birden fazla ds 1820 kullanmak...

Başlatan codabas, 16 Aralık 2012, 22:27:38

codabas

merhabalar...
birkaç gündür ds1820-1822 ile 1-wire iletişim hakkında projem için araştırma yapıyorum. tek 1820 için bir kaç bilgi buldum ancak ben projemde 4 adet 1820 kullanmak istiyorum ve bunları nasıl kullanacağımı bir türlü bulamadım. alternatiflere açığım. 1-wire olabilir farklı bir yöntem de olabilir. multiplexer da aklıma geliyor ama daha ayrıntılı düşünmedim.
bu konuda yardımcı olabilecek kimse varsa şimdiden teşekkür ederim.
Sakarya End. Meslek Lisesi Robot Klübü robotizm.net

mustafa_cmbz

tek kablo ile aynı kablodan haberleşme yapılanlar var diye biliyorum...hiç lazım olmadığı için ne araştırdım ne uyguladım...

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

sadogan

pisayisi

Adı üstünde one wire bus ile haberleşen sensör bunlar. Her sensörün 64 bitlik bir rom tanımlama bilgisi vardır. Aynı hatta 4 sensör kolayca bağlarsın , işlemcin rom kodlarını arar kaç sensör tek  hatta bağlı bunu tespit eder. Ve protokole uygun okuma ya da sensörun konfigürasyonunda değişiklikler yapabilirsin...
Murat

codabas

teoride sıkıntı yok zaten. ama uygulama ve kod haline getirmede sorun yaşıyorum. ccs c'de çalışıyorum. basit bir örnek olsa gerisini getiririm diye düşünüyorum.

necati

Engel yok
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

eraygil

ccs c nin ds18b20 için driverı mevcut. tek hat üzerinden birden fazla sensörle iletişim kurabilirsin adı üstünde 1 wıre protokol    ama biraz meşekketli iş yazılım bilgin iyi olacak. ama uğrasmayım diyorsan sana bi öneride bulunayım     4 adet sensörü picin 4 ayrı pinine bağla daha sonra  sensörün driverini kopyala ve  ccs c de sourhe 4 adet sourch dosyası aç ve hepsinin adını farklı kaydet  örneğin   sensor1.c  sensor2.c ...........  bu açtığın sorch lerin içine yapıştır. ve bu sorchlerdeki  fonksiyonların isimlerini değiştir yoksa hata alırsın. bu sorch dosyaları  program files ta pic dizinindeki driwer klasörünün içine kaydet.    oluşturduğun driver ları  projene include ederek fonksiyonları kullanabilirsin.  anlattıklarım teorik değil uyguladığım bir yöntemdir.

sadogan

codabas

Alıntı yapılan: eraygil - 17 Aralık 2012, 01:18:25
ccs c nin ds18b20 için driverı mevcut. tek hat üzerinden birden fazla sensörle iletişim kurabilirsin adı üstünde 1 wıre protokol    ama biraz meşekketli iş yazılım bilgin iyi olacak. ama uğrasmayım diyorsan sana bi öneride bulunayım     4 adet sensörü picin 4 ayrı pinine bağla daha sonra  sensörün driverini kopyala ve  ccs c de sourhe 4 adet sourch dosyası aç ve hepsinin adını farklı kaydet  örneğin   sensor1.c  sensor2.c ...........  bu açtığın sorch lerin içine yapıştır. ve bu sorchlerdeki  fonksiyonların isimlerini değiştir yoksa hata alırsın. bu sorch dosyaları  program files ta pic dizinindeki driwer klasörünün içine kaydet.    oluşturduğun driver ları  projene include ederek fonksiyonları kullanabilirsin.  anlattıklarım teorik değil uyguladığım bir yöntemdir.

kesinlikle kulağa mantıklı geliyor. yani her bir sensör için driver hazırla,, her bir driver'a ve içindeki alt fonksiyonlara farklı isimler ver ve bunları drivers klasörüne kopyala. programda ise herbir sensör için tek tek include et ve çağır, işlem yap diyorsun. yanlış anlamamışım değil mi?

Okan AKÇA

bundan 5 yıl once aynı hatta 3 sensör baglayarak ölcüm yapmıstım

codabas

eraygil arkadaşımın yöntemini denedim ve gayet güzel sonuç aldım. teşekkürler...

xoom

Alıntı yapılan: cyclone - 17 Aralık 2012, 13:39:14
bundan 5 yıl once aynı hatta 3 sensör baglayarak ölcüm yapmıstım
Yaptığınız yöntemi yazsaydiniz daha verimli olurdu..