PORT KORUMA

Başlatan coco, 16 Kasım 2012, 07:39:44

coco

pic üzerindeki input veya output portların bozulmaması için dışardan Yanlışlıkla gelicek 12volta karşı nasıl koruruz?

94220039

serhat1990

Optokuplör ile koruyabilirsin .

İyi Çalışmalar Dilerim.

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: serhat1990 - 16 Kasım 2012, 09:02:20
Optokuplör ile koruyabilirsin .

İyi Çalışmalar Dilerim.

serhat hocam alttaki resmi rastgele açtım burda nasıl bir koruma sistemi mevcut ..
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

esensoy

op4n25 optıkuplordur
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

serhat1990

Eren görüldüğü üzere , optokuplör ile devre izole hale gelmiş . Çıkış ile opto içindeki  infaruj led sürüyorsun . Bu  infaruj led ' in yanması ile foto alıcı sürülmüş oluyor . Bu şekilde çıkışta yüksek akım çekilse bile bu işlemcinin verebileceği source akımdan daha fazla akım çekilmesine engel oluyor . Aynı şekilde işlemciye bir giriş bilgisi tanımlayacaksın diyelim . High seviyesi 12V , low seviyesi 0V bu 12V işlemciye direk verirsen sıkıntı yaratır . Arada optokuplör ile 12V ile  infaruj led ' i sürüp foto alıcının çıkışını pic'e girip izolasyonu sağlamış olursun .

İyi Çalışmalar Dilerim.

kiok1

Şase ortak! Bunun için nasıl bir çözüm üretilebilir acaba?

Alıntı yapılan: ereneraslan7 - 16 Kasım 2012, 10:36:45
serhat hocam alttaki resmi rastgele açtım burda nasıl bir koruma sistemi mevcut ..
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

yamak

Alıntı yapılan: kiok1 - 16 Kasım 2012, 10:47:52
Şase ortak! Bunun için nasıl bir çözüm üretilebilir acaba?
Ortak olsun sana ne zarı var ki?

SERRO EFE

Çalışma şartlarına göre şase üzerinden gelebilecek parazitleri engellemek için 2 ayrı besleme 2 ayrı şase yapılabiliyor.

coco

Cevap yazan arkadaşlar sağolun.
@94220039 >Hocam burdaki diyotlar zener diyotmu?Birde kullandığım pinler i2c portları dolayısı ile pullup dirençler vardır.

94220039

Normal diyot. Bu haliyle Pull-Up dirençleri bağlaman da bir sakınca yok. Burada Amaç Dışarıdan gelen eksi voltajları Alttaki diyot ile GND'ye, +5 Volttan fazla gelenleri de üstteki diyot ile +5 volta vermektir.

z

CMOS çiplerin I/O pinlerinde diyodlu clamp devreleri zaten bulunmakta. Bu yüzden diyodlara gerek yok. (İstisna durumlar olabilir. Çipin I/O pinlerle ilgili bölümünden bu durumu kontrol edin)

12V sinyali 10K direnç üzerinden MCU'ya dayayın gitsin. (Ben öyle yapıyorum.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

coco

@z hocam diyorsunuzki 10k  direnç bağlasam 12 volt bile gelse birşey olmaz.Açıkcası biraz kafam karıştı

Basit bir  programlayıcı devrem var üzerinde atmega işlemci bulunuyor programlayıcının programlama pinlerine 5v6 zener diyotdan Gnd ye çektirip 33 ohm dirençden geçirmiş.Bu işlemi acaba portları korumak içinmi kullanmış olabir?

z

Evet koruma için yapmış. Fakat clamp diyodlar varken o zener iletime geçemez. 33 Ohm üzerinden 12v uygulamamıştır.
Öok mantıklı gelmedi. Dirençler output pinlerine bağlı ise mantıklı olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com