220v algılama

Başlatan frederic, 21 Aralık 2012, 00:47:21

frederic

Arkadaşlar merhaba,pic kontrollü bir kart var,ve bu kartta 1 adet 220v input girişi var.Bu 220v direnler ile gerilim bölücü yapılıp optoya girilmiş,optonun çıkışıda pic bacağına girilmiş.Yalnız sorun şu ki bu opto şebekenin hem + hemde - alternansın da anahtarlıyor.Bu yüzden stabil 1-0 bilgisi alamıyorum.Donanımsal değişiklik en son düşünülmesi gereken bir çözüm,yazılımsal olarak bu işi halledebilmek için fikirlerinize ihtiyacım var,hoşçakalın.

sadogan

Hocam sonuçta 100Hz lik bir kare dalga ver elinizde
Bu karedalganın sürekliliğine bakabilirsiniz.(frekansını ölcerek)

uveren

Alıntı yapılan: frederic - 21 Aralık 2012, 00:47:21
Donanımsal değişiklik en son düşünülmesi gereken bir çözüm

Eğer gerilim bölücü ile opto girişi arasına üstten/alttan/tepeden 1N4148 türü bir diyot sığdırabiliyorsanız yazılımla hiç uğraşmayın bunu düşünün derim.
6.yüzyılda doğan kız çocuklar cahilce gömülüyordu. 21.yüzyılda kız/erkek farketmeden, doğamadan medenice öldürülüyor.  "1-Güneş katlanıp dürüldüğünde, 2-Yıldızlar bulandığında, 3-Dağlar yürütüldüğünde, 4-Kıyılmaz mallar bırakıldığında, 5-Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında, 6-Denizler ateşlendiğ

z

Alıntı yapılan: frederic - 21 Aralık 2012, 00:47:21
Arkadaşlar merhaba,pic kontrollü bir kart var,ve bu kartta 1 adet 220v input girişi var.Bu 220v direnler ile gerilim bölücü yapılıp optoya girilmiş,optonun çıkışıda pic bacağına girilmiş.Yalnız sorun şu ki bu opto şebekenin hem + hemde - alternansın da anahtarlıyor.Bu yüzden stabil 1-0 bilgisi alamıyorum.Donanımsal değişiklik en son düşünülmesi gereken bir çözüm,yazılımsal olarak bu işi halledebilmek için fikirlerinize ihtiyacım var,hoşçakalın.

Optonun içindeki led, pozitif alternansda calısıyor diyelim. Negatif alternansda nasıl çalışıyor da sorun oluşuyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Logan

frederic, Bülent Hoca'ya katılıyorum. Bu opto sadece artı alternansta çalışır. Ha eğer H11AA1 gibi AC opto varsa onu bilemem.
İmza.

sadogan

zero crossing için pc814 veya lvt814 gibi  optolar çok yaygın kullanılıyor

frederic

Bülent Hocam anlatım bozukluğu yapmışım orda,negatif alternansta susuyor opto,ve pozitifte tekrar aktif oluyor.Bu işlem de çok hızlı olduğu için stabil olarak 1 veya 0 bilgisi almakda zorlandım.Yazılımsal olarak bir çaresini bulamazsam donanıma yama olarak bir şeyler eklerim artık.

drmp

1 adet roleye ne dersiniz hem alternans sorunu kalmaz

z

Sonuçta optonun çıkışında 1->0->1 şeklinde sinyal alıyorsun fakat sen opto ledi yanıyorsa çıkıştan sürekli 1 yada sürekli sıfır almak istiyorsun diye anlıyorum. Bunun için donanımsal değişikliğe ihtiyaç var. Fakat opto ledi yanıyormu yanmıyormu anlamanın yazılımsal yöntemi var.

Bir timerı her 25 ms de int üretecek şekilde kur. Opto çıkışının bağlı olduğu pini de 0 dan 1 e geçişinde interrupt üretecek şekilde yapılandır.

Optodan interrupt sinyali üretilirse hemencecik timer counter registerine 25ms sonra int üretecek değeri yükle.

Bu durumda opto ledi AC ile uyarıldığı sürece timer asla int üretemez. Eğer Timer Int üretti ise opto ledi sönmüş demektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Alıntı yapılan: sadogan - 21 Aralık 2012, 09:42:08

zero crossing için pc814 veya lvt814 gibi  optolar çok yaygın kullanılıyor

ayhani

Bence hiç yazılımla uğraşmayın. Optonun çıkış ucuna 330-470mikrofarad veya daha büyük değerli bir kondansatör koyun olsun bitsin.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

frederic

Arkadaşlar yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim.Bülent Hocam evet doğru anladınız beni,dediğiniz yöntemide denedim opto ledi yanıyor sıkıntı yok.Donanımsal olarak 1-2 pasif eleman ekleyip halledicem bu işi artık,hayırlı çalışmalar.