RF İle step Kontrol Şifreli Yardım..

Başlatan faraday0671, 10 Kasım 2012, 21:46:21

faraday0671

Öncelikle tüm üye arkadaşlarıma paylaşımlarından dolayı teşekkür ediyorum selçuk eem öğrencisiyim aşağıdaki bir proje aldım :( ne yapmam gerekir bilmiyorum paylaşımlarınıza ihtiyacım var...

İki eksenli hareket eden (düşey ve yatay) bir oyuncak vinç RF ile kontrol edilecek ve hareket kısmında step motorlar konulacak.Donanım olarak:
keypad-LCD ekran-PİC-Verici diğer tarafta Alıcı-PİC-ve iki adet step motor şeklinde olacak.Tasarım olarak verici kısmında bulunan Lcd ekranda x ekseni(sağa sola dönüs açısı) için açı girin ve y ekseni için (vincin düşey haraketi için ) mesafe girin yazacak bizde ilgili değerleri keypad den girdiğimizde vinc o kadar haraket edecek...

Fakat benim alıcı RF modülüm sadece benim datalarımı alacak aynı frekanstaki başka RF lerden etkilenmeyecek...

Sizden ricam

1-RF ile haberleşme bilgim hiç yok nereden başlamalıyım
2-CCS C ile bu programı yapmayı düşünüyorum nasıl olur
3-Hangi RF modülü kullanacağım.(Mesela register ayarları vs.. olmasın. Enerjiyi verince çalışsın, kesince dursun. Mikroişlemciden init etme, frekans ayarlama, haberleşme tipi vs.. seçme olmasın gibi.. yani bir marka ve model var mıdır)

Genel olarak şu şeklide..

http://postimg.cc/image/p7s4d8zzl/
Teşekkür ediyorum.

serhat1990

Yapman gereken transparent modül alman datayı verirsin gönderir , rf üzerinden data gelince hiç bir işleme tabi tutmadan ( paketleme vs ) direk olarak sana verir hiç bir işlemle uğraşmaz ; yalnız bu tür modüllerde aynı frekanstaki dataları duyabilirsin. Bunun için yazılımsal olarak önlemler alman gerekebilir . Bunun içinde checksum yapısı oluşturabilirsin. Piyasada heryerde bulabileceğin ask modüller ve bazı transparent fsk modüller işini görebilir .

İyi Çalışmalar.

faraday0671

Alıntı yapılan: serhat1990 - 10 Kasım 2012, 23:13:27
yalnız bu tür modüllerde aynı frekanstaki dataları duyabilirsin. Bunun için yazılımsal olarak önlemler alman gerekebilir . Bunun içinde checksum yapısı oluşturabilirsin.

Bu iş için takip etmem gereken yol nedir?Biraz açıklayabilir misiniz?

bigbey

Alıntı yapılan: faraday0671 - 10 Kasım 2012, 21:46:21
...
Fakat benim alıcı RF modülüm sadece benim datalarımı alacak aynı frekanstaki başka RF lerden etkilenmeyecek...
Bu olay mümkün değildir. Aynı frekansta herhangibir yayın (data,ses,resim vs) olur ise senin alıcın bu sinyalleri duymak zorundadır. İzole edemezsin. Buna enteferans diyoruz. Kullandığın ortamda başkaca aynı frekansta sinyaller olmamalı.
Eğer ara sıra gelebilecek aynı yayınlardan bahsediyorsan.Kendi gönderdiğin datayı Checksum denetimi ile sana ait olup olmadığını denetleyebilirsin. ör. modbus
TA6R

serhat1990

Alıntı yapılan: faraday0671 - 11 Kasım 2012, 06:40:26
Bu iş için takip etmem gereken yol nedir?Biraz açıklayabilir misiniz?

Göndereceğin dataları toplarsın ( verici tarafta ) . Bu dataların sonuna bu toplamı eklersin. Karşı taraf dataları alır. En sondaki data hariç bu değerleri toplar . Ve bu toplamı en son data ile karşılaştırır . Bu sayede basit bir kontrol yapmış olursun .

İyi Çalışmalar.

Klein

Bu iş için önerilebilecek RF alıcı verici modelleri nelerdir?
Piyasada en kolay hangisi bulunur?

bu soruları sorarak başlangıç yapabilrsin. 

serhat1990

Alıntı yapılan: Klein - 11 Kasım 2012, 21:02:32
Bu iş için önerilebilecek RF alıcı verici modelleri nelerdir?
Piyasada en kolay hangisi bulunur?

Hocam ; ask modüller olarak çok çok fazla var . UDEA arx34c,atx34s ( çok sık kullanılıyor ve kararlı bana göre . ) Ayrıca bir çok çin malı modül var ask olarak . Yalnız alırken üzerinde kristal olanları tercih ederim . Daha kararlı oluyorlar . Diğerlerinin üzerindeki bobin ayarı biraz sıkıntı yaratabiliyor .
FSK olarak Delcom' un DRF serisi modülleri vardı . Ve UDEA'nın UTR-C12U modülleri vardı .

İyi Çalışmalar Hocam . Saydıklarım Türk firmaların ürünleri o yüzden temin sıkıntısı olmaz.

noiserr

ben RF ile motor kontrol devresini kurdum fakat ccs kodlarında sorun yaşıyorum yardımcı olabilirmisiniz

serhat1990

Forumda birçok örnek var ccs c motor kontrolü üzerine arama bölümünden inceleyebilirsiniz .

İyi çalışmalar dilerim .

noiserr

step motoru kontrol edebiliyorum, fakat step motor için RF kodlarını yazamıyorum