Rs485 üzerinden Akaryakıt Pompasından veri çekme

Başlatan sanalfirari, 03 Aralık 2012, 11:06:26

sanalfirari

Arkadaşlar Merhabalar,
Petposan Omega marka bir akaryakıt pompası kullanmaktayız. RS485 portu üzerinden cihaz içerisindeki bilgilerin çekilmesinin mümkün olduğunu biliyorum(Ne kadar akaryakıt akışı oldu, vs). Halihazırda yazar kasalar bu işlemi yürütmekte. Lakin herhangi bir yazar kasa kullanmadan RS485 üzerinden bu bilgileri nasıl çekebilirim. Bunun için bir komut kümesi olması gerekiyor diye düşünüyorum. Yani ben RS485 üzerinden gönderdiğim komuta göre içeriden bilgi alabileceğimi düşünüyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardım beklemekteyim. Cümleten hayırlı işler, bol kazançlar

hoguz

Bahsettiğiniz pompa Rs485 değil Current Loop bağlantı kullanır.Protokolü size kimse vermez yazarkasa ssitemi olduğu için gizlilik sözleşmesi yapıp üreticisinden almalısınız.

sanalfirari

Alıntı yapılan: hoguz - 03 Aralık 2012, 12:12:09
Bahsettiğiniz pompa Rs485 değil Current Loop bağlantı kullanır.Protokolü size kimse vermez yazarkasa ssitemi olduğu için gizlilik sözleşmesi yapıp üreticisinden almalısınız.

Merhabalar, öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Firma ile irtibata geçmiştim. Onlar RS485 üzerinden çalışıyoruz demişlerdi. Araştırmalarıma göre VEIN protokollerini kullandıklarını belirledim. O hususta bir bilginiz var mı acaba? İnternette ilgili protokole ait bir bilgi bulamadım.

hoguz

Petposan firması kapandı siz kimle irtibata geçtiniz bilemiyorum ama bahsettiğiniz pompa Current Loop çalışır.

mufitsozen

Alıntı yapılan: sanalfirari - 03 Aralık 2012, 13:03:18
Merhabalar, öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Firma ile irtibata geçmiştim. Onlar RS485 üzerinden çalışıyoruz demişlerdi. Araştırmalarıma göre VEIN protokollerini kullandıklarını belirledim. O hususta bir bilginiz var mı acaba? İnternette ilgili protokole ait bir bilgi bulamadım.

eger current loop ise pompa ile kasa arasindaki hatta seri optocoupler girerek bir seri port analyzer cihazi ile protokole bakabilirsiniz.

eger rs-485 ise http://www.fte.com/products/serialanalyzers-RS422485.aspx bu urunu yada benzerini rs-485'e linkini verdigim sayfadaki gibi hatta saplama yaparak giden ve gelen bilgileri sniff edebilirsiniz.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

sanalfirari

Alıntı yapılan: hoguz - 03 Aralık 2012, 15:28:08
Petposan firması kapandı siz kimle irtibata geçtiniz bilemiyorum ama bahsettiğiniz pompa Current Loop çalışır.

http://www.petposan.com.tr/

linkinde iletişim bilgilerinde geçen numara ile irtibata geçtim. Galiba Mekser firması ile çalışıyorlar otomasyon kısmında ki oradaki bir arkadaşla irtibat kurmamı sağladılar. İlgiliniz için teşekkür ederim

sanalfirari

Alıntı yapılan: mufitsozen - 03 Aralık 2012, 15:52:14
eger current loop ise pompa ile kasa arasindaki hatta seri optocoupler girerek bir seri port analyzer cihazi ile protokole bakabilirsiniz.

eger rs-485 ise http://www.fte.com/products/serialanalyzers-RS422485.aspx bu urunu yada benzerini rs-485'e linkini verdigim sayfadaki gibi hatta saplama yaparak giden ve gelen bilgileri sniff edebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim. İlgili birimlerle tekrar irtibata geçtim ve komut kümesini göndermeleri hususunda razı ettim. Ayrıca kafama takılan birşey var. Kontrol kümesini istemekteki amacım RS485 üzerinden ilgili komutları gönderip gelecek cevabı dinlemekti. Şimdi Control Loop olunca düşünmem gereken ekstra birşey var mı?

mufitsozen

current loop, yada rs-485 fiziksel seviye ile alakali protokollerdir. Seri olarak senkron yada asenkron giden bilginin frame ozelliklerini bilerek (ki buda genellikle byte byte gider) okuyabilirsiniz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

sanalfirari

Alıntı yapılan: mufitsozen - 03 Aralık 2012, 16:53:58
current loop, yada rs-485 fiziksel seviye ile alakali protokollerdir. Seri olarak senkron yada asenkron giden bilginin frame ozelliklerini bilerek (ki buda genellikle byte byte gider) okuyabilirsiniz.

İlginiz için çok teşekkür ederim.