Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

PBP DA OSİLATÖR SEÇEMİ

Başlatan POWER, 12 Ekim 2004, 16:41:31

POWER

Arkadaşlar,pbp'da osilatör seçimi nasıl yapılıyor.Yani başkası tarafından yazılmış kodları yada benim yazdığım basit kodları PicUp ile Pic'e yüklemek için açtığımda otomatik olarak xt osilatörü seçiyor.Kullandığım deneme kartıda RC osilatörlü.Her seferinde RC osilatörü seçmek zaman kaybına neden oluyor.Bunun asm de nasıl yapıldığını biliyorum ama pbp da nasıl yapıldığını bilmiyorum.Bu arada derleyici olarak MCS kullanıyorum.Yardımcı olacak arkadaşların mesajlarını bekliyorum.KOLAY GELSİN
TB6BKG

dombilik

DEFINE ADC_CLOCK 3 'ADC clock source (rc = 3)
DEFINE OSC 4 'Oscillator speed in MHz: 3(3.58) 4 8 10 12 16 20 24 25 32 33 40
şeklinde oluyor sanırım. ;)
Geniş bilgi içinde micro code studio plus ın help kısmında
PicBasic Pro Basics başlığı altında
Define kısmına bakabilirsin
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

hiddenman32

Örneğin:

@ DEVICE PIC16F88, INTRC_OSC_NOCLKOUT,WDT_OFF,MCLR_OFF, PWRT_ON, BOD_ON,LVP_OFF,CPD_OFF,PROTECT_OFF,CCPMX_ON

POWER

Arkadaşlar söylediğiniz gibi denemeler yaptım ama olmadı.Yada ben yapamadım.Yazılımda osilatör ile ilgili hiç bir bilgi olmadığı halde xt osilatörü seçiyor.Bu seçimi nasıl yapacağız?KOLAY GELSİN
TB6BKG

oktayc84

slm arkadasım
önce pic i seçmen lazım yani
device 16f877
config osc_rc,lvp_off,pwrte_on gibi diger parametreleri yapman lazım
yanlız mcs çalışmaz pbplus bulabilirsen onda yapabilirsin
Her İyiliğin İçinde Bir Kötülük Her Kötülüğün İçinde Bir İyilik Vardır

mmengi

Bu şekilde bir deneyebilirsin. MCS veya MCSP olması önemli değil.bu satırları sol marginden 1 tab ileride yazman gerekli.

@ DEVICE pic16F877, RC_OSC
         ' System Clock Options   
   @ DEVICE pic16F877, WDT_OFF
         ' Watchdog Timer
   @ DEVICE pic16F877, PWRT_OFF
         ' Power-On Timer
   @ DEVICE pic16F877, BOD_OFF
         ' Brown-Out Detect
   @ DEVICE pic16F877, LVP_OFF
         ' Low-Voltage Programming
   @ DEVICE pic16F877, CPD_OFF
         ' Data Memory Code Protect
   @ DEVICE pic16F877, PROTECT_OFF
         ' Program Code Protection

cozturk

Alıntı yapılan: "mmengi"..bu satırları sol marginden 1 tab ileride yazman gerekli.
@ device pic16F628, intrc_osc
dur:
    toggle 1
    pause 200
goto dur
end

Burada tab filan atlamadan yazdım sorun çıkmadı. Nacizane benim görüşüm PBP compiler aynı satırdaki boşlukları dikkate alarak sorun yapmaz. O kadar da kıl değil yani.

mmengi

POWER

Teşekkürler Arkadaşlar;
Sorun çözüldü.Mmengi arkadaşımızın verdiği config ayarlarına göre istediğim osilatör tipini seçebiliyorum.KOLAY GELSİN
TB6BKG

dombilik

arkadaşlar benim bir sorum olacak :idea:
pic basic pro da herhangi bir osc frekansı belirtilmedikçe pic in
4Mhz de çalıştıgını farz ederek yazılımı düzenliyor.Ve buna görede ;
pause 1000 yazdıgımızda 1sn lik bir zaman gecikmesi oluşuyor(yanlışım varsa hemen düzeltin dostlar...)
peki yazılımda frekans tanımı yapmadım ama devremde 10Mhz lik bir osc kullandım..Acep ne olur bu pause 1000  in haliiii.....
Aynı şekilde hd44780 uyumlu lcd lerde sanırım pic in 4Mhzlik bir osc ile çalıştıgını farz ederek lcdout komutları gerekli uyarlamaları yapıyor..
iyide ustalarım ben 20Mhz lik bir picle lcd kullanamıyacakmıyım :cry:
uzun lafın kısası osc tanımlamasında ben frekansı 20Mhz girersem derleyici bunu hesaba katıptamı derleme yapıyor acep...
çok teşekkürler ..herkese başarılı ve umut dolu çalışmalar dilerim..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

fsan

Alıntı yapılan: "birisi"If you DON'T tell PBP that your OSC is 20MHz (it assumes 4MHz), then the formula changes and everything runs exactly 5x faster... The setting you had for 38k will now be 38k x 5. 9600 baud will be 48000 etc etc. Of course all other timing critical commands will be 5x faster too... Pause 1000 will only time for 200mS etc etc.

ozaman bu PIC  10/4  yani 2.5  kati daha hizli calisiyor diyor yukarida.

herhalde pause 1000 dersen; bu seferde pause = 1000 / 2.5 ms. olurmus :)

dombilik

okeydir hocamda...
o zaman lcd de yalpa apacak demektir.madem öyle ben işlemcimi 20Mhz de çalıştırıcam ve lcd kullanıcam vede pbp ve mcsp kullanıcam..nasıl olacak bu iş ..çok şey mi istiorum acep :D

dombilik

yada lcd kısmı için 4Mhz ile çalışan bir pic kullanıcaz..Diğer işlemleri 20Mhz
de çalışan başka bir pic ile yapıcaz gibi mi olacak acaba dır? ;)
(yukarınaki fsan ustamın pasajında pbp nin 20Mhz de kullanılamayacağı gibi bir izlenime kapıldım.en azından belki yapar ama "zaman" o oranda azalacak.)

mmengi

DEFINE OSC 20

bunu yazın başına programın bütün süreler 20 mhz. e göre düzenlenecektir. Bu lcd içinde geçerlidir.

dombilik

ok dur mmengi hocam...
ağzından bal damlıyor valla .....