Dijital dünyayı değiştiren Türk'e büyük ödül

Başlatan YK44, 22 Aralık 2012, 17:58:52

speak48

yeni tartışma konumuzda gelmiş oldu

mesaj birleştirme:: 22 Aralık 2012, 19:09:33

bilkente bir bilgi bulamayına noluyoz demiştim
http://www.mediafire.com/view/?9js3i9ev5dv045v

Veli B.

Sanırım matematiği unutmuşum...

Düzeltme:
"Sanırım" kelimesi çok iddialı ve yanlış olmuş. Kesinlikle; ben bu dili bilmiyorum.

Anlayan birisi, benim de anlayabilmemi sağlayacak şekilde anlatabilir mi?
Bu encode ve decode sisteminin mantığı nedir? farklı kılan şey nedir?

Bülent abiiiiii!!! Nerdesin?

murbay

Güzel bir haber, ancak ilk iki yanıtı anlayabilmiş değilim:)
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

Stylas

Bunu daha önce okumuştum adam MIT de master yapmış bırakta bulsun bişeyler

X-Fi

Şahsı tanımıyorum ama kafama takılan bi soru böyle keşifler neden hep isim yapmış şahsiyetlerden çıkıyor mesleğe hayatını adamış dahiler yokmu varda konuşmuyorlarmı.

Başarının üstünü örtmek gibi bi niyetim yok bu iyi bişey ama bi tezatlık hissediyorum.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

pisayisi

Arıkanın yaptığı iletişim teorisine yeni bir soluk getirmek. Onun keşfettiğini anlamak için biraz informasyon teorisi bilmek gerekir. Malum şimdilerde en yüksek hızda veri iletişimi fiberoptik kablolarla sağlanmakta. İnternet ortamında bizim ürettiğimiz içerik , dosyalar müzikler eklentiler herşey bu kablolarla uzak mesafelere taşınmakta. Mesela ben bir dosya gönderirken fiberoptik kablo aa muratın dosyası geldi durun şunu hemen gönderiyim demez. Bu kanalın bir gönderi kapasitesi  vardır. Bu da kanalın band genişliği ile orantılıdır. kanalın band genişliği nekadar yüksekse aynı anda okadar daha çok veriyi karşıya iletebilirsiniz. Band genişliği herkesce bilinen frekans düzleminde ki bir dönüşümü ifade eder. Oysa bizim payllaştığımız bilgiler iletmek istediklerimiz hep zaman düzlemindedir. Öyle bir kodlayıcı tasarlamak gereklidir ki zaman düzlemindeki birçok veriyi aynı anda kanala verip karşıda tekrar ayıklamak ve kime ne lazımsa herkes kendi verisine kolayca gürültüsüz biçimde hızlıca erişsin istenir. Böyle bir veriyi verimli birşekilde göndermek yani kanalı tam kapasitede kullanmak için zaman düzlemindeki verinin frekans spektrumunu aldığımızda kanalı doldurması istenir.

Arıkanın yaptığı ise, iletişim kanalının simetrik kapasitesinin tam olarak kullanılabilceği yeni bir kodlama tanımlamakta. Pratikte bir kanaldan hep lojik bir gönderdiğinizi düşünün, bu bilginin fazla bir değeri yoktur, çünkü aynı bilgiyi göndermektesiniz. Sürekli lojik sıfır gönderdiğinizde bunun da pek bilgi değeri yok, Bu kavram entropi ile açıklanır. İleteceğiniz lojik veriyi 1 ve 0 larının sayısını görece eşit tutarak yolladığınızda kanalı merkez frekansı etrafında simetrik olarak tam kapasite ile kullanabilceğiniz anlamına gelir. Arıkan bu işe yarayacak kodlayıcı ve kod çözücülerin nasıl yapılabilceğine dair yenilikler getirmekte. Arıkanın buluşunda örnekleme gerekirse, istanbul ile newyork arasında 500 kişinin aynı anda facebbokta yazıştığını düşünün.  Bu verilerin tek bir fiberoptik kanaldan iletildiğini hayal edin. Sadece benim yazdıklarımı ve bana gelen yazıları çözebilcek ve diğer verilerle işi olmayan bir kodlayıcı ve kod çözücü yapısı ortaya koymakta. Kısaca frekans düzlemindeki bir veriyi zaman düzlemine fourier spektrumu gibi uzun işlerle uğraşmadan çeviren bir dönüşüm...

Umarım akılları daha da karıştırmamışımdır. Ancak güzel bir çalışma olmuş, makale matematikçi gözü ile yazılsa da ilerde pratik uygulama alanları bulabilcek gibi duruyor, aksi halde aradan 5 sene geçmiş ödül veriyorlar...
Murat

YK44

eistain_54

Yani temelde daha verimli bir kodlama ile hattın daha verimli kullanılmasını sağlayan bir çalışma anladığım kadarıyla.Dikkatimi çekti de şimdilerdeki çalışmalar hep verimlilik üzerine.Acaba bugüne kadar çok müsrif ilerledik de birileri bunu gördü ve artık elimizdekini en iyileyelim mi dedi?
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

Veli B.

Pisayısı,
Çok teşekkür ederim. Sayenizde olayı anladım, mantığı anlamaya çalışıyorum...

Alıntı yapılan: pisayisi - 23 Aralık 2012, 00:17:40
... Arıkanın buluşunda örnekleme gerekirse, istanbul ile newyork arasında 500 kişinin aynı anda facebbokta yazıştığını düşünün.  Bu verilerin tek bir fiberoptik kanaldan iletildiğini hayal edin. Sadece benim yazdıklarımı ve bana gelen yazıları çözebilcek ve diğer verilerle işi olmayan bir kodlayıcı ve kod çözücü yapısı ortaya koymakta. Kısaca frekans düzlemindeki bir veriyi zaman düzlemine fourier spektrumu gibi uzun işlerle uğraşmadan çeviren bir dönüşüm...

Bu kısmı daha detaylı açmanız mümkün mü?