Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Seri port uygulaması

Başlatan atillaa, 14 Aralık 2012, 22:14:25

atillaa

arkadaşlar seri port uygulaması yapmam lazım geçen sene pc den pic e veri göndermiştim seri haberleşme ile şimdi ise pic den pc ye veri göndermem lazım bunun için aşağıdaki kodu yazdın ccs c de . bi hata vermedin daha sonra isis de devreyi kurdum ama isis hata veriyo bu arada uygulamayı direk sanal ortamda yapacağım eğer becerebilirsem com1 ile com 2 bağlı pc de direk isisten gönderip matlabda verileri okumam lazım
#include <16f877a.h>
#fuses XT,NOWRT,NOPROTECT,NOPUT,NODEBUG,NOWDT,NOLVP,NOCPD,NOBROWNOUT
#use delay(clock=4M)
#use rs232(baud=9600,xmit=pin_c6,rcv=pin_c7,parity=N,stop=1)
#use fast_io(b)

int veri;
void main()
{
set_tris_b(0xff);

while(1)
{

if(input(pin_b0))
{
veri=5;
printf("%d",veri);
delay_ms(200);
}
if(input(pin_b1))
{
veri=7;
printf("%d",veri);
delay_ms(200);
}

}

}

bu ccs c kodu
buna isis devrem ve aldığım hata

xoom

Mrb,
Hex'in olduğu yolu kontrol edin.. Sanırım Derlediğiniz dosyayı Yüklemiyor da başka dosya yüklüyorsunuz..

kudretuzuner

Merhaba
     İnternette Seri iletişim ile ilgili birçok bilgi olmasına rağmen bunların hepsi legonun parçaları gibi dağınık vaziyettedir. Öğrenci arkadaşlarda bu dağınık bilgileri bir araya getirip konuyu kavramakta zorlanmaktadırlar. Aynı sıkıntıları bir amatör olarak ben de yaşadığım için elde ettiğim bu bilgiler paylaşmak istedim. PIC olarak piyasada çok ucuza bulunan popüler olan 16F628A'yı seçtim. Bu PIC ile uygulamalar da yaptığım için daha kolay anlatabileceğimi düşündüm. PIC yazılımı için asm dilini kullanmaktayım. Diğer PIC'ler ile çalışacak arkadaşlar yapılandırma ayarlarını değiştirerek diğer PIC'leri de kullanabilirler. Öncelikle seri iletişimde dikkat edilmesi gerekenler:
1-PC tarafından PIC'e gidecek verilerin hızları PC tarafındaki yazılımın da veri alım hızına (baud rate hızları)eşit olmalıdır.
2-TXSTA ve RXSTA yapılanmaları doğru yapılmalı
3-XTAL seçimi(4mhz,8mhz,10mhz.....vs)baud rate hesaplarını etkiler bu bakımdan seçilen kristal hızına göre yapılandırma yapılmalıdır.
Bu konu ile geniş bilgileri Sayın "Orhan Altınbaşak" microdenetleyiciler ve PIC programlama
16F628A adlı kitapta bulabilirsiniz.
https://rapidshare.com/files/2268125260/serl_haberl_prensp.rar
Amatör