smps için soft start kullanımı ?

Başlatan gevv, 22 Kasım 2012, 00:24:27

gevv

merhaba,

smps devresi için şebeke girişinde soft start kullanacağım  basit olarak 39ohm 5w direnc 220v hattının 1 ucuna seri bağlı  olacak ayrıca dirence röle bağlı basit bir zamanlayıcı devre röleyi çalıştırınca  direnç kısa devre olacak

aşağıda ki şemada ki gibi bir sistem

smps kontrol entegresini ek kaynak ile besliyeceğim  viper22a üzerine kurulu ufak bir smps devresi viper22a zaten 1 saniyeden biraz daha fazla sürede çalışıyor sanırım kendi içinde soft startı var (? datasheet üzerinde göremedim) zaten röleyide bu smps devresi üzerinden besleyeceğim için rölede  zamanlama devresine gerek yok diye düşündüm (1)  ama  1sn soft start için yeterlimi onu bilemiyorum (2)

z

Roleli düzenek, şebekeye girişindeki  doğrultucuya bağlı kapasitorun aniden yüksek akımla şarj olmasını engellemeye yarıyor. Bu girişteki kapasitoru, köprüyü ve sigortayı korumaya yarar bir de şebekeyi o an kirletmemeyi sağlar.

Soft start ise çıkıştaki yüksek frekanslı doğrultucuya bağlı kapasitörlerin aşırı akım (ani şarj akımı) çekip anahtarlama elemanına yük getirmemesini güç kaynağının yavaçça kendine gelmesini sağlar.

Dolayısı ile soft start roleli devrenin yaptığı korumayı (inrush current limit) yapmaz.

Bu role devresini kaldırıp atıp seri NTC kullanabilirsin. İlk anda akım akmadığı için direnci yüksek NTC kapasitoru yavaşça doldurur. Üzerinden akım akmaya başlayınca ısınır ve direnci düşer. Senin roleli sisteme benzer bir durum oluşur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kralsam

Alıntı yapılan: z - 22 Kasım 2012, 00:50:00
Roleli düzenek, şebekeye girişindeki  doğrultucuya bağlı kapasitorun aniden yüksek akımla şarj olmasını engellemeye yarıyor. Bu girişteki kapasitoru, köprüyü ve sigortayı korumaya yarar bir de şebekeyi o an kirletmemeyi sağlar.

Soft start ise çıkıştaki yüksek frekanslı doğrultucuya bağlı kapasitörlerin aşırı akım (ani şarj akımı) çekip anahtarlama elemanına yük getirmemesini güç kaynağının yavaçça kendine gelmesini sağlar.

Dolayısı ile soft start roleli devrenin yaptığı korumayı (inrush current limit) yapmaz.

Bu role devresini kaldırıp atıp seri NTC kullanabilirsin. İlk anda akım akmadığı için direnci yüksek NTC kapasitoru yavaşça doldurur. Üzerinden akım akmaya başlayınca ısınır ve direnci düşer. Senin roleli sisteme benzer bir durum oluşur.

Hocam NTC çözümünüz çok mantıklı fakat sistem devreye girdiğinde NTC sistemin çekeceği akımı karşılayabilecek mi?

Logan

Bizim uygulamalarımız şöyle, devrede bulunan kapasitörlerin + ucuna seri bağlı 30A'lik bir röle ve bu rölenin kontaklarına paralel bağlı 150 ohm değerli bir PTC var. Rölenin besleme uçları da SMPS devresine bağlı. İlk anda kondansatörler PTC üzerinden yavaş yavaş dolarken 1.5-2 sn içerisinde SMPS kendini toparlıyor ve röleyi çektirerek akımın PTC üzerinden değil kontaklar üzerinden akmasını sağlıyor. Bunun tek amacı Z Hoca'nın da dediği gibi ilk anda kondansatörlerin şebekeye yüklenerek sigortayı attırmasını önlemektir.
İmza.

gevv

ilginiz için, bilgiler için teşekkürler  sistemin ne olduğunu biliyordum ama detaylı açıklama iyi oldu

sorularımda cevaplayabilirseniz  sevinirim :) 

ntcyi bende düşündüm  ama yüksek omajlı güçlü ntc piyasada varmı  bilmiyorum.. @z hocam   peki kaç ohm ntc kullanmamı öneririsiniz gücü ne kadar olmalı    filtre kndansatörleri 2x680uf 200v  olacak  yaklaşık 400w gücünde bir smps

ipek

şema aradım ama bulamadım laser printer'lerde röle yerine triac NTC'ye paralel bağlanmş triac'ta 2 tur izole sargı ile ana trafo'dan alınarak sürülmüş .ikinci şık ise artık PFC topolojisi oturdu nerede ise tüm cihazlarda mevcut hatta combo çipler üretimiş ML4800 ,20 gibi şimdi kondansatör pfc'nin çıkış tarafında bunu pfc kontroller mi uygun doldurur yine inrush gerektirirmi ?? üçüncü sorum kısaca başlığı kirletmeden,
TL494 ailesinde Shutdown özelliği mevcut değil bunu izole bir opto ile pwm komparatör'lerinden
açıp kapatsam ve bu işlemi dakikada birkaç kez uygulasam bu abuk subuk keyed darbelerinde moslar uçarmı??

