gelecek şekilde yada biraz daha devreyi dengeleyecek şekilde ileri doğru alırsan senin için iyi olur. Bu kadarını sen bi yap gerisi gerçekten kolay gelecektir. Ama dediğim gibi uğraşmak istemezsen yaptır. Kolay gelsin.

eml581

mustafacanverdğin linkteki proje professionel bana göre şimdilik

havada saat yapan arkadaş yokmu acaba  :D

mustafacan

yaa linkleri verdik kaynakları gösterdik daha ne olacak
yapan derken yapsın bana versinmi demek istiyorsun.

eml581

abi kaynaklar beni bilgimden üstün başka tip entegreler pıcler var yapan biri varsa bana yardımcı olsun anlamdımda dedim neden bu kadar sert çıkış yaptın onuda anlamdım Saygılar

zafer

var anlatıyoruz şurdan başla hafiften diye, sen neler yaptın bi onu söylesese

mesaj birleştirme:: 08 Kasım 2012, 09:22:53

genel bir fikrin olması için şuna bak hex dosyası yok, ama kuracağın devre bunun gibi olacak,
https://rapidshare.com/files/837926547/havada%20saat.rar
birşeyler yaparsan yardımcı olur burda herkes ama YAPARSAN sana kolay gelsin

mustafacan

Alıntı yapılan: eml581 - 07 Kasım 2012, 15:48:18
abi kaynaklar beni bilgimden üstün başka tip entegreler pıcler var yapan biri varsa bana yardımcı olsun anlamdımda dedim neden bu kadar sert çıkış yaptın onuda anlamdım Saygılar
yok yok sert falan yapmadık.   projeyi yapılmış olarak satın almak isteyen arkadaşlar oluyor . öle bişeyse diye sordum.

Ben bu saati yaptım çalışıyor. 16f84le yapılmış.
http://bobblick.com/techref/projects/propclock/propclock.html

eml581

eyvallah abi senin saatinde durduğunda sürekli yanıo gibi gözüküomu acaba

mustafacan

ben elektriğini hdd motorundan aldığım için durduğunda yanıyor görünmüyor. sadece matkaba takıp dönderdiğimde saati görüyorum.
hdd motoruda 3 çıkışlı olduğu için 360 derecenin her 120 derecesinde 3 adet saat görüyorum