2x16 LCD ekrandan bilgi okuma

Başlatan hacuteam, 24 Aralık 2012, 16:25:31

hacuteam

Arkadaşlar bildiğiniz gibi LCD ekranlarda yazma ve okuma ucu var. Benim elimde bir proje var. Bu proje için bir multimetreden pic e bilgi aktarmam lazım ama yapamadım bir türlü. benimde aklıma multimetrenin LCD ekranındaki bilgiyi pic e okutabilirmiyim diye bir soru geldi aklıma.

Böyle bir şeyin yapılabilirliği varmıdır. Üstadlarıma bir sorayım dedim. Cevap verenler için teşekkür ederim şimdiden

esensoy

pratikte pek mümkün olmaz sanırım,
multimetre ile ne ölçeceksiniz?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

hacuteam

Benim bir kablonun kapasitesini ölçmem lazım ve o kapasite bilgisi ile pic de bir iki işlem yapmam lazım. Pic ile yapılmış kapasitemetre devrelerini çok araştırdım fakat işlem kablo kapasitesi olunca bir sonuca varamadım. Aklıma bu şekilde yapmak geldi ama nasıl olur hiç bir fikrim yok açıkcası. Multimetreninde lcd sine 4 bitlik ve ya 8 bitlik veriler geliyor sonuçta. Ben bunları alıp pic e okutabilirmiyim acaba??

drmp

Multimetreninde lcd sine 4 bitlik ve ya 8 bitlik veriler geliyor sonuçta.

bu konuda ne kadar eminsiniz???

esensoy

benim my64 multimetrenin lcd si, siyah olan da işlemcisi ya da asic i, her neyse artık,
lcd nin arkasına giden her bir yol muhtemelen bir segmentin yolu, bir tane de ortak uç var muhtemelen,
bu konuda herhangi bir şeyden emin değilim ama bana pratikte kolay gelmiyor,

nusyil

Arkadaslar yanlis biliyorsam duzeltin. O multimetrelerdeki entegreler islemci degil, ICL 7106  3 1/2 digit Analog-Digital cevirici. O nedenle bu multimetrelerden bir bilgi okunabilecegini sanmiyorum.

Datasheetini incelemek lazim.

esensoy

aslında dediğiniz gibi çevirici ise okumak daha kolay, sonuçta girişinde bir analog bilgi olacak,
kartta ki diğer opamplar-elemanlar ne ölçerseniz ölçün display e analog olarak gönderiyor demektir,
boyle ise kart üzerinde ki opampların çıkışlarını takip edip bu dökme entegreyi bulup o pinden okuma yapılabilir

Kabil ATICI

2x16 LCD modüller ile multimetrelerde kullanılan LCD arasında fark var.
Doğrudan multimetre LCD'den veri okunabilir ama yapılması gereken işlem miktarı çok fazla.
Çünkü bu LCD'ler darbeli (AC) şeklinde sürülür. Eğer 7106 ise bir tane ortak bacak ve bu bacağa (referans) göre diğer bacaklar yazıcak bilgiye göre değişir.  3.5 karakterlik bir ekranı okumak için 25 tane veya daha fazla bacak gerekir.

Çoğullamalı (mux) kullanıldıysa o zaman okuman gereken bilgi yoğunluğu daha fazla (hatta adc kullanman gerekebilir) olur. Çünkü bu tip LCD modüller çok daha farklı sürülürler.

ambar7

hacuteam

hepinize teşekkür ederim. işin bu kadar zahmetli olduğunu bilmiyordum. bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. başka türlü yapacağız artık.