Hızlı bir power transistor arıyorum

Başlatan muebbet26, 11 Kasım 2012, 22:54:01

muebbet26

merhaba arkadaşlar
ben transistorlu bir anahtar devresi yapacağım, transistor arıyorum. transistor power transistor (?) olmalı (350 mA ana akım kaldırabilmeli).
bana en az 200 Mb/s hız ile açılıp kapanabilecek bir transistor lazım
bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum
teşekkürler,

fatih6761

Öncelikle merhaba, 350 mA için power transistöre gerek yok. 2N2222 bile 800 mA geçirebilir. Hız için ise Mb/s nasıl bir birim? Saniyede 200 milyon defa açılıp kapanacak mı demek istediniz? Eğer böyleyse 200 MHz olur, 2n2222 ise 300 MHz anahtarlayabilir. Ama merak ettim, 350 mA ile 200 MHz de neyi anahtarlayacaksınız?

muebbet26

öncelikle teşekkürler

ben görünür ışıkla iletişim yapacak bir deney düzeneği kuracağım bitirme projesi olarak. önceki çalışmalarda iletişim hızı olarak 1 GHz lere çıkılmış, fakat şimdiilik bana 200 Mhz yetecek.

tekrar teşekkürler,

WrtM

Transistör değilde mosfetler ile daha sağlıklı olur kanaatindeyim.

askuzucu

Normal irf serisi mosfetler veya 2n2222 transistor 200 MHz hızında anahtarlama yapamaz. BFG97 veya BFG135 gibi bir RF transistorü kullanın, piyasada var.

fatih6761

Veri iletişiminde en uygunu askuzucu'nun da dediği gibi RF transistörleri. üst mesajdakileri kullanabilirsiniz.

berat23

meraktan soruyorum, 200mz de nasıl bir transducer kullanıyorsunuz?

kralsam

Modulasyon yapman gerekecekse ve LED-LASER kaynak kullanacaksan(20mA) BF960 kullanabilirsin. 900MHz

skara1214

Alıntı yapılan: WrtM - 11 Kasım 2012, 23:33:41
Transistör değilde mosfetler ile daha sağlıklı olur kanaatindeyim.
kesinlikle yanlış mosfetler hızlı anahtarlama için değil düşük akımla yüksek akımları kontrol etmek içindir.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Yüzlerce Mhz de kullandığımız işlemciler, FPGA ler mosfet değillermi? Güç mosfetlerinin yavaş olduklarına bakmayın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

xenix

Ben de  200MHZ de çalışabilecek görünür ışık kaynağını merak ettim, var mı böyle bir ürün?

X-Fi

http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

kralsam

Alıntı yapılan: xenix - 12 Kasım 2012, 11:10:22
Ben de  200MHZ de çalışabilecek görünür ışık kaynağını merak ettim, var mı böyle bir ürün?

Görünür ışık bölgesinde bulunan 1GHz ile çalışabilecek kaynaklar da var hocam. LED varmıdır bilmiyorum ama LASER var. Okulda bir kaç çeşidini görmüştüm.
@Düzeltme:
(600-800nm aralıpında bulunan laserler. Spektrumda da görüldüğü gibi ışığı kırmızı görünmekte.)

muebbet26

Merhaba arkadaşlar ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
transistör önerileriniz için saolun, ama ben devreyi kendim yapmaktan vazgeçtim :)
Bu sabah bastım parasını, LED sürücü devre aldım :)
belki ilerde aldığım sürücü devre isteklerimiz karşılamaz duruma gelir, o zaman transistorle dizayn yaparım :)
RGB power led ( 1W ) aldım transmitter için. ama aldığım yerden datasheet vermediler o yüzden hızı ne kadar bilmiyorum.
yapılan çalışmalara baktığımda 1.1 GB/s hıza ulaşılmış, ben de elimdeki ledler ile o hıza ulaşmayı UMUT ediyorum :)