AC voltaj sabitleme

Başlatan brlesc, 16 Aralık 2012, 12:59:37

brlesc

herkese kolay gelsin
üstatlarım elimde bir iki zamanlı motordan aldığım ac gerilim var. gerilim motorun devrine göre 6  18 volt arasında değişiyor.. ben bu voltajı nasıl bi yöntemle 18 dc volt da sabit tutabilirim yardımcı olabilir misiniz..
ilk aklıma gelen trafo ile bu gerilimi 30v civarına yükseltmek daha sonra da dc ye cevirerek 18v a regületörler ile sabitlemek oldu bu şekilde sağlıklı olurmu yoksa da farklı yötemleri olabilirmi  yardımcı olabilirmisiniz
edeb ya hu...

polleme

Bir boost tipi DC DC anahtarlamalı regülatör kullanabilirsiniz. Akımı bilmiyorum ama ilk aklıma gelen entegreler LM2577 veya MC34063 olabiir.

brlesc

motor içinde bobin sabit halde etrafına mıknatıs dönüyor.. devir arttığında frakans değişmesi falan bi sıkıntı yaratırmı bu yöntemlerle yaparsam bu işi peki
edeb ya hu...

sadogan

Alıntı yapılan: brlesc - 16 Aralık 2012, 13:13:13
motor içinde bobin sabit halde etrafına mıknatıs dönüyor.. devir arttığında frakans değişmesi falan bi sıkıntı yaratırmı bu yöntemlerle yaparsam bu işi peki
Devir artığında frekans ta artacak bu sorun olmaz ama devir düştügünde frekansınızda düşecek
minium 20 25 hz lede de sıkıntı olmaz.

brlesc

peki bu şekilde 5 6 amper civarında akım çekebilirmi yim bu sistemden. yani bu sisteme bağlı 5 tane küçük dc motor ve mcu beslemek istiyorum bunu sağlıklı bi sekilde yapabilirmiyim
edeb ya hu...

sadogan

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.