Elektro Gitar

Başlatan z, 23 Aralık 2012, 17:36:45

GibsonSG

Alıntı yapılan: KaraBekir - 03 Ocak 2013, 22:55:08
Misa Digital Kitara

Bu alette şu modlarda varsa çok harika olur:
-Girilen notalara göre on/off tipi çalma (İlk dokunuşta müzik çalmaya başlar ikincide durur, böylece müzik çalmak için çok yorulmazsınız)
-Her dokunuşta dokunulan konumdan bağımsız bir nota çalma (Çalmak istediğiniz notanın yerini aramakla yorulmazsınız, her dokunuşunuzda sıradaki nota çalar)
-Davul mod (bu modda ses davul sesi çıkarır ve Ramazan ayında davulcu olarak ihalelere katılabilirsiniz)
...

Şaka bir tarafa normal gitar dan alınan keyif bunu çalarken alınabilir mi?

Norma bir gitarın tadını asla vereceğini düşünmüyorum. Olsa olsa Guitar Hero oynamak gibi birşey olur :D Yakında gitaristlere saniyede 9999999 nota basmasını sağlayacak robot kollar falan da üretmeye başlayacaklar. Teknoloji iyidir, müzik için de teknoloji şarttır ama bu kadar da her şeyi dijitale dökmek bir yerden sonra işin tadını kaçırıyor bana göre.

fractal

sadece okumak isteyenler..
dark matters twisted but  true dizisini izliyorum.bir bölümünde bir psikolog-psikaytr insan zinhini tekrardan programlamaya çalışıyordu ve fbi ona ödenek cıkıyordu.amaç rus ajanları tekrardan programlayıp kullanabilmekti.ama başarızlıkla sonuçlandı.şimdi geleceğim nokta şu günümüzde artık bu iş için para harcamaya gerek yok üstelik insanlar bunu kendileri para ödeyerek kabul ediyor.amerikan filmleriyle empoze edilen amerikan kültürü aynı programın bir parçası gibi.neden bizim insanlarımız ateş başında gitar çalmak istiyor.neden tabiat harikası bir yer gördüğümde bilmem hangi anglo-sakson şarkıcının şarkısını dinlemek istiyor.yahu müzik evrensel tamamda sadece batı müziğimi evrensel.bizimki değilmi..nedir bu gitar sevdası cocukların arkasında bi gitar cantası...bizim kopuzumuz sazımız,davulumuz zurnamız,tulumumuz,sipsimiz kemencemiz var...ciyak ciyak öten gitar dinleniyor ama bizimkiler dinlenmiyor.ingilizin gaydası dinlenir bizim tulum pöfff....gençler küfürlü anlamsız zencilerin rap-hip-hop müziğini dinliyorlar ama örneğin aynı klasmanda sayılabilecek karadeniz atma türkü itici bulunuyor.

uzun zamandır bir çalışmam vardır.elektro kemençe yapmak gibi.bir ara kemençe çalmayı öğreten aparat üzerine eğildim.kullanıcıya notaları ve yerlerini öğretiyor fakat yayı ne kadar çekecekmi itecekmi gösteremiyordum.yine electro kemence yapınca kısmen gitardaki gibi sesi bir pedalla ucurmayı düşünüyordum.kemençe bu tarz için çok uygun bir çalgı.madem öyle ya.heavy-dead-senfonik metal tarzı bu icra edilebilir.
yaşasın evrensel Türk kültürü..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

metaltrrocker

Hocam kusura bakmayın ama dediklerinizin kırmakla dokmekle ilgili olanlarına katılmıyorum muzigin evrenselliginden bahsediyorsunuz ama insanın kisisel zevklerini anlamsız atarlanmalar yasamıssınız.her insan istedigi ensteumanı calar saz calan yabancı yokmu var.hatta unlu gitar virtuozu joe satriani Aşık Veysel e bi album yapmıstır ithaf etmek icin.bu arada keman bir batı muzigi enstrumanıdır perdesiz olusu nedeniyle Turk muziginde cabucak yer edinmistir.cunku koma sesler vesaire ses tınısı harika bir enstrumandır.napalım slmdi keman calanların kafasında keman mı kıralım.bi yere kadar haklısınız ama biyerden sonra asırıcılıga kacmıs sozleriniz.

fractal

eğer Türk müziğide en az bizim değer verdiğimiz gibi batılılarda değer veriyosa sorun yok.yeteneksiz yarışmasında bile ağzını yamulta yamutla ingilizce şarkı söyleynler karşısında hayranlıktan baygınlık geçirenler,ağlayanlara  ne diyeyim daha.eğer bir türk onların yarışmalarında türkçe türkü okusa.ne olurdu söyleyin...eğer bir amerikalı yada bir ingiliz arabasını göl kenarına çekip türkü dinlerse yada benim oyun havalarımla oynarsa ve bu ordada en az burdaki kadar popüler olursa amennaaa.bu bağlamda istisnalar kaide bozmaz.bir batılıda türkiyedeki kadar sırtına saz takıp ankara havası çalmalı..keman değil.kuman-kıpçak-çepni türk çalgısı kemençe dedim.

