Mini sumo robot devresi yapmak istiyorum

Başlatan capitana, 13 Aralık 2012, 23:13:05

capitana

Öncelikle merhaba forumda daha yeniyim. Mekatronik muhendisliği okuyrum ama daha hazırlığım. Hazırlık bos gecsin istemedim liseden beri meraklıyım mini sumolara kendi çapımda internette arastırmalar yaptım bende bir tane mini sumo devresi yapmaya karar verdim(yardımlarınızla). En azından yapabilirsem uzerinde programlama denemeleride yapabilirim.Sorularımı sormaya baslıym :)
*l293d baglantısını anladım oradan pic'e 4 tane bacak çıkıyo devre semalarını inceledim bazılarında pic'in 7-8-9 ve 10. bacaklarına baglanmıs bunlar bazılarında ise 6-7-8-9. Bu bacakların pic'in hangi bacaklarına baglandıgı onemlimi yoksa programla onu belirticekmiyiz dogrusu nedir?
*Birde sharp sensör ve qrd sensör var. 3 sharp 2 qrd kullanmak istiyorum bunların hepsinden pic'e  bacak gidicek bunlar pic'in hangi bacaklarına baglanıcak? Simdilik sorularım bu kadar bunları ögrenebilirsem devre seması çizip göstericem size hatam nerede diye. Yardım ederseniz minnettar kalırım iyi aksamlar hepinize :)

Tagli

Anladığım kadarıyla mikrodeneyleyiciler konusunda eksiğin var. İşi öğrenmek ve ezberden yapmamak adına, bacak numaralarına takılmayıp öncelikle mirodenetleyiciler ile neler yapılabildiğini araştırmanı öneririm. Neler yapılabilir derken, uygulamalardan bahsetmiyorum, temel işlem olarak neler yapılaiblir onu öğren.

Şu soruların cevaplarını araştırmanı tavsiye ederim:
Analog ve dijital sinyal nedir? Bunlar arasında ne fark var?
Analog sinyaller nasıl dijitale çevrilir?
Mikrodenetleyicilerde bir bacağın giriş veya çıkış olması ne anlama gelir?
PWM nedir? Ne amaçla kullanılır?
H köprüsü nedir? Ne amaçla kullanılır?
L293'ün içinde ne var? Bacaklarının görevleri nedir?
Belki de en önemlisi: Datasheet nedir? Ne işe yarar?
Gökçe Tağlıoğlu

mdargut

Öncelikle foruma hoş geldin. Tagli'nin dediklerine bende katılıyorum, bu konuları öğrenmeye uğraş.
Sorduğun sorulara gelince L293 ile iki adet motoru ileri geri şeklinde kontrol edebilirsin, bunun için 4 adet pin kullanman gerekiyor. Eğer motorların hızını da kontrol edeceğim dersen enable pinlerinide kullanman gerekiyor. İnternette çok döküman var bu konuda araştır onları.
Sharp sensörlerinde çok çeşidi var. Kimi analog çıkış veriyor, kimi diijital, kimiside sadece var-yok şeklinde çıkış veriyor. Kullanmak istediğin sensörün çıkışına göre mikrodenetleyicinin hangi bacağına bağlaman gerektiğine karar vereceksin. Mesela analog çıkış veriyorsa mikrodenetyeyicinin ADC portundan bir pine bağlantı yapacaksın gibi. Zaten Taglı da bu konuları araştırmanı tavsiye etmiş, bunlar kafanda oturunca kendin bulacaksın neyi nereye bağlayacağını.
Ben başlangıç için sumo yapmanı tavsiye ederim. Zaten mini ile sumo arasında tek fark boyut. İlk çalışman olması sebebiyle boyutları ufaltmakta zorlanabilirsin.
Son olarak bu tip robot yarışlarında bütün robotların elektronik kısmı birbirine benzerdir. Farkı yaratan strateji ve buna göre geliştireceğin mekanik tasarımdır. Yaratıcı olmaya çalış. ;)

capitana

Alıntı yapılan: Tagli - 14 Aralık 2012, 11:20:29
Anladığım kadarıyla mikrodeneyleyiciler konusunda eksiğin var. İşi öğrenmek ve ezberden yapmamak adına, bacak numaralarına takılmayıp öncelikle mirodenetleyiciler ile neler yapılabildiğini araştırmanı öneririm. Neler yapılabilir derken, uygulamalardan bahsetmiyorum, temel işlem olarak neler yapılaiblir onu öğren.

Şu soruların cevaplarını araştırmanı tavsiye ederim:
Analog ve dijital sinyal nedir? Bunlar arasında ne fark var?
Analog sinyaller nasıl dijitale çevrilir?
Mikrodenetleyicilerde bir bacağın giriş veya çıkış olması ne anlama gelir?
PWM nedir? Ne amaçla kullanılır?
H köprüsü nedir? Ne amaçla kullanılır?
L293'ün içinde ne var? Bacaklarının görevleri nedir?
Belki de en önemlisi: Datasheet nedir? Ne işe yarar?
Tesekkür ederim araştırmaya başlıyorum şimdi :)

Alıntı yapılan: kim - 14 Aralık 2012, 11:41:37
Öncelikle foruma hoş geldin. Tagli'nin dediklerine bende katılıyorum, bu konuları öğrenmeye uğraş.
Sorduğun sorulara gelince L293 ile iki adet motoru ileri geri şeklinde kontrol edebilirsin, bunun için 4 adet pin kullanman gerekiyor. Eğer motorların hızını da kontrol edeceğim dersen enable pinlerinide kullanman gerekiyor. İnternette çok döküman var bu konuda araştır onları.
Sharp sensörlerinde çok çeşidi var. Kimi analog çıkış veriyor, kimi diijital, kimiside sadece var-yok şeklinde çıkış veriyor. Kullanmak istediğin sensörün çıkışına göre mikrodenetleyicinin hangi bacağına bağlaman gerektiğine karar vereceksin. Mesela analog çıkış veriyorsa mikrodenetyeyicinin ADC portundan bir pine bağlantı yapacaksın gibi. Zaten Taglı da bu konuları araştırmanı tavsiye etmiş, bunlar kafanda oturunca kendin bulacaksın neyi nereye bağlayacağını.
Ben başlangıç için sumo yapmanı tavsiye ederim. Zaten mini ile sumo arasında tek fark boyut. İlk çalışman olması sebebiyle boyutları ufaltmakta zorlanabilirsin.
Son olarak bu tip robot yarışlarında bütün robotların elektronik kısmı birbirine benzerdir. Farkı yaratan strateji ve buna göre geliştireceğin mekanik tasarımdır. Yaratıcı olmaya çalış. ;)
Teşekkür ederim yardımınız için :) mini sumo yapmamdaki amaç sumo robotun boyutları büyük ama gerçekten çok güçlü sumolar var yeni birisi olarak onlarla mucadele etmem çok zor o yuzden mını sumo yapmak istedim :)