Bir trafo sorusu

Başlatan fractal, 21 Kasım 2012, 08:41:09

fractal

Bir trafofunun sekonder trafının bir ucu  hangi durumlarda şaseye yada toprağa bağlanır amaç nedir?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

polleme

Sadece bu bilgilerle size tatmin edici bir cevap verebilmek çok zor. Eğer bahsettiğiniz şebeke frekansında çalışan güç trafoları ise sekonderin orta ucu toprağa bağlanarak simetrik besleme kaynağı elde edilebilir. Eğer RF frekansında çalışan IF trafolarından bahsediyorsanız sekonder uçlarından biri bir sonraki katın girişine bağlanırken bir referans noktasına ihtiyaç duyulur ve orada diğer uç toprağa bağlanır. Trafo tipi ve uygulama devresine göre çok sayıda varyasyon çıkabilir.

Örnek devrenizi, trafo tipini paylaşırsanız daha açıklayıcı olabiliriz.

fractal

bendeki kaynak trafosu.100:1 gibi bir trafo.sekonder tarafı şaseye yada toprağa bağlı.böyle oluınca kayıplar artmazmı ve trafo cok ısınmazmı?amaç nedir?

fractal

trafolar hakkında cok sorularım var.bu konuyu derinlemesine inceleyn bir kitap yada kaynak varmı?onları inceleyeyim bari.

z

Alıntı yapılan: fractal - 21 Kasım 2012, 09:18:09
bendeki kaynak trafosu.100:1 gibi bir trafo.sekonder tarafı şaseye yada toprağa bağlı.böyle oluınca kayıplar artmazmı ve trafo cok ısınmazmı?amaç nedir?

Kayıplarının artacağını nereden çıkardın?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Salih

Alıntı yapılan: fractal - 21 Kasım 2012, 09:18:09

Bence, sekondere şebeke tarafından kaçak olduğunda kullanıcıya zarar vermemek için.
Yani can güvenliği için.

fractal

sekonderin bir ucu toprağa verilirse kaçak akımlar oluşmazmı buda  sekonderde güç çekimine neden olur oda ısınmaya.gerçi bu su soğutmalı...

peki trafoları anlatan cok kapsamlı bir kitap varmı?

z

Pilin - kutbunu toprağa bağlasan kaçak akım olurmu. Sistem aynı sistem. (Bakınız Temel Fıkrası)

Transformatörler üzerine kitap çok da piyasada nasıl bulursun bilmiyorum.

Bir ara yolun ITU'ye düşerse (umarım hala kendi basımevi saman kağıtlarına ucuz ama çok değerli kitapları basıyordur) mevcut kitaplara bir bak.

fractal

ozaman bu trafoların kullanıldığı makinelerde rullmanlara kadar herşey yalıtımlı .sekonder baraları yalıtımlı.civatalar bile yalıtımlı.bende sallıyordum tabii bana sorulunca toprağa kaçak olursa güç düşer diye.çünkü puntayı yada kaynağı yapan güç ise   sekonder akım 3kA---6kA gerilimi 3---6 v arasında olması gerekiyor.kaçak olursa gerilim düşmezmi.ozaman sekonder ucları arasında gerilim azalır kaynak olmaz.ben böyle yorumluyorum.ama toprağa kısa devre olsada çalışıyot olmasada.kimseyede birşey olmuyor.

Salih

Primer den sekondere kaçak olursa sigortayı attırarak problemi önlesin diye.
Primer den sekondere kaçak yoksa toprağa akım akışı olmaz. Yalıtım trafosunu düşünün. Yalıtım trafosunun sekonder kısmına
temas edilse bile elektrik çarpmaz.
Şebeke gerilimi bizi niye çarpar. Çünkü şebeke geriliminin geldiği trafoların yıldız orta noktası iyi bir şekilde
topraklanır. Bundan dolayı prizdeki faza dokunduğumuzda devre toprak üzerinden dağıtım trafosunun yıldız noktasına
akar. Bizde çarpılmış oluruz.

fractal

trafo çalışıyorken birden sekonder uçlarını açarsak bunu primerden anlayabilirmiyiz?
v1.i1=v2.i2 ise i2=0 olacağı için primerde de akım akmaya devam edeceğinden primerde güç 0 olamaz.ozaman sadece güç mü düşer.yani trafo boşta çalışmış olur.bu olayı nasıl bir devre ile yakalayabiliriz?primerden akım ölçerek olurmu?

Salih

Sekonder de yük var ve belirli miktar akım çekiliyorsa primer akımı yardımı ile anlaşılabilir.
Sekonder de yük yoksa sadece primerden anlaşılamaz sanırım.

fractal

elimde bir inverter var. trafo sürüyor ve trafonun sekonder ucları açıldığı zaman direkt devre dışı kalıyor.sadece primer kısmında bir akım trafosu var.sekonderde yük olup olmadığını nasıl anlıyor.ve ekranında sürekli endüktans değerini gösteriyor.bu endüktans değeri düşük çıkarsa trafo bozuk diyor.tüm bunları nasıl yapıyor olmalı?

Salih

Sekonderin açık olmadığı durumda sekondere bağlı olan nedir?

z

Primer tarafından çekilen akım yada primer tarafındaki voltaj sekonder tarafı hakkında fikir verir elbette.

Scopla baktığında farkı göreceksin.