SSR mı Kontaktör mü?

Başlatan esensoy, 15 Kasım 2012, 09:29:59

esensoy

Bir kontaktör 30TL civarında (1-1.5KW 3 faz AC motor için),

Bu devre ise sağ sol da çalıştırabilen bir devre, topluyorum çıkarıyorum kutusuyla birlikte 25 tl yi geçmeyecek, bilemedin 30 tl olacak,
Kontaktörle sağ sol yaptırsan 2 tane kullanman lazım, 60 tl ye çıkıyor,
Fakat piyasada da daha çok kontaktör kullanılıyor, bunun sebebi nedir merak ediyorum,
SSR ların dez avantajı daha mı fazla kontaktöre göre?
Birbirlerine göre avantaj-dezavantaj şeklinde de fikir beyan etsek, en son da bu bilgileri toparlasak, iyi bir başvur kaynağı olabilir bu konuda.
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Analyzer

Selam,

Fiziksel, elektriksel özellikler bir yana; SSR daha henüz elektrikçilerimiz tarafından net olarak tanınmıyor. Bana göre en büyük sebep budur.
Otomasyoncular malzemeyi yıllardır kullanıyor ancak daha geçenlerde yeni imal edilen bir makinenin ısı kontrol kısmında kontaktörlü yapı gördüm. Omik yüklerde dahi mekanik yapı kullanılıyor hala.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

SERRO EFE

Evet benimde merak ettiğim bir şey var, Triac lar motorların kalkış akımlarını tolere edebilecek kapasitedelermi. Yada 10A çeken bir motor için nasıl bir Triac seçimi yapmamız gerek. Daha önce ssr-rezistans uygulamalarım oldu ama motor uygulamalarında denemedim hiç..

MC_Skywalker

SSR fiyatları biraz yüksek. Bizim makinalardak 1500W ısıcıları SSR ile konrtol ediyorlar. 

kullanılan SSR crydom EZ240D12S  http://www.crydom.com/en/Products/Catalog/e_z.pdf

Fernell de 1 adedi €28   http://tr.farnell.com/crydom/ez240d12s/ssr-240vac-12a-3-15vdc-in-zc/dp/1936465

Analyzer

Selam,

28€ uçuk bir rakam. Çin mallarını geçtim, Fransız celduc bile 8-9 eurolarda 40 amper için olanı. Fotek, Hanyoung, Omron, Enda, Onyo, Celduc, vs. bunlarla çalıştım. Omik yüklerde hiç sıkıntı olmadı.

Analyzer

Klein

8-9€ iyiymiş.  Bİr cihazda 50A kullanacağım. PhoenixContact'a bakıyordum. 50€ civarındaydı.

kemalguler

@esensoy hocam,
çizimdeki devre tek yönlü(devir yönü değişimi olmadan)mükemmel çalışır.Tecrübelerle sabit.Ancak devir yönünü değiştirmek için iki faz triyakla yer değiştiriliyor ya işte orada benim de sebebini bilmediğim bir olay oluyor,3 faz uygular uygulamaz güm.Muhtemelen 3 faz uygulandığı anda mikro saniye mertebesinde iletim söz konusu oluyor diye düşünüyorum.Start stop çalışmada bir problem yok.Çünkü anlık iletim motara etki etmeye fırsat vermiyor.İki faz değişiminde ise anlık olarak iki faz birbirini kısa devre ediyor.Bu nedenle bu şekildeki uygulamalarda kontaktörden vaz geçilmiyor diye düşünüyorum.

Analyzer

Selam,

Yön değiştirme esnasında 1-0-2 gibi bir switch kullanılması gerekir. Yoksa her iki yönün ilgili triyakları iletimde kalır. Hatta sistemin ataletinden dolayı; örn. motor saat yönü dönerken bir anda saat yönü tersine çevirirseniz, kalkış akımından da fazla akım çekersiniz. Ona göre de seçilmesi lazım triyakların.
@Klein hocam, aldığım yerin iletişim bilgilerini Ö.M. geçtim.

Analyzer

einstain

Bu devrede yön değiştirilirken diğer yön triyaklarını motor tam durmadan tam kapasite ile sürmeyeceksiniz. Durana kadar palslı bir şekilde sürmek gerekiyor. Oransal olarak pals değerleri yavaş yavaş artıp motor durduğunda tam kapasite süreceksiniz. Direk sürmeye kalktığınızda bum.

esensoy

Alıntı yapılan: Analyzer - 15 Kasım 2012, 16:08:34
@Klein hocam, aldığım yerin iletişim bilgilerini Ö.M. geçtim.
Bana da gönderebilir misiniz?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.