ccs c başlangıçta eeprom değerleri yükleme

Başlatan frederic, 24 Aralık 2012, 06:40:29

frederic

Merhabalar,ccs c de protondaki e-data komutuna benzer bir komut varmıdır acaba,Yapmak istediğim 15-20 adrese başlangıçta tek bir sefer de default değerler atamak.Tek tek yazınca hafıza da çok yer kaplıyor,işlemci hafızam kısıtlı.

serhat1990

Alıntı yapılan: frederic - 24 Aralık 2012, 06:40:29
Merhabalar,ccs c de protondaki e-data komutuna benzer bir komut varmıdır acaba,Yapmak istediğim 15-20 adrese başlangıçta tek bir sefer de default değerler atamak.Tek tek yazınca hafıza da çok yer kaplıyor,işlemci hafızam kısıtlı.

Hocam proton bilmiyorum . Yapmak istediğinizi daha net açıklayabilirmisiniz . Pek algılayamadım tek seferde yazmak kısmını 15 - 20 adrese veriler yazacaksınız tek seferde .

esensoy

#define    degisken_adres        0xF00000
#rom int8  degisken_adres        = {5}

bu kod 18f452 için eeprom 0 adresine 8 bit 5 yükler
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

frederic

esensoy kod için teşekkür ederim,deneyip hafıza da kapladığı yere bakacağım.Serhat yapmak istediğim 15-20 adet e-prom adresine tek seferlik değerler atamak,yani ilk program yükleme esnasında yükleyecek,daha sonra devreden çıkıcak bu değerler.ccs in orjinal e-prom yazma kodlarını kullandığım da hafıza da fazla yer kaplıyor çünkü,toptan yazan bir komut varsa bilmek isterim,yok ise eğer register düzeyinde yazıcaz artık.

serhat1990

Anladım Hocam , register düzeyinde yazmak en iyisi . Register düzeyinde yazan bir fonksiyon oluşturup bunu kullanırsanız daha az yer kaplar .

İyi çalışmalar dilerim Hocam ...

esensoy

register düzeyinden kastınız nedir? program hafızası mı?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

zamzam23

pickit2 kullanıyorsanız eğer, "pickit2 programmer" içersinde eeprom bölümü vardır. o kısımdan programlama sırasında eeproma veri aktarabiliyorsunuz diye hatırlıyorum. ama her programlama esnasında bu verileri elle girmeniz gerektiğinden can sıkabilir.

serhat1990

Kullanılan işlemcinin datasheet'ine göre yazmak o kısımları ...

Örneğin usarttan veri alacaksın x adlı değişkene . CCS C ' de register düzeyi kod yazmadım ama aşağıdaki gibi olur fark .
Ahmet'e birşey söylemek için Mehmet'i kullanıyorsan hazır fonksiyonu kullanıyosun .
Ahmet'e birşeyi söylemek için direk Ahmet ile kendin konuşuyorsan register'a dayalı işlem yapıyorsun ...

x=getch();   // Burada belli bir fonksiyona gider . İşlemleri yapar veriyi x değişkenine atar.

x=RCREG;    // Buda direk receiver buffer içerisini x değişkenine atar . Bunda hazır fonksiyon vs kullanmadan direk register'a ulaşırsın .

Umarım açıklayıcı olmuştur . İyi çalışmalar .

skara1214

read_epprom ve write_epprom komutları var neden kullanmıyorsunuz?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

JKramer

esensoy'un dediği şekilde yaparsanız hex'e gömüldüğünden, programlarken doğrudan eeprom'a yazar, hafızayla bir işi yok yani.