Elektro Gitar

Başlatan z, 23 Aralık 2012, 17:36:45

z

Efect aletimi kendim yapmaya başladım. Hatta bunu open proje olarak yürüteceğim.

Ancak ne yapacağımın detaylarını bilmediğim için detayları, soru cevap sohbet şeklinde ortaya çıkartıyoruz.

İlk efect distortion. https://www.picproje.org/index.php/topic,44557.0.html
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

İnternette tellerin sahip olduğu notaları vermişler. Hatta tele çıplak vurulduğunda çıkan notanın hangi oktava ait olduğu da
verilmiş. Fakat takip eden notalar için oktav bilgisi verilmemiş.

Doğru mu anladım bilmiyorum ama 12. perdeye kadar aşağıdaki tabloyu oluşturdum. Yanlış mı düşünüyorum?

0	1	2	3	4	5	6	7	8	9	10	11	12
E4	F4	F4#	G4	A5b	A5	B5b	B5	C5	C5#	D5	E5b	E5b
B3	C4	C4#	D4	E4	F4	F4#	G3	A4b	A4	B4b	B4	C5
G3	A3b	A3	B3b	B3	C4	C4#	D4	E4	F4	F4#	G34	A4b
D3	E3b	E3b	F3	F3#	G3	A3b	A3	B3b	B3	C4	C4#	D4
A2	B2b	B2	C3	C3#	D3	E3b	E3b	F3	F3#	G3	A3b	A3
E2	F2	F2#	G2	A2b	A2	B2b	B2	C3	C3#	D3	E3b	E3b

Gerçi bu yazım bir oktav geriden. Yukarıdaki mesajlarımdan birisinde bu duruma işaret etmiştim.
Bu mu yoksa bunun 1 oktav ileriden yazılmış halimi doğru ona da bir el atabilirmiyiz?

Ersin

GuitarPro programını  ( küreği ile beraber  ) kurun. Orda bunların hepsi var yazmanıza gerek yok hatta üzerine bastığınızda ilgili sesi de verir , üstelik binlerce grubun notaları da mevcut , telif haklardan dolayı tabii bunları torrent gibi yerlerde bulursunuz ancak.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Ersin - 14 Ocak 2013, 18:11:34
GuitarPro programını  ( küreği ile beraber  ) kurun. Orda bunların hepsi var yazmanıza gerek yok hatta üzerine bastığınızda ilgili sesi de verir , üstelik binlerce grubun notaları da mevcut , telif haklardan dolayı tabii bunları torrent gibi yerlerde bulursunuz ancak.

evet gercekten guitar pro cok saglam program
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

z

Torrent falan hep duyardım ama hiç işim olmadı. Bu programı, bir butonu tıklayınca indirebileceğim bir link yokmu acaba.

metaltrrocker

Alıntı yapılan: z - 14 Ocak 2013, 18:05:46
İnternette tellerin sahip olduğu notaları vermişler. Hatta tele çıplak vurulduğunda çıkan notanın hangi oktava ait olduğu da
verilmiş. Fakat takip eden notalar için oktav bilgisi verilmemiş.

Doğru mu anladım bilmiyorum ama 12. perdeye kadar aşağıdaki tabloyu oluşturdum. Yanlış mı düşünüyorum?

0	1	2	3	4	5	6	7	8	9	10	11	12
E4	F4	F4#	G4	A5b	A5	B5b	B5	C5	C5#	D5	E5b	E5b
B3	C4	C4#	D4	E4	F4	F4#	G3	A4b	A4	B4b	B4	C5
G3	A3b	A3	B3b	B3	C4	C4#	D4	E4	F4	F4#	G34	A4b
D3	E3b	E3b	F3	F3#	G3	A3b	A3	B3b	B3	C4	C4#	D4
A2	B2b	B2	C3	C3#	D3	E3b	E3b	F3	F3#	G3	A3b	A3
E2	F2	F2#	G2	A2b	A2	B2b	B2	C3	C3#	D3	E3b	E3b

Gerçi bu yazım bir oktav geriden. Yukarıdaki mesajlarımdan birisinde bu duruma işaret etmiştim.
Bu mu yoksa bunun 1 oktav ileriden yazılmış halimi doğru ona da bir el atabilirmiyiz?
Hocam notalara baktım bazıları yanlıs.bence gitar derslerine baslamadan kendi basınıza nota cıkartmaya calısmayın.bunları cıkartmak size suan bisey kazandırmaz.gitardaki notaları bolum bolum ogrenirsiniz.busekilde aklınızda kalır.bie anda hepsine ihtiyacınız yok,ki yeni calmaya baslayqcaksınız o yuzden diyorum.selim ısık takip edin gerisi gelir zaten.

