ccs ile cny 70 ve pic adc

Başlatan KEMANE, 23 Aralık 2012, 19:25:27

KEMANE

ARKADAŞLAR ARANIZA YENİ KATILDIM.BEN CCS C İLE  PİC İN ADC SİNİ KULLANARAK CNY 70 VEYA BAŞKA BİR SENSÖRLE PARMAĞIMIZI SENSÖRE YAKLAŞTIRDIĞIMDA RÖLE ÇEKECEK TEKRAR YAKLAŞTIRDIĞIMDA RÖLE BIRAKACAK YANİ BİR NEVİ ON  OFF YAPMAK İSTİYORUM. KONU HAKKINDA YARDIMLARINIZI BEKLERİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

DataDiver

Olaya problem kısmından yaklaşıyorum, parmak ile bir iş yapılacak ise yeterli mekanik ve elektronik önlem yoksa cny70 tabiri caiz ise ırkçılık yapabilir çünkü kendisi bir kızılötesi kontrast sensörüdür bu konuda ince ayar gerektirebilir. Ayrıca adc yerine dahili veya harici komparatör kullanmak bence daha mantıklıdır.

mistek

74hc14 dü sanırsam bunula beraber cy70 i kullanırsanız net 1 ve 0 alırsınız ADC kullanmanızada gerek kalmaz direk olarak dijital giriş çıkış işlemi yapabilirsiniz.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

jrcapa

Alıntı yapılan: muhamm@ - 24 Aralık 2012, 00:40:50
74hc14 dü sanırsam bunula beraber cy70 i kullanırsanız net 1 ve 0 alırsınız ADC kullanmanızada gerek kalmaz direk olarak dijital giriş çıkış işlemi yapabilirsiniz.

Aynen, CNY70 ile 74hc14 ,kuru fasulye ile soğan gibidir.Kararlı çalışır,ADC'ye gerek yok.

polleme

Aynen doğru, 74HC14 çıkışına bir bir transistör ve röle bağlanınca işlem tamam. Eğer sensörün her algılamasında röle çekik ise bıraksın, serbest ise çeksin derseniz 74HC14 çıkışına bir CD4013 FF bağlayıp transistör ve röleyi bunun çıkışına da verebilirsiniz.