Logan

gevv, Bülent Hoca ne düşündü bilmiyorum fakat şunu belirtmek isterim ki biz hiçbir kaynak makinesi uygulamasında NTC görmedik. Sürekli PTC kullanılmış. Fakat bizim kondansatörler 4x680uF-450V. İlk anda bayağı yüksek akım çekiyorlar. Bu sebeple PTC kullanıyoruz. Şimdiye kadar herhangi bir sorun çıkmadı. Fakat NTC kullanmakta çok mantıksız değil. Denemek görmek lazım.
İmza.

z

NTC bir kaç yüz watt lık güç kaynaklarında kullanılıyor bu nedenle kaynak makinası gibi sistemlerde göremezsiniz.

En iyisi roleli yada triaclı devreler.

Gevv NTC seçim soruna hemen verecek cevabım yok. Hesaplayarak değerleri belirlemek çok uğraştırıcı gibi görünüyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

anladım  ilginiz için teşekkür ederim

bir sorum daha var  bu  son.

smps kontrol entegresini (ir2153) viper22a lı smps ile besliyeceğim dediğim gibi viperli devre 1 saniye  sonra çıkış veriyor soft start olayında bu işime geldi ama  entegre beslemesi için sorun yaratabilirmi 

yani önce kondansatörlere, fetlere  voltaj gidecek kontrol entegresine 1 saniye sonra

malisert32

Sayın gevv;ilk yazınızdaki 220V girişe 39 ohm R atmanızla ilk etapta çekilen amperi azaltma niyetiniz olduğunu anlıyorum.
Peki hocam boş kond.lerin anlık dolumu sırasında çektiği amperi nasıl hesapladınız?

gevv

@malisert32 hocam  hesap yapmadım  hazır şemalardan  faydalandım

bu arada  soft start olayı  çözüldü  basit detay ile  boşuna zaman kaybetmeyeyim ama  kontrol katınının  sonradan çalışması sorun oluşturur mu ?  bunu bilmiyorum  tecrübesi olan var mı ?

malisert32

Anladım gevv hocam.Önemli olan problemin çözülmesi tabi,tebrik ederim.
Bu arada,kontrol katının sonradan devreye girmesinde bir sakınca olamaz.Çünkü,şebeke voltajı yükselmedikçe,kond. grubunda voltaj stabil kalacaktır.
Buna benzer bir uygulama için benim planım;
Kond. grup voltajı 270-280 V'lara geldiğinde uygun voltajlı varistör ve küçük bir devre ile röle sürmek.
İşte sizlerden istirhamım;
Arabalarda kullanılan yüksek amperli oto rölelerinin kontak kısımlarında yüksek voltaja binaen bir problem olurmu?Tabi röle sürme katı yine 12VDC,ben bir mahsur göremiyorum ama yinede gözümden kaçmış olabilir.
Daha açıkçası;12V-40A. bir oto rölesini şebeke üzerinde çalıştırınca voltaja göre direnç değişimi v.b. durum olabilirmi diye şüphedeyim.Bilgi ve tecrübesi olanlar paylaşımda bulunursa memnun olurum.

rayman

Görselde aratırken buldum. Bu Smps dökümanları kimde var paylaşabilir mi ?

pwr_24

Inrush current limitter ile soft start farklı kavramlar. Inrsuh için genelde NTC kullanılır. Düşük güçlerde (<500W) sadece ntc takarak kalkışta bulk kapasitesinin çektiği aşırı akımı sınırlarlar. Eğer sistem 500W'tan büyükse rüleli yada tristörlü sistem ile ntc'yi 1sn kadar devreye alıp daha sonra devreden çıkarırlar. Eğer bu işlem yapılmazsa ntc stabil duruma geçtiğinde üzerinde enerji harcanır bu enerjide %2-3 ve daha yüksek seviyeleri bulursa ntc'yi devreden çıkarmak isteriz.

Soft start'ta ise geri beslemeden gelen ilk sinyal gecikmeli olarak işlenir ve MOSFET,IGBT vb. yarıiletkenin aniden aşırı akıma maruz kalması engellenir.

NTC için en kıapsamlı teorik ve pratik bilgi:https://www.youtube.com/watch?v=L1NEDJdWe7I