Sıcak hava motoru hız kontrolü

Başlatan handybest06, 09 Kasım 2012, 22:01:59

handybest06

Merhabalar...

Yeni aldığım sıcak hava tabancasında hava üflemesinin hızını ayarlamak istiyorum.Cihazı söktüm motorun çalıştığı gerilim ve akımları buldum.

V=14V
I=3,7A

AC  sinyal doğrultulup direk motor pinlerine veriliyor.Hız kontrolü için PIC12F675  ile hız kontrolü yaptım ama bu motorda işe yaramadı.
Basit motorda düzgün çalışıyor.Sorunu halledemedim yardımlarınızı bekliyorum.

mustafa_cmbz

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

handybest06

kodlar

#include <htc.h>
#include "delay.h"
__CONFIG(FOSC_INTRCIO &WDTE_OFF&PWRTE_OFF&MCLRE_OFF&BOREN_OFF&CP_OFF&CPD_OFF  );

long int i=0,j=0;;
long int volt=0,up=0; 

timer0_init(void)
{
	CMCON=0x07;
	ANSEL=0x00;
	TMR0=200;
	T0CS=0;
	GIE=1;
	PEIE=1;
	INTE=0;
	PS0=1;
	PS1=0;
	PS2=0;
	T0IF=0;
	T0IE=1;

}

void main(void)
{
	TRISIO=0x01;
	GPIO=0x00;
	timer0_init();
	for(;;)
		{
			if(GP0==0)
			{
				while(GP0==0);
				up=up+10;
			}			
		}	

}

static void interrupt kesme()
{
	if(T0IF)
	{
		i++;
		if(i>0 && i<up)
		{
			GP1=1;
		}
		if(i>up && i<1000)
		{	
			GP1=0;
		}
		if(i==1000)
		    i=0;		
		TMR0=200;
		T0IF=0;
	}
}

motor özellikleri

http://www.gee-gttmotor.com/model.php?productname=GCR356DP

z

Projendeki sorunu bilmiyorum fakat, bu tabancanın motorunun hızını düşürürsen plastik aksam yamulmaya başlar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pisayisi

Alıntı YapAC  sinyal doğrultulup direk motor pinlerine veriliyor.

Sorunun hızı kontrol edememek mi yoksa motorun sabit yüksek hızda kalması gibi bir durum mu, ac sinyalin kısayoldan doğrultulup motora beslendiği gerilim noktasını mı kullandın pwm sürerken. Eğer böyle yaptın ise muazzam bir harmonik gürültü transistor üzerinden işlemciyi herşeyi etkileyecek ve istediğin gibi devreyi çalıştıramayacaksın...
Murat

handybest06

Alıntı yapılan: pisayisi - 10 Kasım 2012, 11:45:26
Sorunun hızı kontrol edememek mi yoksa motorun sabit yüksek hızda kalması gibi bir durum mu, ac sinyalin kısayoldan doğrultulup motora beslendiği gerilim noktasını mı kullandın pwm sürerken. Eğer böyle yaptın ise muazzam bir harmonik gürültü transistor üzerinden işlemciyi herşeyi etkileyecek ve istediğin gibi devreyi çalıştıramayacaksın...

evet sorunum hız kontrolü zaten transistör işe yaramadı normalde lojik-1 gelince calışması lazım ama paso çalışıyordu.BDX53 de ısınmaya başlamıştı.

Alıntı yapılan: z - 10 Kasım 2012, 10:29:29
Projendeki sorunu bilmiyorum fakat, bu tabancanın motorunun hızını düşürürsen plastik aksam yamulmaya başlar.

projedeki sorunum tabancanın hava üfleme hızını kontrol etmek.Bunun için pwm ile denemedim sorun çıktı.Yani transistörün bi etkisi olmadı.Sadece kapalı bi anahtar gibi çalıştı.

z

Besleme voltajını deneme amaçlı trafo üzerinden mi oluşturuyorsun yoksa tabanca üzerindenmi?

Tabanca üzerinden elde ediyorsan tabancanın şemasını da vermen lazım.

Gene hatırlatayım; tabancadaki motorun hızını ayarlayıp düşürürsen tabancanın plastiği yamulur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

handybest06

Alıntı yapılan: z - 10 Kasım 2012, 13:39:34
Besleme voltajını deneme amaçlı trafo üzerinden mi oluşturuyorsun yoksa tabanca üzerindenmi?

Tabanca üzerinden elde ediyorsan tabancanın şemasını da vermen lazım.

Gene hatırlatayım; tabancadaki motorun hızını ayarlayıp düşürürsen tabancanın plastiği yamulur.

beslemesi kendi üzerinde trafo yok bir diyot bir kondansatör , 3 konumlu anahtar var şemayı bulamadım.
Sanırsam bu diyot yarım dalga doğrultuyor.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.