hex kodlarını uzaktan nasıl yükleriz?

Başlatan POWER, 24 Kasım 2012, 16:39:21

POWER

Arkadaşlar herkeze iyi çalışmalar,
Annemde kalb rahatsızlığı olduğu için 2 yıl önce amaliyat oldu ve hayatta olduğu sürece kullanması gereken bi hapı var.o yüzden her ay kan tahlili yapılır,bunun sonucuna göre 1 ay boyunca hap kullanma şekli belirlenir.buda günlük, tam-yarım-çeyrek yada 5 gün çeyrek-2 gün kullanma......... gibi  degişgenlik gösteren şekillerde olmakta.böyle olunca bunların takibide zorlaşmakta.bi çizelge yaptım iki yıldır telefonla ne kadar hap alması gerektiğini söyleyerek takip etmeye çalıştım.telefon bazen kapalı kalıyor bazen şarjdan dolayı ulaşılamıyor derken ilaç kullanımı düzgün olmuyor.oysaki sağlığı için bu ilaçların söylenildiği şekilde kullanılması çok önemli.ben ayrı ildeyim annem ayrı ilde.okuma yazması yok denecek kadar az.hal böyle olunca aklıma pic kontrollü bi cihaz yapmak geldi.bu cihaz için pbp da proğram yazacak kadar bilgim var.fakat bu kodları uzaktan nasıl yükleyeceğim.hapın kullanım şekli aylık değiştiği için ben bu deşikliği proğramdan yapıp pice yüklemem lazım.işin kötü tarafı sadece bağlantı noktası olarak cep telefonu var.
arkadaşlar herkezin desteğini bekliyorum.yapmak istediğim yöntem ile ilgili yada farklı bir alternatifde olabilir tabiki.
TB6BKG

serhat1990

Hocam  GSM/GPRS  Modüller yardımı ile yapılabilir . Evde sabit kalır bu sistem kullanıcı gün içerisinde üzerinden bulunacak bir ekrandan kontrol eder ne kadar kullanacağını .. GSM / GPRS sistemi ile ünitenizdeki kullanma ayarlarını güncellersiniz her seferinde program atmak zorunda olunmaz diye düşünüyorum daha iyi olur . Sistem şebekeye bağlı olur . Ayrıca batarya olması açısıyla bir aküde olabilir .

İyi Çalışmalar Dilerim ...

Mucit23

Aklıma bir iki fikir geldi ama ne derece olağan düşünmek lazım.

Sen birtane cihaz yaparsın sadece ilaç saatlerin de kullanıcıyı uyaracak. Yapacağın cihazın en temel görevi bu olacak. İlaç saatlerini belirlemede ise SD kart kullan. Kullanıcı rahatlıkla SD kartı yuvasına takıp yeni ilaç saatlerini programa yükler. Kullanımını oldukça basit yapman lazım. Aylık olarak Sen SD karta ilaç bilgilerini düzenli bir şekilde Text dosyasına yükleyip orada bilgileri çekersin.

Cihaz sürekli kullanıcıda kalacak. Sen ise aylık olarak kullanıcıya yeni ilaç saatlerini sd karta yükeyip gönderirsin. Toplamda 3 sd kart yeter sanırım. Oda sana geri göndermesi gerekecek.

POWER

evet olur tabiki.fakat annemin sd kartı bana göndermesinde ve benim gönderdiğimi almada problemler olacaktır.yaş,okuma yazma olmaması bunları zorlaştırıyor hocam.
TB6BKG

diot

Bu işi android telefonla niye yapmıyorsun. Bir program yaz internet bağlantılı ve uzaktan bağlanıp telefona yükle. telefonda saati gelince uyarsın.

serhat1990

Hocam GPRS Modem , isd ses kayıt ile sistem çok güzel ve basit olabilir ... Zamanı gelince alarm kapatılana kadar sesli mesaj verir gibi ...

POWER

@diot
bu iş için her iki telefonundamı android telefon olması gerekiyor.
@serhat1990
bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi varmı?
TB6BKG

gumush

Sonuca yonelik olmasi acisindan o ildeki bir arkadastan yardim isteyebilirsin. Ayda bir kez sisteme yukleme yapmasi yada sd kart degisimlerini yapmasi icin. Mutlaka orada bizlerden yardimci olabilecek biri vardir.
Hikmet Gumus  izmir

