EN basitinden FLYBACK surucu devresi

Başlatan endorfin, 17 Aralık 2012, 10:51:43

endorfin

Evet.Herkese selamlar.Ben bi ara tesla bobinlerine cok merak salmistim.Ve problemlerimden bir tanesi de flyback driver-i yapmakti.Basit devrelerin gucu yetmediginden ben de buyuk gucte driverler araya-araya durdum ve nereden-nereye suruklendim.Bazilariniza komik gele bilir ve derseniz ki yahu bunu her kes biliyor endorfin simdi mi buldu .Ama yine de paylasiyim dedim.
Devre nasil mi calisiyor?Devre cok basit.Carsidan bir tane FLOURESCENT lamba aliyosunuz,icini acip lambalara giden yolu keserek lamba kismini bi kenara atiyosunuz. ;)Ve sonra su lambaya giden yollar vardi ya evet o yollardan birini(yani biri dedigimde bir cikista iki yol oldugunu kast ediyorum.) flybackin primerine bagliyosunuz.Sonra devrenin girisine 220v verdiginizde 5-25kv arasi gerilim almis olursunuz bizim su flybackdan .Simdi bu flourescent lamba devresi flybacki nasil calistirdi diye sorarsaniz;Flourescent lambalar yuksek frekansta 200khz gibi calisir.Eh bizim flybackin da nuvesi ferrit oldugundan yuksek frekansta sure biliyoruz flybacki. Sanirim bu devre gelicekte flyback devresi yapmak zahmetinden kacan arkadaslarimiza cok ama cok yardimci olacaktir .Ha bi de hatirlatiyim.Flaybacktan ne kadar gerilim alacaginiza gore flourescent lambanin da gucunu ona gore hesaplayin.Bana gore 15kv almak icin neredeyse 37W falan yeter sanirim. Durun linki de veriyim.Orada videosu da var.
  Link; http://www.instructables.com/id/MAKE-A-HIGH-VOLTAGE-SUPPLY-IN-5-MINUTES/
   Devreyi 320volt forumunda da paylawtim.Ha bu arada devrenin iyi ve kotu yanlarini da bulan olursa foruma yazarsa sevinirim  ::) ::)
   Herkese iyi bir gun dileyiyle...  ::) ::)
       Əkbər/Azərbaycan  :) :)

xenix

Çok güzel bir fikir, paylaşım için teşekkürler.

Yanlış anlaşılma olmasın diye bir kaç düzeltme yapacağım.

•"Flyback" diye bahsettiğiniz şey aslında "televizyon flyback trafosu"
•Balastlı florasan sistemler ile kullanılamaz, sadece elektronik florasan sürücüler veya CFL devreleri kullanılmalı.

endorfin

Yanlisimi duzelttiginiz icin tesekkur ederim.Sanirim bazi yerlerde FLOURESCENT, bazi yerlerde ise CFL yaziliyodu ben de iletide flourescent yazdim.Oyle sanmistim ki her halde CFL-de FlOURESCENT de ayni seyler :-[ :-[ :D