GibsonSG

Alıntı yapılan: fractal - 04 Ocak 2013, 10:45:11
sadece okumak isteyenler..
dark matters twisted but  true dizisini izliyorum.bir bölümünde bir psikolog-psikaytr insan zinhini tekrardan programlamaya çalışıyordu ve fbi ona ödenek cıkıyordu.amaç rus ajanları tekrardan programlayıp kullanabilmekti.ama başarızlıkla sonuçlandı.şimdi geleceğim nokta şu günümüzde artık bu iş için para harcamaya gerek yok üstelik insanlar bunu kendileri para ödeyerek kabul ediyor.amerikan filmleriyle empoze edilen amerikan kültürü aynı programın bir parçası gibi.neden bizim insanlarımız ateş başında gitar çalmak istiyor.neden tabiat harikası bir yer gördüğümde bilmem hangi anglo-sakson şarkıcının şarkısını dinlemek istiyor.yahu müzik evrensel tamamda sadece batı müziğimi evrensel.bizimki değilmi..nedir bu gitar sevdası cocukların arkasında bi gitar cantası...alcan o gitarı ilk önce kafasında kırcan sonra sapına oturtucan akort yapcan...bizim kopuzumuz sazımız,davulumuz zurnamız,tulumumuz,sipsimiz kemencemiz var...ciyak ciyak öten gitar dinleniyor ama bizimkiler dinlenmiyor.ingilizin gaydası dinlenir bizim tulum pöfff....gençler küfürlü anlamsız zencilerin rap-hip-hop müziğini dinliyorlar ama örneğin aynı klasmanda sayılabilecek karadeniz atma türkü itici bulunuyor.o dinleyenleri o cok sevdikleri zencilerle otel odasında oturtacaksın zencilerin kucaklarına.bak ozaman daha beğenirler..
uzun zamandır bir çalışmam vardır.elektro kemençe yapmak gibi.bir ara kemençe çalmayı öğreten aparat üzerine eğildim.kullanıcıya notaları ve yerlerini öğretiyor fakat yayı ne kadar çekecekmi itecekmi gösteremiyordum.yine electro kemence yapınca kısmen gitardaki gibi sesi bir pedalla ucurmayı düşünüyordum.kemençe bu tarz için çok uygun bir çalgı.madem öyle ya.heavy-dead-senfonik metal tarzı bu icra edilebilir.
yaşasın evrensel Türk kültürü..

Merhabalar. Neden birden bu kadar parladın bilemiyorum ama müziğin evrenselliğinden söz edip sonra da neden sadece Batı müziği evrensel falan demişsin. Batı müziği dediğin şey yüzyıllar içinde gelişmiş yerleşmiş birşey. Kilise müziği dediğimiz müzikle, halk ezgileriyle başlamış,  sonrasında çok sesli müziğe adım atılmıştır ve orkestralar, senfoniler ortaya çıkmıştır. Ardından Blues ortaya çıkarak Jazz'ı, Country'i, Rock'ı, Pop'u oluşturmuş. Sonrasında metaller, punklar, grungelar ortaya çıkmıştır. .Bizim müzik kültürümüz de aynı şekildedir. Şaman ayinleriyle, ozan kültürüyle başlamış daha sonra -malesef- Araplardan gelen Arabesk etkisiyle, sonraları Batı tarzı pop, rock müziğin de etkisiyle bugünkü haline gelmiştir. Kimse demesin ki ülkemizde rock müzik yapanlar cidden rock yapıyor ya da pop müzik yapanlar cidden pop yapıyor. Hepsinde bir arabesk etkisi almış başını yürümüş. Şu an saf bir şekilde, bence bozulmadan devam ediyor diyebileceğim tek şey hala ozan kültürünü devam ettirmiş olan üstadların ( Neşet Ertaş, Arif Sağ, Erkan Oğur vs. ) yaptığı işler. Hiçbir devirde bir yenilik ortaya çıktığı anda sevilip sayılmamıştır. Rock müzik ortaya çıktığında "Bu gürültülü şeyi insanlara nasıl dinletirim" diyerek kayıtlar, şarkılar geri çevrilmiş, ağır gitar tonları kabul görmemiştir. Kısaca biz de müziğimizi duyurmak istiyorsak yavaş yavaş, ilgi çektirecek şekilde duyurabiliriz. Bir anda hadi herkes alsın eline bağlamayı Ankaralı Namık çalsın diye birşey olması imkansız.
Saygılar.

z

Türk sanat müziği, damar arabesk, metal yanısıra beğendiğim bir iki klasik müzik bestesi de var. Bunları zevkle dinlerim.

Fakat horon tepme, türkü, rock, blues, hip hop vs müzikleri hiç ama hiç sevmem.

