2 adet smps paralel baglamak dogrumu ?

Başlatan emrah, 22 Kasım 2012, 11:38:12

emrah

2 adet smps paralel bagladıgımız zaman istedigim sonucu veriyor görünüyor ama bu şekilde çalışması saglıklımıdır ?

xenix

Aslında doğru değil. Örnek vermek gerekirse, elimizde çıkış gerilimi 5V olan 2 adet SMPS olsun. Bunlardan birincisinin yük regülasyonu (load regulation) %5, ikincisinin de yük regülasyonu %10 olsun. Yük regülasyonu tam yük uygulandığında çıkış geriliminin yüzde olarak azalma değeridir.

Kaynakların çıkışını paralel bağlayalım ve yükü artıralım. Gerilim 4,75V 'a düştüğünde birinci kaynağın çıkış akımı en yüksek değerine ulaşacaktır. Aynı esnada ikinci kaynağın çıkış akımı anma değerinin yarısı civarında olacaktır. Çünkü ikinci kaynağın akımı anma değerine ulaştığında gerilimi 4,5V oluyor.

Yükü biraz daha fazla artırdığımızda ilk kaynak korumaya girecek veya aşırı yüklenecektir, halbuki bu esnada ikinci kaynak hala tam akımını vermiyor.

İki adet SMPS'in akımları eşit paylaşmaları için şunlardan biri gerekli:
1) SMPS lerin bire bir aynı olması. Yani yük regülasyonu ve boştaki gerilim değerleri aynı olmalı. Bu biraz şans işi, olabilir de olmayabilir de.
2) SMPS ler kendi aralarında haberleşip yükü eşit paylaşacak şekilde tasarlanmış olmalıdır. Endüstriyel uygulamalarda paralel bağlanan SMPS lerin bu özelliği vardır, haberleşirler birbirleriyle yada efendileriyle.

emrah

açıklama için teşekkürler.  peki aynı marka sabit akım sürücüleri  (smps gibi çalışanlar ) paralel baglanmasında sakınca olurmu ?

malisert32

Bu konuda ben farklı bir açıdan bakıp bahsetmek istiyorum.
Böyle parelel ya da seri kullanımlarda bilhassa eksi uçlara birer adet yeterli kapasite akımlı tek diyot bağlanması gerekir.Birde PC güç kaynaklarında olduğu gibi eksi uç şase(kutuya)yapıldıysa kutularıda birbirine dokundurmamak gerekir diye biliyorum.

Tabi parelel modelde güç kaynağı aynı özelliklerde olursa problemsiz çalışır.

emrah

Alıntı yapılan: malisert32 - 22 Kasım 2012, 18:48:29
Bu konuda ben farklı bir açıdan bakıp bahsetmek istiyorum.
Böyle parelel ya da seri kullanımlarda bilhassa eksi uçlara birer adet yeterli kapasite akımlı tek diyot bağlanması gerekir.Birde PC güç kaynaklarında olduğu gibi eksi uç şase(kutuya)yapıldıysa kutularıda birbirine dokundurmamak gerekir diye biliyorum.

Tabi parelel modelde güç kaynağı aynı özelliklerde olursa problemsiz çalışır.

bahsettiginiz baglantıyı anlayamadım? diyot kondansatör baglantısını ?

birde bu sistemler anahtarlama ile bobin üzerinde üretilen gerilimi veriyorlar. paralel baglantıda birbirlerine zarar vermezlermiki ? aynı model bile olsa anahtarlama aynı anda acıp kapama yapmayacaktır.  bu konuyu biraz teknik açıklayacak kişi yokmudur ?

gevv

malisert32

Demek istediğim;SMPS model çıkış katı doğrultmalarında genelde uygulanan orta uç ortak eksi diğer 2 ucu doğrultup doğrultma oluşturma yapıldığından orta uç yani her güç kaynağının eksi çıkışına uygun yönde hızlı ve güce uygun amperajlı diyot montajından bahsetmiştim.
Tabi kullanılan güç kaynakları farklı olduğunda zaten olumsuzluk kendini gösterektir,bu fark her iki kaynağında sekonder katlarının aynı omaja sahip dolayısıyla aynı amperaja sahip olması şartı aranmalıdır.
Güç aynı olmazsa yük akımı tek taraflı yüklenir ki parelel kullanımın bir anlamı da kalmaz.

İlk başladığım acemi zamanlarımda ki hatalı uygulamamdan bir örnek vereyim;tamir ettiğim PC güç kaynaklarından 2si ile seri 24V ya da 12+3,3=15,3V elde etmek istemiştim ve kutular birbirine temas ediyordu.İşte 2 güç kaynağıda kısa devre koruması yapamadan bozuldular.
Sonuç olarak;araya seri diyot atarak malzemeyi bir nevi garantiye almak,kaynak şartlarını eşitleyerek de yükün kaynaklara eşit binmesini sağlamak amacı ön planda olmalıdır diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

drmp

karakteristikleri aynı olan tercihen aynı model aynı marka 2 veya daha fazla smps ler paralel yada seri bağlantı yapabilirsiniz  bir sıkıntı çıkmaz 

pisayisi

Forumda daha önce uzun uzun irdelenmiş bir mevzu, herbir smps in çıkışına iletim gerilimi düşük shotky tipi yeterli akım verebilcek diyotlar bağlayarak çıkış alın. Böylece smps ler sadece kendi çıkış gerilimlerini referans olarak kullanır güç paylaşımı dengeli olarak gerçekleşir...
Murat

emrah

acıklamalarve cevaplaricin teşekkür ederim. tarışılan kou aydınlatıı beni. ;)

TA7R

Alıntı yapılan: pisayisi - 22 Kasım 2012, 23:08:06
Forumda daha önce uzun uzun irdelenmiş bir mevzu, herbir smps in çıkışına iletim gerilimi düşük shotky tipi yeterli akım verebilcek diyotlar bağlayarak çıkış alın. Böylece smps ler sadece kendi çıkış gerilimlerini referans olarak kullanır güç paylaşımı dengeli olarak gerçekleşir...
Ben paralel bağlama konusunda forumdaki arkadaşlardan epeyce bilgi almıştım , sonra bir sürü ve pahalı hızlı diyot denedim hepsi çok ısındı , sonra diyotsuz paralel kullandım bir sorun olmadı , ünlü bir Gsm firmasının teknisyeni  kendilerinin de böyle kullandıklarını söylemişti ...