step motor feedback

Başlatan hacettepeli_muhendis, 18 Ekim 2004, 11:03:23

hacettepeli_muhendis

bir step motoru sürmek için A B C D olarak göstereceğim voltaj serilerini bu sırayla verince her değişiklikte pozitif bir adım ters sırayla verince her değişiklikte negatif bir adım attığını düşünelim 1.8 derecelik bir step motor olsun yani 200 adım/dev 200 delikli bir diski motorun şaftına bağladık ve oluşan kare dalgalardan motorun döndüğü adım sayısını be yönünü biliyor olalım sorum şu

feedback olmasaydı mesela motor A durumunda pozitif bir adım atmak istiyoruz B yi veriyoruz motor bi şekilde dış etkilerden dolayı 1 adım pozitif yönde çevirildi diyelim yani B durumunda ama bizim yazılım bunu bilmiyor motoru bir adım pozitif yönde çevirmek için B voltajlarını uyguluyor ve motor dönmüyor haliyle
feedbackli durumda şöyle bişey söz konusu olabilir mi mesela motor A durumunda dış etkilerle 1 adım pozitif yönde döndü B durumuna geldi bu kaçırdığımız adımı feedback dolayısıyla anlamış olup yazılımda A dan sonra B gelmesi yerine yazılıma C yi verdirirsek motor yine kitlenir mi yani pozisyon bilgisini feedback olsa bile dış etki ile motor çevirilince kaybetmiş oluyormuyum

dediğimi şöyle açıklıyım

feedback siz durum
t1 0001 (a)
motor dış etki ile 1 adım dönüyor (b)
t2 0010 (b) <motor kitleniyor

feedback li durum
t1 0001 (a)
motor dış etki ile 1 adım dönüyor (b)
t2 0100 (c) <motor dönermi yine kitlenir mi?

teşekkürler umarım anlatabildim
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler

fbkaya

Soru çok önceden sorulmuş fakat cevaplanmamış ve aynı soruyu merak ediyorum. Cevaplayacak arkadaşlara çok müteşekkir kalırım.

Teşekkürler. :)

kimlenbu

Step motor sürmenin birden fazla yöntemi var, senin şu an kullandığın aynı anda sadece bir fazın tetiklenmesi. Hızlı kalkışlarda veya yük altında kayma meydana gelebilir. Sadece tek fazı tetiklediğin için adım açısı kadar kaysa bile bir sonraki adımda kilitlenir (yükü kaldıracak gücü varsa).

Geri besleme de kullanıyorsan "mikro step" konusunu bir araştır.

fbkaya

Alıntı yapılan: kimlenbu - 15 Eylül 2014, 17:17:50
Step motor sürmenin birden fazla yöntemi var, senin şu an kullandığın aynı anda sadece bir fazın tetiklenmesi. Hızlı kalkışlarda veya yük altında kayma meydana gelebilir. Sadece tek fazı tetiklediğin için adım açısı kadar kaysa bile bir sonraki adımda kilitlenir (yükü kaldıracak gücü varsa).

Geri besleme de kullanıyorsan "mikro step" konusunu bir araştır.

Kayma meydana gelmemesi gerekiyorsa nasıl sürülmeli ?