Ynt: Step motorla maksimum ne kadar hıza çıkabilirim ?

Başlatan AsHeS, 17 Aralık 2012, 20:23:16

AsHeS

Merhaba arkadaşlar linkte ki motorla en fazla ne kadar hıza çıkabilirim.Aşağıda ki kod örneğiyle denemeler yapıyorum fakat 1 ms gibi değerlerde motor kalkamıyor ya da titreme yapıyor.25 ms gibi değerlere çıkınca her ne kadar titremesi göze batmasa da sizlere bir danışmak istedim.Devre şemam standart ULN2003A şu şekilde gösterebilirim:
#include <htc.h>
#include "delay.h"
int main(void){
TRISB=0;
int i=1;
for (;;)
{

i=i<<1;
	if (i==16)
		i=1;
	PORTB=0xFF-i;
	DelayMs(25);

}

}

http://www.sonceboz.com/medias/produits/fiches-techniques/6540-13-v08.pdf

mesaj birleştirme:: 17 Aralık 2012, 20:23:55

Tam adım yöntemiyle sürüyorum motorları

xoom

1.8 derecelik motorlarda max. değer 1040 devir diye hatırlıyorum..

pisayisi

Mevcut sürme yönteminle motoru sorunsuz hareket ettirebildiğin en düşük ms değerin motorun en yüksek hızı olacaktır.
Murat

AsHeS

Alıntı yapılan: pisayisi - 17 Aralık 2012, 20:30:07
Mevcut sürme yönteminle motoru sorunsuz hareket ettirebildiğin en düşük ms değerin motorun en yüksek hızı olacaktır.
Hareket etse de over-shooting adı verilen olayını yaşıyorum.Tehlikeli bir yöntem olmaz mı  bu yöntemle bulursam.

pisayisi

Final pozisyonu yakalayacağı zamanlarda daha yavaş dönüş sağlayaan algoritmalara geçilebilir. Ancak step motorlarda hızın getirdiği en büyük dezavantaj torkun ciddi oranda düşmesidir. Yani hızlanmak herşeyin iyi olcağı anlamına gelemmekte...
Murat

AsHeS

Alıntı yapılan: pisayisi - 17 Aralık 2012, 20:36:34
Final pozisyonu yakalayacağı zamanlarda daha yavaş dönüş sağlayaan algoritmalara geçilebilir. Ancak step motorlarda hızın getirdiği en büyük dezavantaj torkun ciddi oranda düşmesidir. Yani hızlanmak herşeyin iyi olcağı anlamına gelemmekte...
Karmaşık bir iş değil yapmayı istediğim şey şöyle ki bu fakirin okul ödevi :) fakat sorun şöyle cereyan ediyor motoru hızlandırmaya çalıştığımda ya titreyerek hareket etmiyor ya da titreyerek çok çok az hareket ediyor.Kaydettiğim ilerleme şöyle oldu voltajı arttırınca motor yüksek hızlara çıkmaya başladı.Ayrıca tork benim için önemli değil yeter ki gözle görülebilir derecede hızları değiştirmem önemli olan.20 ms gibi bir değer motoru döndürüyor aralıkları 5 ms olarak ayarlarsam gözle görülecek bir hız farkı ortaya çıkmıyor.Tahminim büyük adımlı step motorla(15 ya da 90 derece) bu sorunu aşabilirim fakat onu da Karaköy'de nerede bulacağımı bilmiyorum.

Mucit23

7.5 derecede biraz hile hurda ile abartısız 4000 devire çıktım :D :D

AsHeS

Alıntı yapılan: Mucit23 - 17 Aralık 2012, 23:47:13
7.5 derecede biraz hile hurda ile abartısız 4000 devire çıktım :D :D
Acaba tam adım sürmek mi hatanın sebebi yarım adıma dönsem sorunlar ortadan kalkar mı ?Benim yazdığım kodla bırak 4000 deviri saniyede yarım devir bile atmıyor.(Motor 1.8 derece)

Mucit23

4000 devire zaten direk çıkamıyorum. Denediğim motor ufak bir motordu. Dolayısıyla ani frekans değişimlerindeki ivmelenmeleri rahat bir şekilde atlatıyordu. Frekansı  Yaklaşık 1000 rpm ye çıkacak kadar arttırıp daha sonra elimle motor milini hafifçe çevirdiğide hemen mil dönmeye başlıyordu. Bu aşamadan sonra çok yavaş kontrollü bir şekilde deviri arttırıyordum.

Tabi benim yaptığım şey sadece nekadar çıkabileceğimi öğrenmekti.

AsHeS

Alıntı yapılan: Mucit23 - 18 Aralık 2012, 00:32:02
4000 devire zaten direk çıkamıyorum. Denediğim motor ufak bir motordu. Dolayısıyla ani frekans değişimlerindeki ivmelenmeleri rahat bir şekilde atlatıyordu. Frekansı  Yaklaşık 1000 rpm ye çıkacak kadar arttırıp daha sonra elimle motor milini hafifçe çevirdiğide hemen mil dönmeye başlıyordu. Bu aşamadan sonra çok yavaş kontrollü bir şekilde deviri arttırıyordum.

Tabi benim yaptığım şey sadece nekadar çıkabileceğimi öğrenmekti.
Hocam ben yarım devir döndürebiliyorum  ancak :) saniyede 15-150 devir arası döndürsem bana hayli hayli yeticek.Kodda mı hata var bende mi yoksa motorda mı anlayamadım gitti.