Anlam veremediğim RS485 Arızası

Başlatan serhat1990, 23 Kasım 2012, 11:41:33

serhat1990

Merhabalar değerli PicProje Ailesi ;
Arıza yada yapmış olduğum hata karışık diye anlatımda karışık olmuş olabilir . Ben anlam veremedim ...
Yapmış olduğum bir devrede max485 veri gelmesede gelmesede veri gelmiş olarak algılıyor ve RO çıkışını lojik-0 ' a çekiyor.

Elimde 6 7 adet kart var  . Elimdeki 6 -7 adet karttan sadece biri doğru çalışıyor ... Sağlam karttaki max' ı diğer kartlardan birine takınca diğer kart düzgün çalışıyor ondan söktüğüm max' ı sağlam karta takınca sağlam kart doğru çalışmıyor .  Max arızalıdır dedim değiştirdim olmadı . Sonrasında arızalı dediğim max' lardan daha önceden yapmış olduğum rs485 devrelerine taktım  . Bu devrelerde max' lar düzgün çalışıyor hiç bir sıkıntı yok . Şimdi hatam nerde hata kimde kafayı yedirtecek bana bu olay . Eğer max arızalıysa neden önceden yapılmış devrelerde düzgün çalışıyor . Eğer yeni yapmış olduğum kartlar arızalıysa neden sağlam dediğim max'ı takınca düzgün çalışıyor .. Bir türlü anlam veremedim yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar dilerim ...

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

sadogan

İşlemci TX ve RX pinlerine pullup direnci koyup denermisin

serhat1990

Hocam başka haberleşecek modüllerde var . Anahtarlama amaçlı . Pull_up koydum arıza ilk ortaya çıktığında ama sonuç aynı max485 çıkışı lojik-0 seviyesinde ..

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

serhat1990

Alıntı yapılan: esensoy - 23 Kasım 2012, 11:59:37
4066 yı neden kullanıyorsun?

Hocam yukarıda sorunuzun cevabını vermiştim ..  "Hocam başka haberleşecek modüllerde var" kısmında . Yani max232 vs gibi çiplere bağlanıyor 4066 ile anahtarlama yapılıyor onu söküp dene diyecekseniz onuda yaptım sonuç değişmiyor ..

Girişteki sonlandırma direncini kaldırdım düzeldi ; yalnız bazılarında bu direnç varken sorun olmuyor bazılarında oluyor . Şeytan bunun neresinde 2 :)

sadogan

120 ohm sonlamdırma direnci hattınızda en sonda 1 tane olmalı sizde her karttamı vardı ?

serhat1990

Yok Hocam alıcı kartlarda vardı . İkili olarak deniyordum . Kablo takılı olmadığı halde direnç olanlarda hatta veri varmış gibi davranıyordu .