12V akü şarj

Başlatan nsproo, 13 Aralık 2012, 07:18:40

nsproo

Merhaba arkadaşlar,
Sorum şu:
Ben daha önce 0-30V ayarlanabilir bir güç kaynağı yapmıştım. Bu güç kaynağını kullanarak 12V luk bir akü şarj etmek istiyorum. Akülerin şarj olması için yaklaşık 14.4 V gibi bir üst değer gerekli sanırım. Bu gerilimi güç kaynağından ayarlayıp aküye verdiğimizde akım sorunu çıkaracaktır. güç kaynağı ile akünün + ucu arasına wattlı küçük değerli bir direnç ile akımı sınırlayabilir miyim? Daha sonra PIC ile akünün şarjını kontrol ederek şarj tamamlandığında şarjı bitirmek istiyorum.

polleme

Akım sınırlama işini dirençle yapamazsınız, çok riskli bir kurgu olur. Burada bir akım kaynağı kullanmanız gerekir. Şarj edeceğiniz akım, akünün anma akımının 5 ila 10'da biri mertebelerinde olmalı. Örneğin 7Ah akü için 700 mA seviyeleri tercih edilebilir. Bu sabit akım kaynağı, aküyü 14,4V seviyesine çıkarıncaya kadar devreye olur ama bu gerilimde sürekli kalmamalıdır.  Akünün float (sürekli şarjda kalma) gerilimi 13,8V seviyesini geçmemelidir. Bunu sağlamak için eğer şarj akımı 1A altında ise basit LM317'li bir akım kaynağı kullanabilirsiniz.

http://ozcanfatih.wordpress.com/tag/sabit-akim-kaynagi/

bocek

akü şarj konusu açılmışken aklıma takılan bir şey de ben sorayım:
şu adreste
http://www.catamaranvega.com/elektro/docs/charger.html

deneyimli bir abi akü şarj devresi vermiş ve açıklamada şöyle demiş:

Alıntı YapKöprü diyotla tam dalga doğrultması yapılmış, ancak büyük kapasitörlerle filtre edilmeyerek darbeli şarj gerçekleştirilmiştir. Kuşunlu akü şarjında, regüle doğru akım yerine darbeli akımla şarjın akü için daha sağlıklı olduğu, plaklarda sülfat kristallerinin birkimini büyük ölçüde önleyebildiği bilinmektedir.

benim okuduğum/gördüğüm kadarıyla akü şarjı için iyi bir regülasyon şart deniyordu ama bu abi tersini söylüyor.
ustaların konu hakkındaki yorumunu merak ediyorum.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

polleme

Darbeli şarj için benzer yorumlara ben de rastlamıştım. Burada söylenen gerilimin regüleli olmasından ziyade darbeli olması. Ama gerilim belli seviyeleri aşarsa aküye zarar verecek noktaya ulaşılabilir. Benim görüşüm, darbeli gerilimle şarj edilecekse de regüleli olması yönündedir, zira şebeke gerilimi bölgeden bölgeye çok değişebildiği ve özellikle elektrik kesilip gelmelerinde ciddi oynamalar olduğundan gerilim aşırı seviyelere yükselebilir. Üstelik darbeli şarj sistemlerinde şarj kontrolü de çok etkin değildir.

DC ve regüleli bir gerilimle iki veya üç aşamalı şarj en doğru uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

pisayisi

Pic ile pwm kullanarak şarj yap, shunt dirençle de akımı ölçerek istediğin sınırlarda şarj yapılmasını sağlayabilirsin. bahsedildiği gibi pwm ile şarj kurşun bloklardaki kalsiyum çökelmesini yüksek oranda önlediği için aküler için daha sağlıklı olacaktır. Herkoşulda üst şarj voltaj değerine ulaşıldığında şarjın kesilmesi gerekir. Bunu da şarj stop yaparak ölçmeniz lazım , yanlış bir kanaat var o da şarj olurken akü voltajını ölçüp ona göre şarjı keserler bu yanlış bir uygulama..
Murat

jrcapa

Alıntı yapılan: pisayisi - 13 Aralık 2012, 16:45:16
Pic ile pwm kullanarak şarj yap, shunt dirençle de akımı ölçerek istediğin sınırlarda şarj yapılmasını sağlayabilirsin. bahsedildiği gibi pwm ile şarj kurşun bloklardaki kalsiyum çökelmesini yüksek oranda önlediği için aküler için daha sağlıklı olacaktır. Herkoşulda üst şarj voltaj değerine ulaşıldığında şarjın kesilmesi gerekir. Bunu da şarj stop yaparak ölçmeniz lazım , yanlış bir kanaat var o da şarj olurken akü voltajını ölçüp ona göre şarjı keserler bu yanlış bir uygulama..
+
Evet, madem pic kullanacaksın hem akımı hem gerilimi pic ile kontrol et.14V u  aküye direk verirsen belli bir noktadan sonra akım pompalayamazsın ama anahtarlamalı güç kaynağı olursa (PWM ile) tam şarj sağlanır.Sanırım sizin güç kaynağı lineer. Bu kaynağın çıkışına boost, buck-boost tarzı devreler yerleştirilirse daha sağlıklı şarj yapılır kanaatindeyim.