teknikelektronikci

Bülent hocam ayrica bana kalirsa gitara notalarla yani TAB lar ile degil akorlar ögrenerek baslayin 4 akor ögrenerek bir sürü parca calabilirsiniz buda sizin gitara olan motivasyonunuzu artirir daha sonra TAB okumaya vs baslarsiniz gitar üstadlari ne der bilmem , bence  am, G, F Em ve E baslangic icin yeter hatta klasik baslangic parcalarindan(nasil hello world yaziorsak) akdeniz aksamlarindan baslayabilirisniz :D
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

metaltrrocker

Ya aslında onda sorun yok bu sonucta okumayazma ogrenmek gibi tumdengelim ve tumevarım olarak degerlendirilebilir.ben kendimden ornek vereyim.ben 8sene once gitarın ilk 3 perdesindeki do major gamını ogrenmistim ondan sonrada caddelerde ruzgar,samanyolu,vsvs. Calarak basladım.sonrasında akorlara gcemededen yaz tatili bitmisti ve akorları kendim ogrenmistim.
Dedigim glbi bu gitar hocasının tarzına ve ekolune baglı birazda.

Ibanez

Kargocular bugün Ibanez kızımı nihayet getirdi. PC ye bağlanan harici hoparlörlerden taktım şimdilik iş görüyor. Ancak gitarın temiz sesi hiç hoşuma gitmedi. Bu haliyle ancak romantik müzik yapılır.

Gitar illaki distortion istiyor. STM32F4 önüne gitar preamplifikatör devrelerimi bir kaç gün önce kurmuş bir iki tane de distortion algoritması yazmıştım.

Ancak bu iş hafife alınacak kadar basit değilmiş. Tamam ses distortiona uğruyor fakat kulak tırmalıyor. Halbuki youtube vs de dinlediğim distortionlar kulağı okşuyor. Benim ilk algoritmalarımda sukunetteki taban gürültüsü de ara ara distortion işlemine dahil oluyor ve en büyük problem bu noktada başlıyor.

Bir hayli saç baş yolacağım gibi.

Etrafımda gitar konusunda danışacağım hiç kimse yok. Müzik forumlarından birisine üye oldum. Sorularıma çok geç cevap geliyor ve üyeler bir aceminin sorularına cevap yazma konusunda hiç istekli değiller.

Saruman

Hocam ne merak ediyorsanız sorun işte burada, ayrıca o gitarın akoru yoktur.

Önce gitarın akorunu ayarlamalısınız.

Dizi bazlı çalacaksanız gitarı mi notasına ayarlayın.

Akor cihazınız var ise  en üst telden itibaren tel notalarınız şu şekilde olmalı.

E A D G B E.

Metal ağırlıklı gidecekseniz gitarın akoru Do ya da Do Diyeze ayarlı olmalı.

Do: C G C F A D

Do Diyez : C# G# C# F# A# D# olmalı.

Metal parça ağırlıklı çalacaksanız teller 10 numara D'Addario EXL 110 olmalı.

Diğerleri için 9 numara tel kullanabilirsiniz. 9 numara için varsa elixir kullanın. Severim tonlarını tatlıdır.

teknikelektronikci

Yeni üyemiz Ibanez eski Z mi ? yani Bülent hocami ? :)

metaltrrocker

Alıntı yapılan: silvercopper - 23 Ocak 2013, 03:36:30
Hocam ne merak ediyorsanız sorun işte burada, ayrıca o gitarın akoru yoktur.

Önce gitarın akorunu ayarlamalısınız.

Dizi bazlı çalacaksanız gitarı mi notasına ayarlayın.

Akor cihazınız var ise  en üst telden itibaren tel notalarınız şu şekilde olmalı.

E A D G B E.

Metal ağırlıklı gidecekseniz gitarın akoru Do ya da Do Diyeze ayarlı olmalı.

Do: C G C F A D

Do Diyez : C# G# C# F# A# D# olmalı.

Metal parça ağırlıklı çalacaksanız teller 10 numara D'Addario EXL 110 olmalı.

Diğerleri için 9 numara tel kullanabilirsiniz. 9 numara için varsa elixir kullanın. Severim tonlarını tatlıdır.
gitara yeni baslayanlar icin akord sistemi degistirmeyi,ve 10luk tel takilmasini tavsiye etmem.Zira tellere basmak zor iken, daha da zor hale getirmenin luzumu yok.belli bir seviyeye geldikten sonra dedigiin islemler rahatlikla yapilabilir.

z

Kırmızı daire içine aldığım kısımlar hakkında bilgi verebilirmisiniz?

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=2498

金屬節奏吉他聖經第一章-Whips and Chains

z

Gitarcılar nereye kayboldu?

Videoya bakararak sorularımı kendi kendime cevaplamaya çalışıyorum fakat emin olamadığım durumlar var.

metaltrrocker

Hocam kusura bakmayın derslere falan daldım bu aralar.ben resmi düzenleyip size geri yollayayım en kısa zamanda bildiklerimi yazıp,

mesaj birleştirme:: 02 Nisan 2013, 21:33:26

Hocam bişeyler açıklamaya çalıştım yanlışım olduyssa affola.İyi çalışmalar.

[IMG]http://img4.imageshack.us/img4/5147/metaldf.jpg[/img]