Kapasitif Sensör (analog çıkışlı)

Başlatan SERRO EFE, 10 Kasım 2012, 15:01:19

SERRO EFE

Arkadaşlar analog çıkışlı kapasitif sensör ihtiyacım var. Uygun bir ürün bulamadım. Maliyet bakımından uygun bi ürün tavsiyeniz varmıdır. Eğer böyle bi ürün yoksa yada çok maliyetli bişeyse kendim yapmam gerekecek. Mantığı nedir nette bi kaç şey buldum okudum bi kaç hazır devre denedim ama çok başarılı olmadı.Yardımınızı bekliyorum.

Okan AKÇA

hazır alsan daha iyi olur 20 dolar civarlarında

SERRO EFE

Hocam analog çıkışlı değil bulduklarım. Hepsi röle ve plc kullanımına uygun.  Bikaç firmada var ama 50 usd seviyelerinde. Birde fiyatlar çok değişken normal bi kapasitif sensör sordum bi yere 145 tl fiyat verdi!!!

Okan AKÇA

kapasitif sensörler sadece algılamak icin kullanılır sen analog cıkışla nasıl algılama istiyorsun garib acıklarsan bildigimiz kadar yardımcı oluruz

SERRO EFE

Ortalama 3mm ile 10mm aralıgında standart olmayan bir malzeme var yüzeye dokunamıyorum. Çok hassas olmasada temsili kalınlık tespit etmek istiyorum.

Murat Mert

S.A.
Kapasitig derken algılayacağın ürün nedir?
**nemlilik oranı
**metal yoğunluğu
**ürün kalınlığı
vs... vs...
mert07

SERRO EFE

Okan AKÇA

SERRO EFE

Evet yaklaşık olarak kalınlığını ölçmek istiyorum. Ama bi kaç yerden bulduğum hazır ürünler, kullanacağım yere pahalı geliyor. 1000 ve üzeri adette düşünülüyor. Bu yüzden kendim yapmak istiyorum.

Murat Mert

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 10 Kasım 2012, 15:21:25
Evet yaklaşık olarak kalınlığını ölçmek istiyorum. Ama bi kaç yerden bulduğum hazır ürünler, kullanacağım yere pahalı geliyor. 1000 ve üzeri adette düşünülüyor. Bu yüzden kendim yapmak istiyorum.

Hassas bir iş bence satıcısıyla görüşüp hazırını kullan bu iş uzun süren bir arge işi olur gibime geliyor.
mert07

volkii

pek o kadar yaptım, oldu, çalıştı denecek birşey değil. deneyimle kazanılıyor bu işteki başarı daha çok. kullanılan pcb, anten yol kalınlığı ve aralarındaki mesafe vs. herşeyi değiştiriyor. ayrıca aynı malzeme ölçümünde bir yaptığın sensor, diğer yaptığınla bire bir aynı analog değeri vermeyecektir. mecburen buna bir sürücü yapılması lazım.

Murat Mert

Alıntı yapılan: volkii - 10 Kasım 2012, 19:27:27
pek o kadar yaptım, oldu, çalıştı denecek birşey değil. deneyimle kazanılıyor bu işteki başarı daha çok. kullanılan pcb, anten yol kalınlığı ve aralarındaki mesafe vs. herşeyi değiştiriyor. ayrıca aynı malzeme ölçümünde bir yaptığın sensor, diğer yaptığınla bire bir aynı analog değeri vermeyecektir. mecburen buna bir sürücü yapılması lazım.

Yaklasım, var-yok algılama, kaba oranlarda tamam ama hassas üretimlerde bence hazırını kullanmak daha ucuz. Ya olacak ya olmayacak. Aradaki zararlar vb.. şeyler seni üzebilir. Çünkü bu ürünleri yapan insanlar yıllarca bu işlerin argesindeler hata payı sizden çok çok düşük olacaktır.
mert07

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Murat Mert

mert07

SERRO EFE

Alıntı yapılan: volkii - 10 Kasım 2012, 19:27:27
Alıntı yapılan: mert07 - 11 Kasım 2012, 15:10:32
Yaklasım, var-yok algılama, kaba oranlarda tamam ama hassas üretimlerde bence hazırını kullanmak daha ucuz. Ya olacak ya olmayacak. Aradaki zararlar vb.. şeyler seni üzebilir. Çünkü bu ürünleri yapan insanlar yıllarca bu işlerin argesindeler hata payı sizden çok çok düşük olacaktır.
Yorumlar ve cevaplar için teşekkürler arkadaşlar arge için yeterli süre olmayışınıda göz önüne alarak hazır ürün kullanımı üzerine yoğunlaşacağım.