nsproo

Alıntı yapılan: jrcapa - 13 Aralık 2012, 17:56:48
+
Evet, madem pic kullanacaksın hem akımı hem gerilimi pic ile kontrol et.14V u  aküye direk verirsen belli bir noktadan sonra akım pompalayamazsın ama anahtarlamalı güç kaynağı olursa (PWM ile) tam şarj sağlanır.Sanırım sizin güç kaynağı lineer. Bu kaynağın çıkışına boost, buck-boost tarzı devreler yerleştirilirse daha sağlıklı şarj yapılır kanaatindeyim.

arkadaşlar öncelikle ilgilendiğiniz için sizlere teşekkür ederim.

sn. jrcapa boost devresini biraz daha açabilir misiniz?

jrcapa

Buck Converter (düşürücü)
Boost Converter (yükseltici)
Buck-boost (düşürücü -yükseltici)
CUK (yükseltici-düşürücü)

Bu dönüştürücüler endüktanslı izolesiz DC-DC dönüştürü sınıfına girer.DC motor kontrolü,anahtarlamalı güç kaynakları,akü şarjı vs. gibi uygulamalarda kullanılırlar. Özellikle son yıllarda güneş panelinden akü şarjı için de kullanılıyorlar.Bu devrelerle ilgili çokca kaynak mevcut.
Girişe verdiğin gerilimi arttırmak istiyorsan boost,azaltmak istiyorsan buck, hem arttırayım hem azaltayım istiyorsan buck-boost ya da cuk dönüştürücü kullanabilirsin. Çıkıştaki akünün gerilimini ve akımını pice okutursan PWM tekniği ile şarj kontrolünü gerçekleştirebilirsin.
Bu tür devrelerle uğraşmak istersen şu anahtar sözcükler karşına çıkacaktır:
PWM, duty cycle, CCM(sürekli çalışma modu),DCM(süreksiz çalışma modu),bobin akımında dalgalanma,mosfet sürme,anahtarlama frekansı vs. Aklıma gelenler bunlar.Kolay gelsin.

OG

Alıntı yapılan: nsproo - 13 Aralık 2012, 07:18:40
Merhaba arkadaşlar,
Sorum şu:
Ben daha önce 0-30V ayarlanabilir bir güç kaynağı yapmıştım. Bu güç kaynağını kullanarak 12V luk bir akü şarj etmek istiyorum. Akülerin şarj olması için yaklaşık 14.4 V gibi bir üst değer gerekli sanırım. Bu gerilimi güç kaynağından ayarlayıp aküye verdiğimizde akım sorunu çıkaracaktır. güç kaynağı ile akünün + ucu arasına wattlı küçük değerli bir direnç ile akımı sınırlayabilir miyim? Daha sonra PIC ile akünün şarjını kontrol ederek şarj tamamlandığında şarjı bitirmek istiyorum.
Bu cihazı akü şarj cihazı olarak sürekli kullanmak değil de, 1 sefere mahsus, aküyü takip ederek şarj ihtiyacımı görsün derseniz olur. Şarj tamamlanırken Akü hava kabarcıkları çıkarmaya başlar.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

fryrmnd

MC34063 lü ufak bir kartın çıkışını doğrudan aküye vererek 5-10 kere şarj yaptım.  12 voltu 13.7 ye çıkarıp denemiştim bunu. İnternetteki hazır hesaplayıcıları kullanmıştım. 500mA çıkış akımı olsun diye hesap yapmıştım. Kullandığım bobin biraz büyüktü sanırım ondan MC34063 aküyü ilk bağladığımda 800-900mA basabiliyordu. El değmeyecek kada değildi tabii ki ama ılıklık seviyesinin de üzerinde ısınıyordu. Şimdi çıkışına 1-2 ohm arası diren attım 300-400mA arası akımla şarj ediyorum.Biraz da böyle deneyelim bakalım. Ne kadar doğru bir yol tabii hiç bilimiyorum. :-\

nsproo

teşekkürler arkadaşlar

polleme

Bu şekilde sabit akım ile şarj olur ama akü şarj olduktan sonra uzun süre bu akımda bırakılmamalı. Bu durumda akünün şarj olduğunu takip etmek gerekiyor.

fryrmnd

300-400mA dedim ama akü dolmaya başladıkça yavaş yavaş düşüp kesiyor. Yani sorun olucak bir durum var mı sizce? Bu floating şarj mı oluyor yani boşaldıkça şarj et dolunca kes.

polleme

Şarj akımı düşüyorsa ve akü gerilimi şarj olduktan sonra 13,8V üzerine çıkmıyorsa sorun olmaz.