serhat1990

Hocam şimdi bir tane gsm/gprs modem alacaksınız .Telit falan gibi modüller mevcut . AT komutları ile çalışıyor ... Bir işlemci ile bu modülü kontrol edersiniz . Bu modül günlük , saatlik , aylık vs herneyse internete bağlanır kendine ait güncellemeyi alır. Siz bu paketi işlemcide yorumlarsınız . RTC ile son gelen paket bilgilerine göre ISD ses kayıt entegresine daha önceden kaydedilmiş olan hazır mesajları seslendirir. Ama konumuz şu üzerine , işlemcimiz RTC ile saat tarih vs güncel tutacak ... Gerekli zamanlarda GPRS modem çalışacak ve gerekli güncellemeyi alacak . Yada sürekli açık kalacak ama bu faturaya pek iyi yansımaz :) Alınan güncelleme içindeki veriler işlenerek gerekli zamanlar kayıt altına alınacak . İşlemci RTC üzerinden saatleri tarihi kontrol ederek gerekli zamanlarda , ISD işlemcisini aktif ederek kayıtlı mesajı x hapını kullan . Y hapını yarım kullan vs gibi bilgileri söyleyecek :)

Bu kadar .

İyi Çalışmalar Hocam .

Açıklayıcı olmadıysa daha detaylandırabiliriz .

POWER

serhat1990
gprs modemleri araştırıyorum ama bu iş benim boyumu aşcak gibi.
rtc'li ve picli bir devre yapacağım.bu devre zaman geldiği zaman gprs modemi çalıştıracak ve internete bağlanacak.ben kendi tarafımdan gerekli bilgileri nasıl göndereceğim peki.çünkü bu alanla ilgili hiç bir bilgiye sahip değilim.
TB6BKG

vale9

Alıntı yapılan: POWER - 25 Kasım 2012, 12:04:36
serhat1990
gprs modemleri araştırıyorum ama bu iş benim boyumu aşcak gibi.
rtc'li ve picli bir devre yapacağım.bu devre zaman geldiği zaman gprs modemi çalıştıracak ve internete bağlanacak.ben kendi tarafımdan gerekli bilgileri nasıl göndereceğim peki.çünkü bu alanla ilgili hiç bir bilgiye sahip değilim.

bir gsm modem kullan (telit gibi), at komutları basit. modem sürekli açık kalsın ve adaptörde takılı olsun. yedek akü de koyabilirsin elektrik kesintisi için.

sms yoluyla devrene kendi cep telefonundan komut gönder (hex kodu değil, ayar değişkenlerini içeren sms'ler), böylece her ayki kullanım bilgisini mikroişlemcin sms'ten okuyup anlayabilir. devrenin çıkışına büyük ledler bağla (mesela çeyrek için yeşil, yarım için sarı, tam için kırmızı gibi).

mikroişlemcin annen ilacı kullanması gerektiğinde led'i yaksın. annen de sadece ledin yanık olduğu günlerde ilacı kullansın. zamanlamayı mcu'da döngülerle veya timerlarla yapabilirsin.

Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

z

Telefonlarda zaten hatırlatıcı progrmlar yokmu?

Listeyi hazırlıyorsun ve sana istediğin gün istediğin saatte zil sesiyle hatırlatma yapıyor. Telefona baktığında mesajı okuyorsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serhat1990

Bülent Hocam arkadaş sürekli gidemiyormuş heralde ; ilaçların zamanla kullanımı değişebiliyormuş o yüzden güncel tutması gerekiyor heralde. Bu mesajında biraz belirtmiş durumu ...

Alıntı yapılan: POWER - 24 Kasım 2012, 16:57:40
evet olur tabiki.fakat annemin sd kartı bana göndermesinde ve benim gönderdiğimi almada problemler olacaktır.yaş,okuma yazma olmaması bunları zorlaştırıyor hocam.

@POWER hocam bir server'a bağlanıp oradan güncelleme bilgilerini alabilirsiniz .

POWER

Alıntı yapılan: z - 25 Kasım 2012, 13:14:18
Telefonlarda zaten hatırlatıcı progrmlar yokmu?
Listeyi hazırlıyorsun ve sana istediğin gün istediğin saatte zil sesiyle hatırlatma yapıyor. Telefona baktığında mesajı okuyorsun.
hocam dedimya yaşlılık ve okuma-yazma yok denecek kadar az.o yüzden hapın kullanım şekli değiştiği zaman telefondan o değişikliği kim yapacak?zaten zorlandığımız nokta burası,gerekli değişikliği ben uzaktan nasıl yapabilirim.
TB6BKG

z

Anladım.

Gene de en basit yol akıllı telefon kullanmak. Nasıl yeni uygulama yapılır fikrim yok ama email ile atılan yeni dosyayı okuyup ilaç zamanını hatırlatan program yazılabilir yada yazdırılabilir.

Ne yaparsan yap, şarj sorunu hep olacaktır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com