Optik Sensörler ve Işık Yoğunluğu Ölçücüler

Başlatan Maceraperest, 16 Aralık 2012, 19:54:07

Maceraperest

İyi Çalışmalar;

Arkadaşlar üzerinde çalıştığım bir konuyla ilgili alternatif düşüncelerinize ihtiyacım var.Lazer bir ışık demetini bir cismin yüzeyine tutup daha sonra o cismin yüzeyinden yansıyan ışık yoğunluğunu çok hassas bir biçimde ölçümlemek istiyorum.Şu an için kullanmış olduğum yöntem foto-diyottan yapmış olduğum komparatör devre ile uygulamaktayım videosu aşağıdadır daha farklı bir fikri olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

http://dizaynhouse.blogspot.com/

optik renk ayırma   

Ersin

Maceraperest

maden cevherlerinin renk ayrılması yani kısacası herhangi bir yüzeye vermiş olduğum ışın kaynağının yansımasından ölçülen değerle RGB veya ikili monochrome renginin tespiti...

z

Bir zamanlar tepe gücü bir kaçyüz kw olan flash lambasının ışık yoğunluğunu ölçen alet yapmam gerekmişti.

Işık o kadar güçlüydü ki ne yaparsam yapayım  sensor doyuma gidiyordu.  Porselen bir tabağı kırıp minik parçalardan birisini sensörün önüne koydum.  Doğrumu yaptım bilmiyorum ama çözüm olmuştu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

bildiğim kadarıyla bu iş için doppler-effect kullanılıyormuş.daha önce bende benzer bir konu açmıştım.ben uv ölçmek istiyordum.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

vedo35

Benim verecegim tavsiye isinize yararmi bilmiyorum ama epey icli disli oldugum icim aklima bu malzeme geldi. CD/DVD suruculerin icinde lazer isik sensorleri var, belki isinize yarayabilr...mi?  Icinde lazer isigina duyarli sensor ve open amplar mevcut. A,b,c,d,e,f diye open amp cikislari var.

mesaj birleştirme:: 17 Aralık 2012, 08:03:41

Cepten yazdim open amp  degil op-amp yazacaktim  :-[
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Ersin

Düz/yassı bir cismi algılayacaksan ve bu diyelim siyahı beyazdan ayıracaksan sorun olmaz.Fasuliye , fındık gibi bir cisim yuvarlak olduğu için o yansıma çok farklı şekillerde olacaktır.Çok hasas ölçüm ne demek onu biraz ele almak lazım, normal ayıklama makinalarında PMT ( Photomultiplier ) kullanılır , hasas dediğin budur.
Bu sistemi lazer ile yaparsan photodiod un önüne mutlaka filtre kullanman lazım.

Blog u inceledim, maalesef ordaki, bilgiler ya çok yuzeysel ya yanlış.

Video ya gelince:
Alıntı YapVideoda hem elektronik kart verisi bilgisayara yüksek hızda aktarılmaktadır
Yuksek hızda aktarılıyorsa , pc de o geçişi görememen lazım , bu geçişler hıza bağlı ms cinsindendir.

pisayisi

intersilin ISL29120 sensörünün içinde kırmızı, mavi ve yeşil renklerin dalgaboyuna uygun 3 farklı fotodiyot içeren renk sensörü mevcut ancak convertion zamanı 100ms ler mertebesinde olduğu için işine yaramayabilir. Ancak uygun 3 adet farklı fotodiyot herbir renk için seçer ve bunları denemelere göre renk ayırımında kullanırsan hassas bir renk tespiti yapabilirsin. Yine de bu tip bir sensörün  hızla akan ufak objelerden oluşmuş bir ürün bandında verimli çalışabilceğine dair sıkıntılar olacaktır yansıma ve ve tanelerdeki renk karmaşası sistemi kararsızlaştıracaktır. Anlık görüntü alıp dsp özellikle işlemcilerle band üzerindeki farklı objenin pozisyonunu bulabilir ve ayıklama yapılabilir , burda da iyi bir görüntü işleme tekniği bilgisi gerekemekte ancak bu tür bir sistem çok kararlı olur...
Murat

z

Alıntı yapılan: vedo35 - 17 Aralık 2012, 08:01:35
Benim verecegim tavsiye isinize yararmi bilmiyorum ama epey icli disli oldugum icim aklima bu malzeme geldi. CD/DVD suruculerin icinde lazer isik sensorleri var, belki isinize yarayabilr...mi?  Icinde lazer isigina duyarli sensor ve open amplar mevcut. A,b,c,d,e,f diye open amp cikislari var.

mesaj birleştirme:: 17 Aralık 2012, 08:03:41

Cepten yazdim open amp  değil op-amp yazacaktim  :-[

Şu içinde 4 segment bulunan sensörden bahsediyorsanız;

Bu sensörü ben de bazı uygulamalarda kullanmak istemiştim fakat pinleri nedir nasıl kullanılır araştıramadım.
Biraz bahsetseniz iyi olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

vedo35

bu sensorler cd/dvd ( yada son zamanalarda ki yeni surumu blue ray) optik disklerin yuzeyinden yansiyan lazer isiginindaki degisimleri algiliyor diskin yogunluguna gore cd mi yoksa dvd mi ( yada blue ray mi) oldugunu algiliyor. Bu degisimleri RF den dijital sinyallere donusturen on yukseltece iletiyor. On yukseltecin (yada front end) cd/dvd giris pini var bu dedigim iki farkli diski algilayabilen sensorler icin. Bu entegrenin birde a,b,c,d,e,f gibi girisleri var. Bu sinyalleri isleyip sonrada  islemciye bu sinyalleri iletiyor. Ben bazi tip sensorlerin datasheetini buldum ama maalesef hepsini bulmak mumkun degil. Intersilden istedim oda sirket sirri buyuk yatirimlar yaptik bu is icin sadece onemli miktar alisveris yaparsaniz datasheetin tamamini veririz dedi ( almanyadaki intersilin satis muduru).
  Ben yinede inatla cd/dvd lerin servis semalarini karistirdim ama hic biri o sensorlerin datasheetini vermiyor meselede o  : >:( >:(  Asagida sadece buldugum orenk bir datasheeti inceleyebilirsiniz.

Sharp, intersil, rohm, ve su anda aklima gelmeyen birkac firmadaha bu islerle icli disli. Googledan ' light sensor' yada cd/dvd  light sensor' diye  arastirmanizi oneririm.

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/Sharp/mXuuqut.pdf

http://www.datasheetcatalog.com/sharp/15/
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Maceraperest

Arkadaşlar bu konuyla ilgili çok ciddi araştırmalar yapmak zorunda olduğumdan tüm zamanımı bu proje ve makinayla geçiriyorum  taryıcıların içerisindeki CCD Line scan sensörle bu iş en iyi oluyor ben şu anda fotodiyot ile bu işi zaten yapıyorum...