Step Motor

Başlatan Stylas, 30 Kasım 2012, 16:19:09

Stylas

Arkadaşlar ben akvaryum için yem makinası yapmak istiyorum forumda bulamadım vardır belkide ben görmedim eğer öyleyse konuyu silebilirsiniz.Benim istediğim zaman ayarı yapılabilevek ve step motor o zaman da belli saniye belli açıda dönecek sonra tekrar başa saracak aslında basiy birşey ama ben yapamadım yardımlarınız bekliyorum.

Klein

elnizde bir step motor var mı?
step motor sürücü şeması versem bunun uygulamasını yapabilir misiniz?
Niçin step motor?  başka motorla olmaz mı? veya motor olması şart mı?

Stylas

step motor olmasına gerek yok siz benim yapmak istediğimi anlamışsınızdır farklı yollarla oluyorsa olabilir benim aklıma step motor geldi.Eğer siz daha farklı bir yol biliyorsanız yapmak isterim.

pisayisi

Robot hobi uygulamalarda sıkca kullanılan pozisyonlama sıkıntısı olmayacak servo motorlar kullanabilirsin...
Murat

Klein

uygulamada aman aman bir hassasiyet yok.
Bir kaç farklı yolla yapılabilir. 
Kıyma makinelerindeki mantık benzeri bir mantıkla , helezon ve  sıradan redüktörlü DC motor kullanılarak yapılabilir.  Motorun açık kalma süresi ile yem miktarı ayarlanabilir.   
Sabit askışı olan (kum sati gibi) bir haznenin kapağı bir solenoid yardımıyla açılabilir.
su çarkı gibi bir şey yapabilirsin. çarkın tepesinde yem deposu olur. çarkın her bölmesi bir miktar yem alır. çarkı döndürdükçe hazneye dolan yemler aşağı dökülür.

z

HDD lerdeki kafa pozisyonlama mekanizmasını bilirsin. Mıknatıslar arasında hareket eden bir bobin vardır.

Bozuk bir HDD den bu mekanizmayı sök. Bobine voltaj verdiğinde kol daire yayı şeklinde hareket eder. Bu hareketle, yapacağın yem kabının kapağını kolayca açıp kapayabilirsin. Açıp kapama sayısı ile de dökülecek yem miktarını ayarlarsın.

Fakat hobby servo motorlar bu iş için daha derli toplu ve torklu çözüm sunar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Stylas

Ben hazır istiyor gibi olacağım ama devre şeması falan verebilirseniz sevinirim.Çünkü elektronikten çok fazla anlamıyorum Biyomedikal Müh. okuyorum ama okulda doğru düzgün birşey yapıladığından anlamıyorum bu işlerden yardımlarınız için teşekkür ederim.