Kim ne isterse, neden zevk alıyorsa onu dinler.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

demek istediğim biz adamları sevelim beğenelim adamların bizden haberi bile olmasın ne platonik aşk be.zevke bak.burda adam kıcını yırtacak eltrosu sintisi bası distorsusu gitarı almak için.hem parayı alacaklar.hemde sevdirecekler.ne garip..

metaltrrocker

Valla hala vaktin varken erkin koray abimizle gorus derim nede olsa elektro gitarı yaygınlastıran,distortion efektini ozgurce kullanan oydu......

Sdttn

Bence sizin aradığınız gerçek bir synthesizer.
http://www.youtube.com/user/retrosound72

Bu Alman'da güzel örnekleri var.

FUNKY

bizim bağlamamızı mükemmel çalan bir yunanlı var.yunanistanla çekişmeli olduğumuz halde o hiç  dert etmemiş ..müzik aletinin milliyetçiliğimi olur..
yunanlıdan...
mükemmel  bir fidayda..
Ithikon Akmeotaton - Fidayda (live)

rahmetli Neşet Ertaş ın efsane  tüküsü....kemençeye dikkat   çok farklı ve duygulu böyle çalınısa daha güzel ouyor..

Ithikon Akmeotaton - Yazımı Kışa Çevirdin

diğerleri...

GibsonSG

Alıntı yapılan: z - 04 Ocak 2013, 16:03:06
Türk sanat müziği, damar arabesk, metal yanısıra beğendiğim bir iki klasik müzik bestesi de var. Bunları zevkle dinlerim.

Fakat horon tepme, türkü, rock, blues, hip hop vs müzikleri hiç ama hiç sevmem.

Kim ne isterse, neden zevk alıyorsa onu dinler.

Abi şu mesajına çok şaşırdım. Rock sevmeyip de metal seven insan ilk kez seni gördüm :D :D

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 04 Ocak 2013, 18:13:06
Valla hala vaktin varken erkin koray abimizle gorus derim nede olsa elektro gitarı yaygınlastıran,distortion efektini ozgurce kullanan oydu......

Kullandı da daha sonra " Türkiye'de rock falan yapılmaz" diyip adam arabeske yöneldi malesef, oysa rock müzik yaptığı dönemlerdeki eserlerini alıp bir ecnebi grubunun plağına koysan sırıtmayacak eserlerdi.

metaltrrocker

Alıntı yapılan: GibsonSG - 05 Ocak 2013, 01:48:38

Kullandı da daha sonra " Türkiye'de rock falan yapılmaz" diyip adam arabeske yöneldi malesef, oysa rock müzik yaptığı dönemlerdeki eserlerini alıp bir ecnebi grubunun plağına koysan sırıtmayacak eserlerdi.
Aynen katılıyorum..

fractal

sonuç olarak bir Türk evladına gitarın basıda olsa çalmak yakışmaz.eğer illa bir şeyin sapından tutacaksa sap çok

teknikelektronikci

ne demek Türk evladina bas calmak gitar calmak yakismaz saka filanmi yapiyorsunuz ?

yani gitar calan Türk olmuyormu nasil bi zihniyetdir bu? lütfen saka yaptiginizi yazin !

asil Türk evladina yakismayan geri kafali yobaz kafali at gözlüklü düsünmekdir

Türk eladina yakismayan memleket satilirken gözünü yumup öküz gibi bakmakdir

baglamayi calan gitarida calar bas gitarida insanin müzik tarzi neyse ona yönelir !

arkadaslar subat ayinda ilk kez Istanbula gelecem galatada bir otelde kalacam bu civarda düzgün ucuza Müzik aleti satan yer varmi ? saxaphon almayi düsünüyorum isvicre ile fiyatlari hemen hemen ayni ama Türkiyede taksit var
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

fractal

bir ingiliz bana tüm kültürümle kendi kadar değer versin tamam.ben çalmayın demiyorum.ama beğenilerimiz bile empoze ediliyor.bak bunu çalacaksın bu şekilde çalacaksın bu müzikleri yapacaksın.neden gitar calanlar ateş başında kumsalda çalma eğilimleri taşıyor.cünkü bu böyle empoze edildiği için.neden diğer kültürlerin çalgısını bu kadar yaygın değil.çünkü onlar batı kültürü trafından bir tüketim nesnesi olarak sunulmuyor.sırası geldiğinde oda olabilir tabi.adamlar bak modern insan bunu çalar bu şekilde eğlenir yoksa geri kafalıyobaz olursun tu kaka.sıçtırık
ne yani ileri kafalılık ozaman anglo-sakson çalgısımı çalmak.ben diyorumki kendi müzik tarzlarımızı oluşturalım.onları pazarlayalım.neden her alanda adamların kıçının bir adım dibinde olalım neden takipcisi olalım.

neden onlar türkçe söylemek için can atmıyor.neden onların gençlerinin sırtında saz yok.neden radyo tv lerinde türküler yayınlanmıyor.neden gitar çalan metal dinleyen yobaz geri kafalı olmuyor...