STM32F4 ses çıkışı

Başlatan Deli_Nedym, 20 Kasım 2012, 01:20:06

Klein

Programlamak için ST-Link kullanıyorsan ( STM32F4 kitinin mini usb girişi)  Load butonu ile programatabilmek için , bir kaç parametre girmiş olman gerek. Aksi durumda bu buton ile yükleme yapamıyorsun.

Proje ayarlarından "Utilities" sekmesine git.
"Use External Tool for Flash Programming"  seçeneğini işaretle.

"Command"  kutusuna ST-LINK_CLI.exe programının yolunu gir. muhtemelen aşağıdaki gibidir.

C:\Program Files\STMicroelectronics\STM32 ST-LINK Utility\ST-LINK Utility\ST-LINK_CLI.exe

"Arguments" kutusuna da aşağıdaki söz dizimini gir.
-c SWD -p "$H@H.hex" -Rst -Run

Deli_Nedym

https://www.picproje.org/index.php/topic,35896.15.html adresindeki WAV Dosyasi dinlemek örneği ve Konuşan Tavla Zarları  örneklerini derledim onda bi sorun yok. PA4 pinine 1uf de bağladım sonra kondansatörün ucuna amplifikatör bağlamak gerekiyordu bende jak girişli bir hoparlörün giriş jakını kondansatörün boş bacağına bağladım krokodille. Hoparlörden ses geliyor ama tamamen gürültü ve cızırtı. Kodlarla tutarlı ses duyuyorum yani belli ki bana bi şey söylemek istiyor ama beceremiyor maalesef :)
Acaba amplifikatör diye hoparlör bağladığımdan mı olmuyor bu ? İlle de bi amplifikatör devresi mi kurmalıyım ?

Ali_54

amplifikatöre gerek yok. ben şuan şunu deniycem dişi tip 6.5mm jack borda lehimleyip bu jack tan pc nin mic girişine gircem. (araya erkek erkek jack takarak)  amplifikatör kurana kadar ses var mı yok mu pc den test edebiliriz diye düşünüyorum. ama PA4 pinine kutuplu kondansatörü seri mi bağlıycaz ona tam emin değilim.

ilave:
Sonuç aldım beyler. ses alabiliyorum. hemde temiz ses. ama volume si çok düşük duyuluyor. bunu nasıl yükseltirim? mic girişine daha yüksek genlikli mi gitmesi gerekiyor
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

Deli_Nedym

Demek ki amplifikatöre gerek varmış...

Deli_Nedym

http://www.youtube.com/watch?v=KZzfwohcnyA#

https://www.picproje.org/index.php/topic,35896.15.html adresindeki konuşan tavla zarları programını keil'de derledim kite de yükledim pa4 pinine hoparlör bağladım ve ses bu vidyodaki gibi çıkıyor.

Niye böyle gürültü çıkıyor ? Çözümü nedir ?

Bunu deneyen arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum

Deli_Nedym

Deli_Nedym

//   DAC1 kullanacagiz

GPIOA->MODER=0xA8000200;        // GPIOA4 Analog inp yapildi
     RCC->APB1ENR|=1<<29;            // Artislik olsun (0x20000000 ile OR yap demek)
     DAC->CR=0x00000003;             // DAC1 ve Bufferi aktif edelim

//   Timer 7 ile calisalim

RCC->APB1ENR|=0x00000020;       // Timer7 CLK'u aktif edelim (84 Mhz)
     TIM7->CR1=0x0080;               // Otomatik Reload
     TIM7->PSC =0;                   // Prescaler cikis frekansimiz 84Mhz
     TIM7->ARR =84000000/SampleRate; // Counter, Decimal 1 olunca basa donsun. 
     TIM7->DIER=0x0001;              // Update Int enable
     NVIC->ISER[1] = 0X00800000;     // NVIC de Timer 7 interrupta izin verelim
     TIM7->CR1|=0x0001;              // Counter Enable
} 

void TIM7_IRQHandler()
{
static int Indx=0;

TIM7->SR=0;                       // Timer Int Flagini silelim
    if (Indx<NumOfData)
      {
        DAC->DHR12R1=Wav[Indx]<<4;
        Indx++;
      }
    GPIOD->ODR^=0xF000;
} 

int main()
{
	while(1);
}

wav.c proje klasöründe ve kodun en üstünde #include ile tanımlı. Kod derlenince bir hata vermiyor ancak pa4 pininden herhangi bir ses çıkışı alamadım. Farklı wav.c dosyaları oluşturup onlarla da denedim fakat sonuç hep aynı :(