Bu programi yazabilmek için tavsiyesi olan var mı?

Başlatan cengizguven2002, 14 Kasım 2012, 09:57:42

cengizguven2002

Arkadaşlar  PIC kullanarak giriş sinyalini çıkışa çarparak aktarmak istiyorum.
Örnek ;
Giriş Frekansı : 2 kHz        Katsayım : 2.35       Çıkışta alınan frekans : 2*2.35 = 4.7 kHz
Giriş Frekansı : 1.32 kHz   Katsayım : 0.23       Çıkışta alınan Frekans : 1.32*0.23   lik bir sinyal almak istiyorum.

Burada Giriş frekansı sabit 2khz değildir. Değişkenlik göstermektedir buna göre çıkışında benim belirlediğim katsayıya göre değişim göstermesini istiyorum. Giriş sinyalim  Max 2khz dir.

Bu konu ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?

yamak

Capture birimi ile giriş sinyalinin frekansını ölçüp. PWM ile de istediğiniz frekansta sinyal üretebilirsiniz.

Mucit23

bence capture ile frekans ölçülebilir ama pwm ile istenilen frekans çıkartılamaz. Piclerde Pwm frekans çözünürlüğü okadar yüksek değil.

yamak

Yani çok yüksek frekanslara çıkmadıkça bence sorun olmaz.

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Mnemonic

hardware power pwm modulu olan modellerde 20khz üzerinde bile pwm üretirken on the fly frekans ve duty değiştirebiliyorsun üstelik bunu 8 farklı pwm kanalı ıcın yapabılıyorsun. bunu yapabılmek ıcnı CCS yada farklı bir dil bilmene gerek yok register değerlerini uygun değiştirmen yeterlı
18f1230u onerebılırım

camby

Çıkış için : 2 timer yeterli bence , timer kesmesi geldikçe ilgili pinin durumu değişecek sadece.

Giriş sinyalini ölçüp , katsayı ile çarpıp , çıkan sonuçta frekans üretecek timer kesme süresini belirlemeniz lazım.

16f628 ile bile olur.

cengizguven2002

Alıntı yapılan: camby - 14 Kasım 2012, 12:33:38
Çıkış için : 2 timer yeterli bence , timer kesmesi geldikçe ilgili pinin durumu değişecek sadece.

Giriş sinyalini ölçüp , katsayı ile çarpıp , çıkan sonuçta frekans üretecek timer kesme süresini belirlemeniz lazım.

16f628 ile bile olur.

Bende bu tarz bi çözüm düşünüyorum ama timerı nasıl ayarlayacam? timer ı 1usn hassasiyetine alsam maksimum hızda sinyal peryodu 500 usn olur. Timer 255 olarak biliyorum. yada timer çözünürlüğünü daha yüksek yaparak hassasiyetten mi ödün vermem gerek?. 
Çıkış ve giriş sinyali kare dalga.  Pwm değil de  Pulse Train olayı yani %50 duty li bir pwm gibi düşünülebilir fakat bunu elle on off yaparak düşünüyoryum.  Başka önerileriniz var mıdır?